Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 - język polski. Tak przebiegał egzamin maturalny w powiecie kazimierskim [ZDJĘCIA]

Krzysztof Wieczorek
Po maturzystach Zespołu Szkół w Skalbmierzu nie widać było egzaminacyjnego stresu.
Po maturzystach Zespołu Szkół w Skalbmierzu nie widać było egzaminacyjnego stresu.
W poniedziałek 8 czerwca ruszyła Matura 2020 - całkowicie wyjątkowa. Ze względu na koronawirusa przesunięto jej termin o ponad miesiąc , odbywa się też w warunkach reżimu epidemiologicznego - są maseczki, płyny do dezynfekcji i inne obostrzenia. W poniedziałek odbywa się egzamin z języka polskiego. Jak przebiegał w powiecie kazimierskim? Przed szkołami maturzyści stali już od godziny 8, około godziny trwała bowiem procedura wpuszczanie do sal gdzie odbywał się egzamin. Zobaczcie zdjęcia.

W poniedziałek do egzaminu z języka polskiego przystąpiło również 33 absolwentów Technikum i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Zawodowych w Skalbmierzu, czyli popularnej „Sorbony

- Dzisiejsza matura, mimo pandemii, a w związku z tym specjalnymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Centralnej Komisji Egazminacyjnej i Głównego Inspektora Sanitarnego odbyła się bez żadnych problemów. Wszystkie osoby, które były zgłoszone podeszły do matury – powiedziała Anna Kruk, p.o. dyrektora szkoły.

- Matura była nie bardzo trudna, stres był duży, ale po rozwiązywaniu kolejnych zadań, ustępował – mówiły tuz po egzaminie Julia i Kamila, absolwentki "Sorbony"

- Nie spodziewałem się takiej lektury. Dzisiaj nie jestem zadowolony z tego co napisałem, ale jutro będzie łatwiejszy dzień, a w środę najłatwiejszy, bo będzie język angielski - dodawał Kamil.

„Cóż tam, Panie, na maturze z języka polskiego?” – można już dzisiaj zapytać maturzystów, parafrazując słowa z dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które pojawiło się w arkuszu maturalnym obok wiersza „Daremne” Anny Kamieńskiej. Przypomnijmy, że na maturze z polskiego abiturienci otrzymują w części pierwszej do rozwiązania czytanie ze zrozumieniem, a w części drugiej do napisania wypracowanie w formie rozprawki lub analizy wiersza. Większość uczniów w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach wybrała rozprawkę, której temat brzmiał: „Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki?”. Młodzież dokonała analizy fragmentu „Wesela” Wyspiańskiego, odwołała się do całości dramatu oraz nawiązała do innego tekstu kultury.
Po zakończeniu egzaminu uczniowie spotkali się ze swoimi polonistkami: Anną Adamczyk i Sylwią Psicą, dzieląc się z nimi wrażeniami z pierwszego „testu na dojrzałość”. Informowali, że w swoich pracach przywoływali między innymi II i III część „Dziadów” oraz „Romantyczność” Mickiewicza, „Makbeta” Szekspira, „Władcę Pierścieni” Tolkiena. W czytaniu ze zrozumieniem abiturienci mieli rozpoznać fragment „Pana Tadeusza” Mickiewicza, podać funkcję wypowiedzi, wykazać się wiedzą z gramatyki i oczywiście napisać streszczenie logiczne tekstu. Po pierwszym dniu matur młodzież jest zadowolona z egzaminu, część osób z niecierpliwością oczekuje tematów z poziomu rozszerzonego, ze względu na planowany kierunek studiów.

ZOBACZ!
ODPOWIEDZI I ARKUSZ PYTAŃ MATURY 2020 Z JĘZYKA POLSKIEGO
SPRAWDŹ!
MATURA 2010 - POLSKI. ODPOWIEDZI, PYTANIA, TEMATY ROZPRAWKI, TEST CKE
NIE PRZEGAP!
JAKIE BYŁY PYTANIA MATURY 2020 Z JĘZYKA POLSKIEGO? ZOBACZ ODPOWIEDZI

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie