Matura bez matematyki? NIK chce jej zawieszenia. Ministerstwo Edukacji mówi stanowcze "nie" Wydało w tej sprawie komunikat

Redakcja
Mimo postulatu Najwyższej Izby Kontroli, aby zawiesić obowiązek zdawania matematyki na maturze, nie ma raczej szans, by przystał na to resort edukacji
Matematyka na maturze już wkrótce może nie być obowiązkowym przedmiotem. Jednym z postulatów raportu Najwyższej Izby Kontroli jest zniesienie, przynajmniej na razie, matematyki jako obowiązkowego przedmiotu na maturze. W takim razie powstaje pytanie czy matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze 2019? Czy będzie można zdać tegoroczną maturę bez obowiązkowej matematyki?

Raport NIK przytacza ciekawe liczby. Ponad połowa przedszkolaków fascynuje się matematyką w przedszkolu, a co czwarte jest w tej dziedzinie wyjątkowe uzdolnione. Niestety w szkole rzesza uczniów, którzy "królowa nauki" szczerze nienawidzą stale się powiększa.

NIK: Nie umiemy uczyć matematyki

Od 2015 do 2017 roku 42 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończyło edukację matematyki ledwie z "dwójką" na świadectwie. - Na kłopoty z nauczaniem matematyki wskazują również inne dane. Na przykład liczba uczniów powtarzających klasę. Aż 61 procent wszystkich drugorocznych w szkołach ponadgimnazjalnych i 70 procent w gimnazjach i podstawówka zostało na drugi rok w tej samej klasie właśnie z powodu matematyki - informuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Matura 2019 bez obowiązkowej matematyki?

Dlatego według specjalistów Najwyższej Izby Kontroli warto rozważyć tymczasowe zawieszenie obowiązku zdawania matematyka podczas egzaminu maturalnego. - Nie można wskazać, że obowiązkowy dla wszystkich egzamin maturalny z matematyki ma bezpośredni wpływ na miejsce państwa w rankingu innowacyjności gospodarki - twierdzo prezes Kwiatkowski. Czy w grę może wchodzić zmiana już podczas tegorocznej matury?

Aktualizacja

Matematyka nie zniknie z matury

Ministerstwo Edukacji ma już odpowiedź postulat NIK-u. - Matematyka nie zniknie z matury - mówi wiceminister edukacji Maciej Kopeć. - Takie przedmioty, jak matematyka, informatyka czy fizyka i chemia "ciągną" gospodarkę i nie możemy z nich od tak rezygnować - tłumaczy.

Ministerstwo wydało nawet specjalny komunikat informujący, że matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich.

W komunikacie pisze: "Postulowane przez NIK +zawieszenie+ obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji, podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

Wyłączenie, choćby czasowe, egzaminu z matematyki z części obowiązkowej egzaminu maturalnego zniszczyłoby obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych. O obecny kształt tego narzędzia, z obowiązkowym egzaminem z matematyki, polskie środowisko akademickie, zarówno przedstawiciele nauk ścisłych, jak i humanistycznych, zabiegało przez wiele lat.

Matematyka uczy logicznego myślenia i je porządkuje, co ułatwia rozwiązywanie problemów, a przede wszystkim – rozwija wyobraźnię. Umiejętności kształcone głównie w ramach zajęć z matematyki są niezbędne do rozwiązywania problemów w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych, takich jak: medycyna, inżynieria, biznes i ekonomia czy informatyka.

Jak pokazują obiektywne i renomowane porównania międzynarodowe, poziom kształcenia matematycznego w polskich szkołach jest na dobrym poziomie. Nie istnieją żadne obiektywne, naukowo zweryfikowane przesłanki do natychmiastowego wprowadzania programów naprawczych w zakresie nauczania matematyki. Trudno dostrzec, jak obowiązkowa matura z matematyki mogłaby, choćby w najmniejszym stopniu, przeszkadzać w doskonaleniu procesu nauczania matematyki. Warto zauważyć, że nawet ekspert opracowujący na zamówienie NIK opinię o nauczaniu matematyki w Polsce, stoi na stanowisku, że obowiązkowa matura z matematyki powinna zostać zachowana. Należy podkreślić, że postulowana przez NIK zmiana zawiera wewnętrzną sprzeczność. NIK wysnuwa wnioski o skuteczności na podstawie przede wszystkim wyników matury z matematyki, której +zawieszenie+ Izba proponuje.

Warto podkreślić, że już w podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego (klasy I-III szkoły podstawowej) w treściach nauczania Edukacji matematycznej zawarto zapisy dotyczące osiągnięć w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji. Służyć ma temu wykorzystywanie przez ucznia warcabów, szachów i innych gier planszowych lub logicznych do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad itd., jak również tworzenia własnych strategii i zasad organizacyjnych.

Tak jak dotychczas, podstawa programowa zakłada wprowadzenie do matematyki już w wychowaniu przedszkolnym, a następnie przyjazne i łagodne przechodzenie uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej do zagadnień matematycznych. Klasa IV jest wyraźnie zaznaczonym rokiem przeznaczonym na propedeutykę nauczania przedmiotowego.

Realizacja podstaw programowych jest pod stałym nadzorem. Za jakość procesu dydaktycznego prowadzonego w szkole odpowiada dyrektor szkoły, który weryfikuje również wszystkie programy nauczania realizowane w szkole przez nauczycieli. W nowych podstawach programowych dobitnie zaznaczono korelację przedmiotową, która zapewnia spójność i efektywność nauczania oraz motywuje nauczycieli do stosowania metody projektu.

Egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty z matematyki oraz egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne rzetelne narzędzia służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów m.in. w zakresie kompetencji matematycznych. Bez tych narzędzi nie będzie żadnej możliwości wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków służących kształceniu. Wymagania wszystkich egzaminów zewnętrznych, o których wcześniej wspomnieliśmy, odzwierciedlają wymagania ustalone w podstawie programowej.

Podstawa programowa matematyki to efekt pracy ekspertów w tej dziedzinie, którzy wnikliwie analizowali uwagi, postulaty i propozycje zgłaszane do MEN, kiedy trwały prace nad projektem. Ostateczny kształt podstawy programowej matematyki to dokument, który uwzględnia oczekiwania nauczycieli, środowiska akademickiego, rodziców i uczniów.

Minister Edukacji Narodowej widzi konieczność wspierania metodycznego nauczycieli matematyki. Dostęp nauczycieli do doradztwa metodycznego był dotąd bardzo nierównomierny zarówno ze względu na liczbę nauczycieli przypadających na jednego doradcę, jak i ze względu na rozkład specjalności nauczycielskich doradców metodycznych, w tym także matematyki. Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono zmiany dotyczące sposobu finansowania doradztwa metodycznego. Pozwoli to na zwiększenie liczby doradców metodycznych i poprawę dostępu nauczycieli do doradztwa medycznego".

Matura obowiązkowa na maturze 2019 - Terminy CKE

Matura 2019 rozpocznie się po długim weekendzie majowym. Abiturienci swoje zmagania egzaminacyjne rozpoczną 6 maja - od języka polskiego, następnie czeka ich egzamin z matematyki - podstawa 7 maja, rozszerzenie 9 maja.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po co matematyka komuś kto chce iść na ASP lub inne humanistyczne studia. Głupota i tyle!

Dodaj ogłoszenie