Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zakończona. Jak poszło naszym maturzystom? (WIDEO)

Paulina Baran
Paulina Baran
Na napisanie egzaminu zdający mieli trzy godziny, a Krzysztof Czaja z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach skończył pisanie pół godziny przed czasem.
Na napisanie egzaminu zdający mieli trzy godziny, a Krzysztof Czaja z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach skończył pisanie pół godziny przed czasem. Paulina Baran
W poniedziałek, 10 maja maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po wyjściu z sal zdradzili nam, że do wyboru była rozprawka odnosząca się do tekstu krytycznoliterackiego Jana Błońskiego oraz analiza porównawcza dwóch wierszy o tym samym tytule - „Labirynt”, autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wisławy Szymborskiej. Większość abiturientów była zadowolona.

Do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przystąpił w tym roku co piąty maturzysta. Wielu z nich twierdzi, że jest łatwiejsza niż poziom podstawowy, bo nie trzeba się zastanawiać, jak wpisać się w klucz odpowiedzi. Bardziej natomiast liczy się kreatywność i znajomość tematu.

Na napisanie tego egzaminu zdający mieli trzy godziny, a na przykład Krzysztof Czaja z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach skończył pisanie pół godziny przed czasem. Zdaniem chłopaka matura w tym roku jest... zbyt łatwa i może okazać się, że progi do najlepszych uczelni będą bardzo wysokie.

- Szczerze mówiąc jestem zmartwiony, ale nie poziomem trudności matury, wręcz przeciwnie jestem zmartwiony tym, że progi na studiach mogą bardzo skoczyć do góry przez obniżenie tego poziomu trudności, jak podejrzewam na skutek kwarantanny i chęci przepuszczenia jak największej liczby uczniów przez te matury - mówi maturzysta.

Maturzysta z kieleckiego "Elektryka" na egzaminie z języka polskiego pisał rozprawkę. Jego zadaniem było określenie problemu przestrzeni podjętego przez autora podanego tekstu, postawienie tezy, a także określenie swojego stanowiska odnośnie tego, co pisze autor. Przy tym należało odwołać się do innych tekstów kultury. - Odwołałem się do takich dzieł jak "Tango" Stanisława Mrożka, czy Makbet Williama Szekspira, czyli wszystkich tych dramatów, które dobrze wpisują się w kwestie przestrzeni - wyjaśniał Krzysztof Czaja.

Matura 2021 z języka polskiego - odpowiedzi w serwisie EDUKACJA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie