Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści po egzaminie z chemii. Mieli za mało czasu, za dużo zadań

Paulina Baran, Krzysztof Krogulec
Zdaniem Katarzyny Okły z IV Liceum w Kielcach test z rozszerzonej chemii  był trudniejszy niż w ubiegłym roku
Zdaniem Katarzyny Okły z IV Liceum w Kielcach test z rozszerzonej chemii był trudniejszy niż w ubiegłym roku Krzysztof Krogulec
Maturzyści, którzy myśleli o medycynie, zaczynają mieć wątpliwości, czy wyniki tej matury pozwolą im zrealizować swoje marzenia. Zdaniem świętokrzyskich abiturientów, których odwiedziliśmy chwilę po egzaminie z chemii, był on bardzo trudny - pojawiły się kontrowersyjne pytania, zadań było za dużo, a czas na ich rozwiązanie był zbyt krótki - mówili.
Zobacz także:

Matura z chemii 2016. Odpowiedzi i arkusz w serwisie EDUKACJA

Wyjaśniali, że w stosunku do poprzednich lat było bardzo dużo chemii organicznej. - Wydaje mi się, że matura z chemii nie była zbyt prosta. Dużo zadań, w sumie 41, więc trzeba było intensywnie pracować. Przygotowując się do egzaminu rozwiązywałam zadania z ubiegłorocznej matury i muszę przyznać, że tegoroczna była trudniejsza- powiedziała nam Katarzyna Okła.

Spotkaliśmy także nielicznych uczniów, którzy z egzaminu wychodzili zadowoleni.

- Łatwe, jak dla mnie wszystko było łatwe. Trzy godziny pytań o wszystko. Trzeba było liczyć, zapisywać, zakreślać w różnego typu zadaniach. Przydatna okazała się umiejętność szybkiego czytania tekstów źródłowych podanych do zadań. W zasadzie nic mnie nie zaskoczyło- mówiła po wyjściu z sali Magda Szczerba.

Atomy, tripeptydy stopnie destylacji
Zadania z chemii były bardzo różnorodne. Trzeba było na przykład doskonale znać budowę atomu, w łańcuchu tripeptydu należało podać pojedyncze aminokwasy i ich nazwę skrótową, ustalić wzór sumaryczny alkanu, który ulega spalaniu całkowitemu, podać jak zabarwia się papierek wskaźnikowy po dodaniu danej objętości titrantu. Uczniowie dostali także trzy związki i należało wybrać 2, które nie wykazują czynności optycznych. Jedno zadanie dotyczyło amoniaku. Był podany stopień dysocjacji mniejszy niż 5, było równanie reakcji i stężenie, należało obliczyć, ile cząsteczek amoniak przereaguje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie