Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści z czterech starachowickich szkół sprawdzili swoją wiedzę na maturze próbnej "Echa Dnia"

M.K.
Tegoroczne maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego już po próbnej maturze. Stoją od lewej: Magdalena Szumielewicz, Iza Kwiecień, Kasia Iwan i Diana Kozielewska.
Tegoroczne maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego już po próbnej maturze. Stoją od lewej: Magdalena Szumielewicz, Iza Kwiecień, Kasia Iwan i Diana Kozielewska. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Maturzyści z czterech starachowickich szkół ponadgimnazjalnych pisali w poniedziałek próbną maturę przygotowaną przez Echo Dnia wspólnie z Radiem Kielce. Swoją wiedzę przed prawdziwym egzaminem sprawdzało 490 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołów Szkół Zawodowych nr 1 i nr 2.

Uczniowie trzecich klas z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki ocenili, że matura była średnio trudna. Najbardziej zaskoczyły ich tematy na część pisemną.

- Do wyboru była interpretacja wiersza Aleksandra Wata lub opis postaw wobec przeszłości na podstawie wybranych utworów. Pisałem drugi temat na podstawie dwóch filmów "O północy w Paryżu" Woody'egio Alena i "Dobry rok" z Russellem Crowe oraz na podstawie piosenki Dżemu "Wehikuł czasu" - mówił po wyjściu z sali Karol Płatek, uczeń klasy humanistycznej.

Jego kolega z klasy Tomasz Janas pisał ten sam temat, ale na podstawie tekstów literackich: "Cudzoziemki" Marii Kuncewiczowej oraz "Nieboskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.
Dziewczyny z klasy o profilu matematycznym: Iza Kwiecień i Katarzyna Iwan stwierdziły po egzaminie, że nie było najgorzej. Obie pisały ten sam temat co ich koledzy z klasy humanistycznej. Iza oparła się na "Wehikule czasu" Dżemu oraz "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, Kasia - na "Lalce" Bolesława Prusa.

- Nie spodziewałam się takiego tematu wypracowania. Moim zdaniem pasują do niego zarówno utwory opisujące przeżycia ludzi w czasie II wojny światowej jak i wiele innych. Ja pisałam ten temat na podstawie filmu Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz" i inwokacji w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera. Moim zdaniem pokazują one bardzo emocjonalny stosunek do przeszłości - powiedziała Diana Kozielewska z klasy IIIb.

- Wypracowanie było w porządku. Tak sformułowany temat dawał dużą dowolność jeśli chodzi o dobór tekstów literackich. Ja potraktowałam przeszłość odczucie indywidualne. Odniosłam się do "Cudzoziemki" i "Zdążyć przed Panem Bogiem". Teksty do czytania ze zrozumieniem też nie były trudne - dodała Magdalena Szumielewicz z klasy humanistyczno-lingwistycznej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie