Maturzyści z VII Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach w dobrych nastojach po egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Paulina Baran
Paulina Baran

Wideo

Udostępnij:
We wtorek, 10 maja świętokrzyscy maturzyści przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Co ciekawe, bardzo dużo osób wychodziło z sal na długo przed zakończeniem egzaminu, zdecydowana większość uczniów była zadowolona, wszyscy podkreślali, że tematy były bardzo przyjazne. Zobaczcie relację z VII Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

Maturzyści z VII Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach w dobrych nastojach po egzaminie z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym

Język polski na poziomie rozszerzonym to przedmiot nieobowiązkowy, jeden z możliwych do wyboru. Uczniowie muszą podejść do jednego takiego egzaminu, ale nie ma na nim progu zdawalności. Chociaż rozprawka stanowi większe wyzwanie dla maturzystów, to właśnie ta forma wypowiedzi pisemnej jest najczęstszym wyborem na maturze między innymi ze względu na możliwość analizy ciekawego tematu, wykorzystania własnych przemyśleń i większą elastyczność niż analiza porównawcza.

Wtorkowy egzamin składał się z jednego zadania, uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowania. W tym roku tematy do wyboru brzmiały następująco: "Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (tekst: "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" Bogumiła Kaniewska)" oraz "Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (teksty: "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz".

Kiedy po egzaminie odwiedziliśmy naszych maturzystów byli w bardzo dobrych humorach. Licealiści z VII Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach w zdecydowanej większości wybrali pierwszy temat wypracowania.

- Temat był bardzo przyjemny i mamy nadzieję, że wyniki będą dobre

- mówiła Marysia z kieleckiego "Piłsuda". Maturzyści przyznali, że rozszerzona matura z języka polskiego jest zdecydowanie trudniejsza niż podstawa, ale osoby, które systematycznie się uczyły nie powinny mieć żadnych problemów ze zdaniem tegorocznego egzaminu.

Matura ustna 2022. Czy matura ustna jest obowiązkowa?

Od ubiegłego roku szkolnego matura ustna z języka polskiego i obcego nie jest obowiązkowa. Można jednak podejść do egzaminu ustnego w 2022 roku, jeżeli uczelnia, na którą chce się dostać kandydat, wymaga zdania takiego egzaminu. Kandydaci na takie uczelnie mogą przystąpić do matury ustnej od 18 do 20 maja 2022 roku.
Matura 2022. Dodatkowy termin

Jeżeli maturzysta z jakiegoś względu nie mógł podejść do któregoś z egzaminów w pierwszym terminie, może zrobić to później. Dodatkowe terminy matur to w 2022 roku dni od 1 do 15 czerwca 2022 roku. Egzaminy ustne przeprowadzane zostaną 14 i 15 czerwca 2022.

Matura 2022. Kiedy są matury poprawkowe 2022?

Jeżeli maturzysta nie zdał jednego z egzaminów obowiązkowych, może podejść do matury poprawkowej. W 2022 roku matury poprawkowe odbędą się 23 sierpnia 2022 roku o godzinie 9.00.

Matura 2022. Kiedy wyniki matury?

Maturzyści, którzy pisali egzamin dojrzałości w pierwszym, podstawowym terminie, swoje wyniki poznają 5 lipca 2022 roku. Ci, którzy podeszli do egzaminu poprawkowego, 9 września 2022 roku dowiedzą się, czy zdali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie