Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Mazowsze” w pełnym składzie wystąpiło w Starachowicach. Zachwyciło! [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpił w sobotę, w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpił w sobotę, w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach Kazimierz Cuch
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpił w sobotę, w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, na zakończenie jubileuszowych XXX Międzynarodowych Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Stefana Ratusińskiego w Starachowicach. Zaprezentował 18 utworów muzycznych i wokalnych w trzech kategoriach: religijnej, patriotyczno-narodowej, ludowej.

Organizatorem wydarzenia było Starachowickie Centrum Kultury, wspierane przez Urząd Miejski w Starachowicach, szczególnie prezydenta Marka Materka i starachowicką parafię Wszystkich Świętych, a w szczególności księdza kanonika Marka Bartosińskiego, proboszcza parafii, dziekana dekanatu Starachowice Północ. Publiczność z trudem mieściła się w tym wielkim kościele.
Kierownikami artystycznymi całego festiwalu są: Tomasz Ceglarski i Robert Grudzień. Za swoje wielkie zaangażowanie przez 30 lat festiwalu Tomasz Ceglarski, starachowicki przedsiębiorca, otrzymał statuetkę Św. Barbary, patronki Starachowic od prezydenta miasta- Marka Materka. Tu podkreślono też niewątpliwe zasługi jego żony Elżbiety, która przez 30 lat wspiera męża w jego wielkiej pasji.
Obydwaj kierownicy artystyczni, prezydent Marek Materek i ksiądz Marek Bartosiński otrzymali podziękowania, w formie oprawionych w ramki dyplomów od Anety Kordasiewicz, dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury.

Program i wykonanie koncertu

Zespół pod dyrekcją Jacka Bonieckiego swój program pod tytułem „ Piękna nasza Polska cała” zaprezentował w ramach projektu „Moniuszko i jego czasy", ogólnopolskiej inicjatywy, na którą składały się opery, pieśni, poezja, dramat. Wszystko w wykonaniu gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. Jak podkreśla autor pomysłu, Robert Grudzień, najważniejszym założeniem jest, podobnie jak w twórczości tego wielkiego polskiego kompozytora, połączenie patriotyzmu ze sztuką. To w pełni zrealizowało w Starachowicach „Mazowsze”.

W koncercie zespół wykonał między innymi utwór, napisany w czasie działalności Stanisława Moniuszki w Wilnie - III Litanię Ostrobramską.. Dla zespołu „Mazowsze” jest to utwór ważny, ze względu na zawarte w nim silne odniesienia do pieśni ludowych. W partiach solowych wystąpili tu: Katarzyna Miąsik - sopran, Anna Łukawska - alt, Andrei Baravik - tenor oraz Łukasz Karauda - bas. Ten ostatni zaśpiewał też na zakończenie sławnego „Furmana” sztandarową piosenkę już nieżyjącego Stanisława Jopka, kilkakrotnie bisując.

Publiczność usłyszała krakowiaka „Wesół i szczęśliwy” (solo Filip Micek) do słów polskiego poety Edmunda Wasilewskiego czy słynne „Znaszli ten kraj”. Zespół podkreślił również aspekt patriotyczny wykonaniem pieśni patriotycznych, kompozycji innych polskich kompozytorów. Były „Legiony” czy „Warszawianka”, „Pierwsza Brygada”. Nie zabrakło utworów z najnowszej płyty zespołu z muzyką sakralną oraz pieśni ludowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto