Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medal dla Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl" z Chmielnika

MAT
Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl odbiera gratulacje od Tomasza Miedzińskiego, prezesa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych podczas II Wojny Światowej
Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl odbiera gratulacje od Tomasza Miedzińskiego, prezesa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych podczas II Wojny Światowej archiwum prywatne
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” z Chmielnika, jako jedyna instytucja ze świętokrzyskiego otrzymał w środę 19 kwietnia prestiżowy Medal Powstania w Getcie Warszawskim. Medal został wręczony podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Medal przyznało Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, na wniosek dyrektora POLIN, profesora Dariusza Stoli. Odbierała go Agnieszka Dziarmaga – kierownik instytucji.

Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub organizacjom kultywującym pamięć o wielowiekowym wkładzie Żydów w ekonomiczny, naukowy, kulturalny i społeczny rozwój Polski, pamięć o wspólnym oporze i walce Polaków i Żydów przeciwko okupantom hitlerowskim podczas II wojny światowej, a także walczącym z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

Prezes Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych Podczas II Wojny Światowej Tomasz Miedziński, w laudacji nazwał inicjatywy podejmowane przez Świętokrzyski Sztetl, „wyjątkowo dobrą robotą”. Wysoko ocenił między innymi dorobek konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, rokrocznie organizowany Dzień Judaizmu czy Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach.

Chmielnicki ośrodek od pięciu lat działa na rzecz upowszechnienia wiedzy o kulturze, rozwoju gospodarczo - społecznym i tradycji ponad stu dawnych sztetli, czyli polsko-żydowskich miasteczek dawnego regionu kieleckiego. Upowszechnia także wiedzę o lokalnych dziejach zagłady i Polakach ratujących Żydów, czemu między innymi poświęcona była konferencja naukowa w październiku 2016 roku z udziałem autorytetów kościoła z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim, naukowców uniwersyteckich i historyków Instytutu Pamięci Narodowej z całej Polski.

Zobacz także: Ewa Farna i Janusz Panasewicz o uczestnikach półfinałów "Idola" - wideo TM

(Źródło:telemagazyn.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie