Medycyna w Kielcach? To możliwe za trzy lata

  Medycyna w Kielcach? To możliwe za trzy lata

  Piotr BURDA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Medycyna w Kielcach? To możliwe za trzy lata
  Dzisiejsi gimnazjaliści będą mogli studiować medycynę w stolicy województwa. Taką deklarację złożyła prof. Regina Renz, rektor kieleckiego uniwersytetu.
  Medycyna w Kielcach? To możliwe za trzy lata

  Kierunek lekarski

  Kierunek lekarski


  Studia trwają sześć lat i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego lekarza. Przez dwa pierwsze lata studenci głównie uczą się teorii. Na trzecim roku zaczynają się zajęcia kliniczne. Kolejne lata studiów to więcej praktyki niż teorii. Na koniec każdego roku studenci mają miesięczną praktykę w szpitalu. Studia kończą się serią egzaminów. Aby zdobyć konkretną specjalizację potrzebny jest jeszcze kilkuletni staż w szpitalu.  Kierunek lekarski w Kielcach ma powstać w 2013 roku w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu. Kształcą się tam przyszłe pielęgniarki, położne i fizjoterapeuci.
  - Ten wydział jest naszym "oczkiem w głowie" - mówi rektor Renz. Do powstania medycyny w Kielcach potrzebne są dwie rzeczy. - Po pierwsze nowy budynek, a drugą rzeczą jest odpowiednia kadra. Wtedy możemy się ubiegać o otwarcie wydziału, kształcącego lekarzy.

  Ostatnio przygotowania nabrały przyśpieszenia. Uniwersytet przygotował już koncepcję architektoniczną nowego budynku, w którym powstanie m.in. zakład anatomii. Czas teraz na projekt budowlany. - Z początkiem przyszłego roku przystępujemy do realizacji. Myślę, że w ciągu roku, półtora powstanie budynek dla kierunku lekarskiego - mówi rektor Renz. Jeszcze łatwiej może być z kadrą. - Mamy teraz na Wydziale Nauk o Zdrowiu 20 samodzielnych pracowników. Potrzeba nam jeszcze czterech, pięciu, aby wystąpić o kierunek lekarski - mówi rektor UJK. To oznacza, że jeśli obydwie rzeczy się powiodą, kielecki uniwersytet już za dwa lata wystąpi o utworzenie nowego kierunku. Wtedy dzisiejsi uczniowie trzecich klas gimnazjów mogliby już studiować medycynę w Kielcach. Zabiega o to nie tylko uczelnia. - To musi być priorytetowa sprawa dla Zarządu Województwa w przyszłym roku - mówi Adam Jarubas, marszałek województwa.

  To jest jednak najważniejsza sprawa dla młodych Kielczan. Obecnie przyszli lekarze ze świętokrzyskiego muszą jeździć na studia do Krakowa. Lublina czy Warszawy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo