Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metrologia drogą do innowacyjnych zmian w przemyśle. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny szykuje się do pracy dla firm. Te badania wykona

Stanisław Wróbel
Dr hab. inż. Jerzy Jóźwik, profesor uczelni, dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej  w czasie konferencji w Targach Kielce.
Dr hab. inż. Jerzy Jóźwik, profesor uczelni, dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej w czasie konferencji w Targach Kielce. Targi Kielce
- Metrologia rozwiąże wiele problemów przedsiębiorstw – mówiła Katarzyna Borowicz z Głównego Urzędu Miar podczas seminarium „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce” w czasie targów Control - Tech w Kielcach. Dużą rolę w dostarczaniu innowacji odegrać ma Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny, który już określa pole działań dla przedsiębiorstw.

Metrologia drogą do innowacyjnych zmian w przemyśle. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny szykuje się do pracy dla firm. Te badania ma wykonywać

Pierwszego dnia wystaw Metal i Control-Tech w Targach Kielce, we wtorek, 20 września, zorganizowano seminarium traktujące o metrologii. W tej dziedzinie wielu przedsiębiorców, także zgromadzonych w ramach Klastra Metrologicznego, upatruje wsparcia w rozwoju. – Główny Urząd Miar dysponuje wysokim potencjałem badawczo – rozwojowym. Wspomaga też opracowywanie i wdrażanie nowych technologii. Sama metrologia rozwiąże wiele problemów przedsiębiorstw - mówiła Katarzyna Borowicz, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Głównym Urzędzie Miar.

By instytucja dokonywała dokładnych pomiarów i mogła dostarczać rozwiązania dla rozwoju gospodarski, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura badawczo-naukowa. W tym celu w Kielcach jest budowany Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny, który ma stanowić istotne wsparcie dla gospodarki, ośrodków badawczo -rozwojowych oraz uczelni. Koniec budowy inwestycji jest zaplanowany na grudzień 2023 roku.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny jest także fundamentem dla powstania platformy łączącej metrologię z nauką i biznesem. – Klaster Metrologiczny to koło zamachowe dla polskiego przemysłu – stwierdziła Katarzyna Borowicz. W ramach klastra będą opracowywane rozwiązania oraz wyznaczane nowe trendy metrologiczne, które będą służyły polskiej gospodarce. Koordynatorem klastra są Targi Kielce.

Na zlecenie firm

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar będzie przede wszystkim pracował na zlecenie firm w zakresie prac badawczo–pomiarowo–rozwojowo–wdrożeniowych. Wedle wymagań klienta, mogą to być podstawowe usługi testowe lub bardziej skomplikowane i kompleksowe usługi badawczo–rozwojowe, w tym usługi konsultingowe, komercjalizacja własności intelektualnej, usługi doradcze, ocena innowacyjności, udostępnianie wyników prac badawczych, szkolenia czy praktyki.

Kampus podejmie się też wspólnych projektów badawczych. Efekty współpracy będą mogły zostać sprzedane danej firmie, oddane na zasadzie licencji. Możliwe też będzie powołanie spółki wspólnie z przedsiębiorcą.

W obszarze badań najczęściej wymienia się sześć głównych kategorii współpracy szkół wyższych z przedsiębiorstwami. To sponsorowanie badań, wspólne badania, tworzenie konsorcjów, udzielanie licencji, tworzenie przedsiębiorstw typu start–up oraz wymiana danych.

Jak informuje Katarzyna Borewicz, tematy badawcze, którymi zajmą się laboratoria wynikają z potrzeb sygnalizowanych przez krajowy przemysł, służby państwowe i środowisko naukowe. - W skali krajowej będą miały charakter unikatowy. Staną się istotnym wsparciem dla działań realizowanych przez GUM, krajowe ośrodki naukowe, ośrodki badawczo–rozwojowe czy instytuty - wyjaśnia.

Od badań akustycznych po termometrię

Skonsolidowane stanowiska pomiarowe Kampusu mają umożliwiać prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, badań oraz pomiarów w zakresie: akustyki, czasu i częstotliwości, długości, masy i wielkości pochodnych oraz termometrii.

W ramach Laboratorium Akustyki mają być prowadzona badania w kierunku wyznaczania poziomów mocy akustycznej źródeł hałasu oraz ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego i środowiska pracy przed hałasem.

Laboratorium Czasu i Częstotliwości ma prowadzić badania laserów oraz badania w zakresie stosowania technik satelitarnych w zakresie pozycjonowania i precyzyjnej nawigacji.

Laboratorium Długości ma odpowiadać za badania przyrządów pomiarowych o wysokich rozdzielczościach, jak autokolimatory, poziomnice elektroniczne, które służą do pomiarów kątów pochylenia różnych powierzchni. Będzie możliwe badanie pomiaru dużych odległości oraz obiektów o dużych gabarytach, co wesprze użytkowników m.in. z przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, maszynowego. W tym laboratorium odbywać się może opracowanie i wdrożenie programu nadzoru dokładności pomiarów 3D (maszyny współrzędnościowe, laser trackery, urządzenia z wykorzystaniem oświetlenia strukturalnego i skanery laserowe). Tu będą tworzone systemy weryfikowania/certyfikowania pomiarowych urządzeń geodezyjnych (geodezyjne techniki pomiarowe, np. fotogrametryczne, skanerowe, radarowe, satelitarne). Ma służyć także pomiarowi prędkości pojazdów drogowych w warunkach laboratoryjnych, z uwzględnieniem pomiaru całego toru pomiarowego badanego przyrządu, analogicznie do pomiarów wykonywanych w warunkach drogowych.

W Laboratorium Długości miejsce zajmą badania odporności wielkogabarytowych urządzeń pomiarowych na ujemne i dodatnie temperatury oraz zmienną wilgotność podczas pracy i przechowywania, np. radary stacjonarne w obudowach, wagi lub elementy wag do dużych mas.

Laboratorium Masy odbywać się mają pomiary wartości dynamicznych ciśnień w medycynie, aeronautyce, systemach pożarniczych.

Z kolei Laboratorium Termometrii posłuży badaniu wpływu temperatury powietrza i wilgotności względnej m.in. na urządzenia mierzące różne wielkości pomiarowe np. z dziedziny pomiarów elektrycznych, promieniowania jonizującego.

Organizatorem seminarium „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce” była Polska Unia Metrologiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie