Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Jędrzejów zaprasza na wyjątkowy marsz z okazji...imienin Józefa Piłsudskiego. Nie uwierzcie jak świętowano je przed wojną !

s
Urząd Miasta Jędrzejów zaprasza na I Jędrzejowski Marsz Imieninowy Józefa Piłsudskiego na trasie Zagaje - Mierzwin - Grudzyny. Marszałek odegrał kluczową rolę w czasie odzyskiwania prze Polskę niepodległości w 1918 roku.

Miasto Jędrzejów przygotowuje marsz razem z grupą z Pińczowa. Z pińczowianami, którzy organizują swój marsz już po raz czwarty grupa z Jędrzejowa spotka się po drodze do Grudzyn, gdzie odbędą się wspólne uroczystości na pamiątkę pobytu w tym miejscu marszałka Józefa Piłsudskiego w 1915 roku.

Marsz odbędzie się w sobotę 16 marca. Wymarsz o godzinie 11 z parku dworskiego w Zagaju. Około 13 na cmentarzu w Mierzwinie planowane jest złożenie wiązanek kwiatów na zbiorowej mogile żołnierzy biorących udział w bitwie nad Nidą w 1915 roku.

Następnie uczestniczy przemaszerują pod dworek w Grudzynach, gdzie odbędą się uroczystości i poczęstunek grochówką wojskową.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych! Karty zgłoszeniowe można pobrać ze strony www.jedrzejow.eu. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 marca.

Swoje imieniny Józef Piłsudski obchodził 19 marca.

Tradycję obchodów imienin Marszałka rozpoczęli legioniści w 1915 roku, wówczas podarowali mu złoty zegarek z napisem „Kochanemu Komendantowi – korpus oficerski”.

Obchody dnia imienin Józefa Piłsudskiego były najbardziej spektakularnym wyrazem kultu, jakim otaczano jego osobę w okresie międzywojennym we wszystkich polskich miastach. Przed II wojną światową imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego były prawie świętem narodowym, obchodzonym bardzo uroczyście w całym kraju.

W 1919 roku Piłsudski obchodził po raz pierwszy swe imieniny w wolnej Polsce. Liczne delegacje, zwłaszcza młodzieży i tłumy ludzi oblegały Belweder, gdzie mieszkał Marszałek. Na placu Saskim Marszałek Piłsudski przyjął rewię wojsk, a później w Belwederze delegacje wszystkich pułków.

Po 1926 roku świętowano uroczyście imieniny Piłsudskiego, a głównymi organizatorami obchodów były wojsko, Związek Legionistów oraz Związek Strzelecki.

18 marca 1926 zorganizowano Marsz Strzelecki z Warszawy do Sulejówka. 13-osobowe drużyny, pozostające w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu musiały pokonać 27 kilometrowy odcinek prowadzący z Warszawy, z Alei Jerozolimskich, gdzie wyznaczono start, do bramy „Milusina” w Sulejówku – willi do której Marszałek przeniósł się w maju 1923 roku.

Od grudnia 1930 roku Marszałek wypoczywał na Maderze w pobliżu stolicy Funchal w willi Quinta Bettencourt. Na rzucone przez premiera Walerego Sławka hasło „Każdy Polak winien przesłać hołd Pierwszemu Obywatelowi Polski” do willi zaczęły napływać ogromne ilości kart pocztowych i stosy depesz przywożonych kilka razy dziennie ciężarówką. Dom zamienił się w wielki Urząd Pocztowy. Zostało wówczas wysłanych ponad 1 milion kartek z życzeniami z Polski.

Po śmierci Marszałka J. Piłsudskiego 12 maja 1935 roku, nadal urządzano jego imieniny aż do 1939 roku, składając mu hołd, szczególnie uroczyście w wojsku. Armia zaliczała ten dzień do świąt narodowych na równi z 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Przed Belwederem były składane kwiaty, organizowano nabożeństwa, przez radio przemawiał prezydent Ignacy Mościcki.

Żołnierze darzyli Piłsudskiego olbrzymim szacunkiem. Dlatego też zawsze hucznie świętowali jego imieniny, zarówno za jego życia jak i później. O szacunku wobec Marszałka świadczy fakt, że nawet oficerowie uwięzieni w Katyniu świętowali jego imieniny.

Józef Piłsudski żył w latach 1967 - 1935. Działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914). Od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930);

Powszechnie uważa się ,że odegrał decydującą rolę w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczypospolitej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Powoli się uczymy, żeby się nie wstydzić wódki.

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie