Kilkudziesięciu gospodarzy ze Świętokrzyskiego w sobotę zdecydowało się przyłączyć do struktur Agro Unii. Na spotkaniu w Klimontowie, w powiecie sandomierskim, padały mocne słowa o problemach gospodarzy i decyzjach rządu podejmowanych bez konsultacji z branżą.

ZOBACZ TAKŻE: Michał Kołodziejczak na spotkaniu w Górnie koło Kielc

OGLĄDAJ TAKŻE: Strefa Agro. ASF na granicy. Kłopoty hodowców, totalne załamanie na rynku trzody

Agro Unia to nowy ruch ludowy tworzony przez Michała Kołodziejczaka, rolnika i działacza społeczno - politycznego z województwa łódzkiego. Jest on już rolnikom znany z akcji protestacyjnych Unii Warzywno - Ziemniaczanej i filmów zamieszczanych w sieci, w których mówi o problemach branży agrobiznesowej.

W sobotę przeprowadził w Świętokrzyskiem dwa spotkania, których celem było zaangażowanie do struktur. W Klimontowie zgromadził ponad 40 osób. Tu przyjechali też rolnicy z powiatów opatowskiego, staszowskiego, buskiego. Były dyskusje wokół potrzeby znakowania żywności polskiej flagą, ale i konieczności rozliczenia wszystkich stowarzyszeń i związków finansowanych przez Skarb Państwa. Mowa była też o wystartowaniu działaczy Agro Unii w wyborach do izb rolniczych i w konsekwencji przejęcie ich struktur.

- To były dobre rozmowy. Przyszły osoby, które rozumieją ideę zjednoczenia wszystkich branż rolniczych. Tylko działając razem możemy wywrzeć silny nacisk na rządzących, by rozmawiali z nami o naszych problemach - mówił po spotkaniu Michał Kołodziejczak.

A w czasie dyskusji zauważał, że jest ogromna potrzeba oddolna zjednoczenia w branży rolniczej, zgłaszają ją sami rolnicy. -Nie ma w tej chwili takiego ruchu, żadnego związku rolniczego, który by funkcjonował na zdrowych zasadach - tłumaczył Michał Kołodziejczak. - Dzisiaj widzimy namaszczanie „z góry”. A trzeba budować strukturę od samego dołu, złożoną z rolników i przez rolników zarządzaną, która będzie miała wpływ na to, co się dzieje u samej góry - podkreślał.

Jak dodaje, sama potrzeba tworzenia ruchu jest spowodowana licznymi problemami, jakie spadły na rolników - dramatycznie niskie ceny warzyw i owoców, nadprodukcja, susza, totalne załamanie na rynku trzody chlewnej. - Bardzo wiele się o nich mówi na różnych szczeblach władzy, począwszy od gmin, po rząd, ale niewiele się z tym robi - podkreślał Michał Kołodziejczak. Zwracał uwagę, że minister rolnictwa nie chce rozmawiać z rolnikami, tylko komunikuje się z nimi jednostronnie, za pomocą mediów.

- Agro Unię tworzą przede wszystkim rolnicy, ale także ci, dla których problemy agrobiznesu są ważne. Nasze kłopoty to także kłopoty konsumentów, którzy żyjąc w Polsce, powinni wspierać polską produkcję i wybierać w sklepach produkty pochodzące od gospodarzy z naszego kraju - podkreśla lider Agro Unii. - Polscy rolnicy są gwarantem dobrej żywności, dostarczonej na czas. Musimy mieć na uwadze, że to oni napędzają gospodarkę. Od polskiego rolnika gospodarka się zaczyna, powinniśmy dbać o to, by nasze rolnictwo się rozwijało, a widzimy, że najbliższe lata będą bardzo trudne. Bez zaangażowania rolników, będzie bardzo trudno powalczyć o rozwój w dobrych warunkach - wyjaśniał.

Po stworzeniu silnego i licznego ruchu, jego celem będzie wywieranie nacisku na władzę, rząd, by decyzje co do rolników były podejmowała w konsultacji z Agro Unią.

-Rolnicy dzisiaj czują się zdradzeni, zostawieni sami sobie, a my bierzemy sprawy w swoje ręce. Załamanie na rynku jest już tak duże, że będzie dojdzie do protestu rolników z wszystkich branż - mówił Michał Kołodziejczak.

- Gospodarze są zmęczeni, nieufni wobec nowych działań, bo wiele razy byli zwodzeni. Ale założenia Agro Unii mobilizują. Na spotkanie przyszli ci, którzy chcą zjednoczenia i znajdują siły, by powalczyć o lepszą przyszłość - mówi działacz Grzegorz Skurski z gminy Klimontów, także rolnik. - Tworzymy struktury, cały czas zachęcamy do dołączenia do Agro Unii kolejnych rolników, przedsiębiorców i konsumentów. Liczymy, że zbudujemy silny ruch, który wpłynie na rząd, tak by zaczął nas słuchać.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ

Strefa Agro. Pieniądze na nowy piec. Kontrowersyjna ustawa o kołach gospodyń

Rolnicy ze Świętokrzyskiego z europosłem Czesławem Siekierskim w Brukseli

Beata i Roman Popisowie - Rolnicy Roku 2018 i ich gospodarstwo. Żywiec z ich hodowli trafia aż do Izraela

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania