Michałowska klacz idzie pod młotek

  Michałowska klacz idzie pod młotek

  Michał Imosa

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kwestura to najcenniejsza klacz, jaką sprzedaje Polska w 39-letnich dziejach Aukcji Pride of Poland (Duma Polski).

  Kwestura to najcenniejsza klacz, jaką sprzedaje Polska w 39-letnich dziejach Aukcji Pride of Poland (Duma Polski).

  Bogaci hodowcy z całego świata przyjeżdżają do Polski oglądać najpiękniejsze konie. Również te z Michałowa.
  Kwestura to najcenniejsza klacz, jaką sprzedaje Polska w 39-letnich dziejach Aukcji Pride of Poland (Duma Polski).

  Kwestura to najcenniejsza klacz, jaką sprzedaje Polska w 39-letnich dziejach Aukcji Pride of Poland (Duma Polski).

  XXX Narodowy Czempionat Koni Arabskich Czystej Krwi i 39. Aukcja Pride of Poland ściągną podczas tego weekendu do Janowa Podlaskiego najzamożniejszych i najznakomitszych hodowców koni arabskich z całego globu. Magnesem stała się michałowska klacz o imieniu Kwestura. A wszystkie najlepsze konie przyjadą na paradę do Michałowa.

  Kwestura (córka klaczy Kwesta i ogiera Monogramm) to aktualna Czempionka Świata (Paryż 2007), Czempionka USA (Luisville 2002), Czempionka Europy (Vilhelmsborg 2000) i zdobywczyni Pucharu Narodów (Aachen 1999). Będzie jedną z 37 polskich klaczy wystawionych pod młotek i nie ma na świecie znawcy, który nawet w przybliżeniu mógłby wytypować cenę, jaką Michałów może uzyskać z jej sprzedaży.

  NIGDY TAKIEJ NIE LICYTOWANO

  Fotografia jej łba zdobi okładkę katalogu, a w oficjalnym komunikacie napisano: "Stadnina Michałów zdobyła się na niezwykłą decyzję, aby podzielić się ze światem jednym ze swoich największych osiągnięć, oferując jedną z najwybitniejszych polskich klaczy. Nie było podobnej oferty w całej blisko 40-letniej historii janowskiej aukcji" - napisano m.in. w ofercie. Kwestura jest prawnuczką ogiera Bask, pierwszego w dziejach konia, którego naturalnej wielkości pomnik z brązu stanął w Scottsdale przy wejściu do Kentucky Horse Park w USA.

  DLACZEGO MICHAŁÓW SPRZEDAJE?

  - Kwestura ma 13 lat. To wiek, kiedy należy zadecydwać, czy pozostawić ją nadal w hodowli, aby tu w Michałowie dokończyła żywota, czy dać jej szansę dalszych sukcesów w pokazach. To także moment, w którym można za nią uzyskać maksymalną cenę. Ta klacz nie startowała jeszcze na bardzo wymagającym rynku w krajach Bliskiego Wschodu, a szejkowie arabscy doskonale znają jej rodowód i zalety. O cenie możemy rozmawiać dopiero wtedy, kiedy akcjoner uderzy po raz ostatni młotkiem - mówi Jerzy Białobok, dyrektor stadniny.

  JAK BĘDZIE W TYM ROKU

  Ubiegłoroczna aukcja przyniosła polskim stadninom grubo ponad 2,5 miliona euro. W tej sumie blisko 1,7 miliona zgarnęła stadnina Michałów. W tym roku, oprócz Kwestury, Michałów wystawi 13 innych klaczy oraz dodatkowo cztery klacze i cztery ogiery, przeznaczone na sprzedaż w ramach Salonu Cichej Sprzedaży. Aukcja rozpocznie się w niedzielę 10 sierpnia o godzinie 15. Listę otwiera Kwestura (z literką A), ale to prawdopodobnie nie ona wybiegnie na ring jako pierwsza, aby "do białości rozgrzać" licytujących. Będzie nią michałowska Wróżka maści karej - córka wiceczempiona Ameryki i czempiona Polski Ogangresa i klaczy Wipera.
  CO KUPIĄ PAŃSTWO WATTS?

  Z numerem czwartym na wybiegu ma się pojawić 8-letnia Egea - córka Egny, którą Schirley i Charlie Watts (perkusista Rolling Stones) zakupili w 2001 roku, gdy Egea miała zaledwie roczek. - Państwo Watts często kupują polskie konie i także zapowiedzieli swój przyjazd. Egna dała im bardzo udane potomstwo, a nie da się ukryć, że Egea jest do niej bardzo podobna pod wieloma względami - mówi jerzy Białobok.

  TAK PODRÓŻUJĄ KONIE

  Stadnina Michałów jest w posiadaniu superluksusowego tira-salonki, w dodatku z przyczepą. Konie mają w tym pojeździe stały dostęp do świeżutkiej paszy i wody. Stoją przypięte w odrębnych boksach, ze ścianami wybitymi miękką tapicerką. Są bez przerwy obserwowane przez kamery, a podrożujący w sąsiedniej kabinie trener, prezenter i lekarz weterynarii mają ciągły wgląd na monitorach na czwronożnych pasażerów. Tak jest na szosach Polski i całej Europy. Poza kontynent z tira-salonki muszą przesiadać się do normalnych rejsowych samolotów pasażerkich typu boeing. Portem, który zapewnia kompleksową obsługę transportu koni, jest Rotterdam. Na lotnisku w Holandii jest hotel dla koni, a na pokładach boeingów także specjalne boksy. Konie nieźle znoszą podróże, ale muszą je odbywać na kilka dni przed najważniejszymi występami. Chodzi o ich kondycję, samopoczucie, formę.

  WYJECHAŁA O ŚWICIE

  Gwiazda tegorocznej aukcji Kwestura odjechała z Michałowa do Janowa Podlaskiego we wtorek o świcie wraz z 13 innymi końmi. Jest źrebna. Ojcem potomka, którego wyda na wiosnę przyszłego roku, będzie ogier o imieniu QR Marc. To pochodzący z Ameryki czterolatek, zakupiony za ciężkie miliony dolarów przez belgijski ośrodek hodowlany, należący do Paula Gheysensa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]