Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michniów. Znów skandal ze znakami przy ekspresowej siódemce. Pomylili wszystko

Mateusz BOLECHOWSKI
Znak przy ekspresowej "siódemce” to istne kuriozum. Nie dość, że zmieniono nazwę miejscowości, to na dodatek z ortograficznym błędem napisano "martyrologia”.
Znak przy ekspresowej "siódemce” to istne kuriozum. Nie dość, że zmieniono nazwę miejscowości, to na dodatek z ortograficznym błędem napisano "martyrologia”. Dariusz Widerski
Tym razem błąd nie śmieszy - byka strzelono na tablicach informujących o mauzoleum pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców w Michniowie. Zmieniono nawet nazwę wsi. Nowe znaki postawił ostatnio jeden z podwykonawców krajowej "siódemki".

Pacyfikacja Michniowa

Pacyfikacja Michniowa

Michniów w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne. Zamordowanych zostało 203 osoby - 103 mężczyzn w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci, najmłodsze dziewięciodniowe. Wieś po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól Michniowa. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Ustawianie znaków przy drogach to wielki problem. Niedawno pisaliśmy o znaku przy krajowej drodze nr 42. Napisano "Powiat skarżyński". Nasi czytelnicy podali kolejne przykłady "byków". Prawdziwym kuriozum jest stojąca przy drodze numer 7 tablica, informująca o kierunku jazdy do Michniowa, gdzie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

MICHNIÓW, CZYLI MNICHÓW

Zamiast Michniów widnieje "Mnichów". Taka miejscowość istnieje, ale w powiecie jędrzejowskim. Wykonawca znaku nie poradził sobie ze słowem martyrologia. Zamiast tego mamy "martylologię".
- To jakiś skandal, przecież ta wieś i mauzoleum upamiętnia pomordowanych ludzi - denerwuje się nasz czytelnik. Ewa Kołomańska, historyk z mauzoleum, przyznaje, że to nie jedyny taki błąd. - Przy ulicy Jasnej w Suchedniowie też jest nieprawidłowy - mówi.
Zapytaliśmy o to burmistrza Suchedniowa Tadeusza Bałchanowskiego. Samorządowiec znaku nie widział.

BĘDĄ POPRAWIAĆ

Zdaniem Ewy Kołomańskiej, mieszkańcy Michniowa mają prawo poczuć się urażeni. - Takie błędy nie powinny się zdarzyć, będziemy wdzięczni za ich poprawienie - komentuje historyk z mauzoleum. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, to nie pierwsza poważna wpadka. Znany polityk nie tak dawno miał złożyć przed mogiłą wiązankę z napisem "Pomordowanym w Mniowie".

Longin Wikło, sołtys wsi, a jednocześnie jedna z nielicznych osób, która przeżyła pacyfikację, nie kryje irytacji. - O Michniowie chyba każdy powinien słyszeć. To wyjątkowe miejsce. Błąd powinien zostać szybko skorygowany - mówi.

Jak się dowiedzieliśmy, niedawno firma wynajęta przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad przy drodze ustawiała tablice informacyjne. - Prace nie zostały jeszcze zakończone ani zgłoszone nam do odbioru. Wykonawca na swój koszt i jak najszybciej wymieni tablicę na poprawną. W trakcie odbioru wszystkie zostaną przez nas dokładnie sprawdzone - deklaruje Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału GDDiA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie