Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miedziana Góra walczy ze smogiem. Będą pieniądze na wymianę pieca

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Porozumienie w zakresie wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze” podpisali wójt Damian Sławski ( z prawej)  i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Ryszard Gliwiński.
Porozumienie w zakresie wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze” podpisali wójt Damian Sławski ( z prawej) i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Ryszard Gliwiński. Archiwum
O tym, jak bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia jest pył zawieszony PM 10 i PM 2.5, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego, władze gminy Miedziana Góra postanowiły zaproponować mieszkańcom konkretne rozwiązania zmierzające do skutecznego ograniczenia smogu.

– Czyste powietrze to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać teraz i z myślą o przyszłych pokoleniach. Dlatego, mając na względzie zmniejszenie stężenia szkodliwych pyłów i związków chemicznych w powietrzu, z czym boryka się obecnie wiele samorządów w Polsce, w naszej gminie ruszy specjalny program dopłat do wymiany przestarzałych pieców węglowych, na nowe i ekologiczne kotły – mówi wójt Miedzianej Góry, Damian Sławski.

Nabór wniosków o udzielenie dotacji na wymianę źródeł ciepła rozpocznie się na początku października. Dotację będzie można otrzymać na zakup i montaż pieca centralnego ogrzewania zasilanego gazem lub olejem opałowym i każdym innym paliwem stałym, pod warunkiem spełnienia wymagań dla piątej klasy sprawności lub wyższej, czy też na budowę instalacji wewnętrznej w przypadku wymiany takiego pieca.

– Program dedykowany jest osobom fizycznym, które mieszkają i są zameldowane na terenie naszej gminy. Zdaję sobie sprawę, że wymiana pieca to kosztowna inwestycja, dlatego zaproponowane wysokość dofinansowania wynosi do 2 500 złotych brutto. Może to stanowić nie więcej niż 50 procent kosztów całej inwestycji. Co ważne, o dotację będzie można starać się dopiero po zrealizowaniu wymiany pieca – podkreśla Damian Sławski.

To nie jedyny sposób na walkę ze smogiem, jaki proponuje gmina. Na początku sierpnia wójt Damian Sławski podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w zakresie wspólnej realizacji rządowego programu „Czyste powietrze”. Celem tego przedsięwzięcia jest zmniejszenie zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

– To bardzo dobra wiadomość dla osób, które chcą wykonać ocieplenie domu czy stropów, wymienić okna lub drzwi albo planują montaż baterii słonecznych czy pompy ciepła. W ramach współpracy z Funduszem w naszym Urzędzie Gminy od niedawna działa punkt, w którym mieszkańcy mogą uzyskać nie tylko informacje o możliwościach, jakie daje program, ale z pomocą urzędnika, przejść przez proces składania dokumentów. Korzystając z programu, można uzyskać zwrot części poniesionych wydatków, nawet do 53 tysięcy złotych brutto – tłumaczy Damian Sławski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie