Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między Piekłem a Niebem. Pomnik przyrody Piekło - Gatniki (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Pomnik przyrody Piekło Gatniki koło Końskich
Pomnik przyrody Piekło Gatniki koło Końskich Marzena Kądziela
Co znajduje się między piekłem, a niebem? Odpowiedź prosta - czyściec. Inaczej jest na ziemi koneckiej. Tu pomiędzy wioskami Piekło i Niebo znajduje się zielona polana, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko czy grilla.
Pomnik przyrody Pieklo Gatniki

Pomnik przyrody między Piekłem i Niebem

Pomiędzy Końskimi a Sielpią, największym ośrodkiem wypoczynkowym w województwie świętokrzyskim, znajduje się urokliwe miejsce - pomnik przyrody Skałki Piekło - Gatniki. Jego nazwa pochodzi od dwóch miejscowości położonych w pobliżu.

Ale tak naprawdę miejsce na odpoczynek wśród malowniczych skałek znajduje się na pomiędzy wioskami Piekło i Niebo, na niebieskim szlaku turystycznym imienia Stanisława Malanowicza. Szlak wiedzie przez trzy powiaty: kielecki, konecki i skarżyski, z Kuźniaków do Pogorzałego koło Skarżyska Kamiennej.

Szczególnie latem, kiedy w Sielpi odpoczywają turyści z całej Polski, w oddalonym od wczasowiska o 7 km miejscu często można spotkać piechurów i rowerzystów. Sprowadza ich tu zapach sosnowego lasu i spokój, dzięki któremu można usłyszeć stukanie w drzewo dzięcioła i świergot innych ptaków.

Pomnik przyrody Piekło - Gatniki przyciąga turystów także możliwością urządzenia biwaku, spotkania w gronie przyjaciół czy rodziny. Jest to bowiem jedno z nielicznych miejsc położonych w głębi sosnowego lasu, w którym można rozpalić ognisko czy grilla. Zarządzające kompleksem Nadleśnictwo Barycz zadbało o to, by bezpiecznie mogło płonąć tu ognisko. Na środku polany widnieje krąg otoczony kamieniami, z którego ogień nie może rozprzestrzenić się po dalszym terenie.

Największy urok polana zawdzięcza roztaczającym się w pobliżu skałom z piaskowca jurajskiego malowniczo wyrzeźbionym przez wiatr i deszcz. Można znaleźć tu niewielkie ciasne przejścia, małe jamy, "parasole", grzyby" - znakomite formy do zabawy z dziećmi pobudzającą ich wyobraźnię.

Skałki dochodzące do pięciu metrów wysokości ciągną się ze wschodu na zachód na około stu metrach na powierzchni 2,5 ha przybierając fantazyjne kształty. Po stronie południowej głównego grzbietu znajdują się dwa okazałe bloki skalne stanowiące integralną część pasma. Skały zaliczane są do tak zwanych "wychodni" czyli wystających ponad ziemię formacji skalnych lub też ich części znajdujących się pod niewielką warstwą ziemi.

Gdy wrócimy na polanę, możemy nie tylko rozpalić ognisko, ale i upiec kiełbaski czy mięso na przywiezionym ze sobą grillu, a potem siedząc na drewnianych ławach, przy masywnych stołach wspólnie pobiesiadować. Należy tylko pamiętać, by wszelkie odpady zabrać ze sobą lub wrzucić do ustawionego w pobliżu kontenera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie