Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kielcach. Wyjątkowe koncerty w katedrze [PROGRAM]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Przed nami Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Kieleckiej. Podczas koncertów wystąpią wybitni artyści, profesorowie uczelni muzycznych. Pierwszy koncert w niedzielę, 26 września. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Kieleckiej pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego jest wydarzeniem kulturalnym, ukazującym piękno muzyki organowej oraz niezwykle ciekawe walory brzmieniowe katedralnych organów. Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy, gdyż zaproszeni artyści zagrają na katedralnych organach po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”.

Koncerty odbędą się w pięć kolejnych niedziel od 26 września do 24 października o godzinie 19 w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Wstęp wolny.

Oto program festiwalu:

Niedziela, 26 września 2021

Na pierwszym koncercie wystąpi wybitny organista młodego pokolenia, Ulrich Walther, pochodzący z Niemiec, laureat prestiżowych konkursów organowych w : Grazu, St. Albans i Erfurcie. Występował w ramach międzynarodowych festiwali organowych w Europie, Rosji oraz Ameryce Północnej. Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu w Austrii.

Niedziela, 3 października 2021

W kolejnym koncercie wystąpią artyści pochodzący z Kielc lub będący nauczycielami i wykładowcami w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego oraz Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kielcach, a będą to: Katarzyna Sroka, Renata Drozd, s. Hanna Szmigielska, Mariusz Bednarz, Grzegorz Kustra i Paweł Wróbel.

Niedziela, 10 października 2021

Na trzecim koncercie wystąpi organista, dr hab. Michał Markuszewski, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat międzynarodowych konkursów organowych. Wystąpił z ponad 600 recitalami w prestiżowych sala koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Wyspach Alandzkich, w Austrii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Luxemburgu, Belgii, Francji, Finlandii, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz ponad 250 miastach w Niemczech, Koncertował również w Stanach Zjednoczonych, Hong-Kongu oraz na dalekiej Syberii.

Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.

Niedziela, 17 października 2021

W kolejnym koncercie wystąpi prof. Ireneusz Wyrwa, który prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze, a także działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego. Razem z profesorem Ireneuszem Wyrwą wystąpi trębacz prof. Tomasz Ślusarczyk, który w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie prowadzi klasę trąbki naturalnej, jest także profesorem wizytującym w Ługańskiej Narodowej Akademii Sztuki w Kijowie.

Niedziela, 24 października 2021

W koncercie finałowym wystąpi wybitny organista o światowej sławie, prof. Karol Gołębiowski, który jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową reputację i stało się początkiem aktywnej kariery solistycznej. Artysta koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i świątyniach w kraju, w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie. Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni, a jego bogata dyskografia zawiera ponad 60 tytułów, wśród których znajdują się m.in. wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha. Mieszkający od 1981 roku w Brukseli artysta był w latach 1991-2008 współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Organowego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie