Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy sukces uczniów z Połańca. Otrzymali dwa srebrne medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Tajlandii

UMiG Połaniec, oprac. ach
Uczniowie z Połańca otrzymali dwa srebrne medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Innowacji i Technologiii IPITEX-2019 w Tajlandii. Nasz kraj był reprezentowany przez: Macieja Jarzynę, Michała Baszaka, Natalię Chmielowiec, Julię Łukaszek, oraz Weronikę Kalitę.

Nasz kraj był reprezentowany przez uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki oraz klas III Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi z Połańca. Podwójny sukces zapewniły dwa projekty. Pierwszy elektroniczny projekt pod tytułem ,,Inteligentny System Ruchu Wahadłowego” wykonany przez Macieja Jarzynę i Michała Baszaka ma usprawnić ruch drogowy na remontowanych odcinkach dróg.

Drugi projekt ,,System wspomagania kręgosłupa” o charakterze medycznym ma wspomagać nasze kręgosłupy w czasie wykonywania takich czynności jak: podróżowanie, praca przy biurku, odpoczynek w pozycji siedzącej, oglądanie telewizji i tym podobne. Praca ta została wykonana przez: Natalię Chmielowiec, Julię Łukaszek, Weronikę Kalitę. Nasi uczniowie na tej prestiżowej wystawie dodatkowo otrzymali trzy wyróżnienia przyznane przez organizacje innowacyjne z Indonezji, Malezji i Singapuru.

Oba prezentowane przez uczniów projekty już wcześniej uzyskały złote medale na innej wystawie międzynarodowej. Praca chłopców zawiera wiele elementów nowatorskich, oprócz specjalnych czujników posiada system ,,SIO'' wyposażony między innymi w specjalne radary. Praca dziewczyn została doceniona za niski koszt wykonania, prostotę budowy oraz możliwość wykonywania innych prostych czynności w czasie terapii.

Co jest przepisem na sukces?

Promotorem i opiekunem obu projektów jest Jerzy Nowak, którego zdaniem społeczna praca z uczniami może przynieść wiele satysfakcji jeżeli tylko uczniowie, rodzice, nauczyciele, sponsorzy potrafią zrozumieć potrzebę czasu i konieczność budowy tak zwanej ścieżki kariery zawodowej już od najmłodszych lat. Dodatkowo nikomu nie może braknąć czasu ani cierpliwości. Do pełnego sukcesu w tym procesie potrzebne jest półtora roku do dwóch lat systematycznej pracy i różnorakich działań oraz przygotowań. Pokonanie eliminacji wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych w Warszawie. Jednak najważniejszy w pracy innowacyjnej jest nowatorski pomysł, który powinien spodobać się międzynarodowym jurorom. Zwracają oni uwagę na wszelkie aspekty nowatorstwa, przyszłego zastosowania i jakości wykonania. Wymienione prace, które osiągnęły sukces na wystawie nie są szczegółowo opisywane ze względów komercyjnych i ochrony własności intelektualnej.

Wynalazki będą opatentowane?
Uczniowie twierdzą, że wystawa była niepowtarzalnym wydarzeniem. W jej wyniku mogli zaobserwować wiele ciekawych rozwiązań technicznych, poznać ludzi z całego świata oraz nabyć wprawę w prezentacji swojego wynalazku w obcym języku. Wystawa otworzyła przed uczniami wiele nowych perspektyw na przyszłość.

Warto zaznaczyć, że praca uczniów do tej pory nie została zgłoszona do opatentowania w przeciwieństwie do wcześniejszego wynalazku uczniów pod tytułem ,,Elektroniczny system bezpieczeństwa pojazdów mobilnych". Jednak po przeprowadzonej ewaluacji, przemyśleniach, doświadczeniach i długiej lotniczej podróży uczennice zamierzają skorzystać z pomocy rzecznika patentowego lub pomocy opiekuna projektu, pod okiem którego szkoła od października 2016 roku zdobyła ogółem 7 medali na wystawach i targach innowacyjnych o zasięgu międzynarodowym z czego 5 medali było z najcenniejszego złotego kruszcu.

Podziękowania dla sponsorów
Rodzice, uczniowie, dyrekcja szkoły i opiekun projektu reprezentujący Szkołę Podstawową imienia Tadeusza Kościuszki w Połańcu składają szczególne podziękowania dla Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta i Gminy, sponsorów, nauczycieli i wszystkich osób, które miały udział w tym sukcesie. Lista wszystkich sponsorów dostępna TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie