Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Winnica powstała na skwerze przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
W gronie osób, które posadziły sadzonki był burmistrz Marcin Marzec (w środku)
W gronie osób, które posadziły sadzonki był burmistrz Marcin Marzec (w środku) Klaudia Tajs
20 winorośli białej i ciemnej odmiany posadzono w sobotę na skwerze przed Bramą Opatowską w Sandomierzu. Miejska Winnica ma przypominać mieszkańcom i turystom o winiarskim tradycjach Królewskiego Miasta i winnym szlaku, jaki biegnie wokół Sandomierza.

Na potrzeby Miejskiej Winnicy wygospodarowano kawałek terenu na skwerze przy drodze wjazdowej do centrum miasta, przed Bramą Opatowską.

Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza ma nadzieję, że winnica będzie cieszyła się popularnością wśród turystów. - Powstanie tu także tablica informująca o tym, gdzie na terenie powiatu sandomierskiego, opatowskiego i ziemi świętokrzyskiej znajdują się winnice - zapowiedział burmistrz Marzec.

- Gdzie można miło spędzić czas i degustować wino. Na początku w pielęgnację nad winoroślami zaangażujemy winiarzy, ale liczymy, że z czasem winiarze wyedukują chętnych mieszkańców, którzy będą opiekować się winoroślą.

W gronie osób, które posadziły sadzonki byli właścicieli okolicznych winnic i mieszkańcy. O tradycjach winiarskich mówił także ojciec Marcin Lisek, przeor Klasztoru Dominikanów w Sandomierzu, klasztoru, który prowadzi staromiejską winnicę. Ojciec Lisek powiedział, że winiarstwo jest wyrazem kultury wysokiej, dlatego, że jest to taki sposób uprawy, czyli troszczenia się o coś, co w konsekwencji jest wspólnym dziełem człowieka i przyrody.

- Troszczenia się w taki sposób, który nie jest u nas codzienny, który potrafi wyrywać z rutyny życia - mówił ojciec Lisek. - Jednocześnie dla nas chrześcijan, wszystkie konotacje związane z winem, winnicą mają duży, symboliczny przekaz.

Za promocję winiarstwa władzom miasta podziękował Marceli Małkiewicz z Winnicy Sandomierskiej. - Dziękujemy za promocję produktu turystycznego, który przyciąga dobre smaki - powiedział. - Cieszymy się, że ze strony urzędu miasta, jest chęć wspierania nas tutaj i łączenia naszych wspólnych inicjatyw, winiarzy z całego regionu.

Słowa podziękowania w stronę burmistrza Marca złożył Jean Sylvain Delepaut z pochodzenia Francuz, którzy od trzech lat, prowadzi winnice koło Czyżowa Szlacheckiego. - Ja wierzę w to co pan robi dzisiaj - mówił Jean Sylvain Delepaut. - To wygeneruje wiele atrakcji turystycznych dla pana i ludzi, bo kultura winiarstwa to tradycje. To jest ten kierunek, w którym trzeba iść. Kiedy powiedziałem kolegom we Francji, że będę produkował wina, zapytano się mnie czy we Francji. Ja odpowiedziałem, że w Polsce. Powiedzieli do mnie oszalałeś! A ja dałem im wina do spróbowania. Nie wiedząc, że jest to polskie wino, mówili - o bardzo dobre, rewelacyjne.

W Sandomierzu oraz na terenie powiatu sandomierskim działa ponad 20 winnic. Aż 9 z nich posiada pozwolenie na sprzedaż własnego wina.

Sadzenie Miejskiej Winnicy było wstępem do Święta Młodego Wina, które rozpocznie się w Sandomierzu 15 listopada i potrwa trzy dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie