Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszają w drogach. Inny przebieg obwodnicy wschodniej Kielc ?

Agata Kowalczyk
Miejscy urzędnicy mają nowa wersję wschodniej obwodnicy Kielc. Rozmawiali o niej i innych rozwiązaniach komunikacyjnych w mieście podczas piątkowego posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego w ratuszu.

ZOBACZ TAKŻE:
Dwóch stalkerów w rękach krakowskiej policji. Porwali, okradli i nękali kobietę

(Dostawca: TVN)

- Mamy wątpliwości co do lokalizacji węzła drogowego z trasą numer 74 – mówi Tomasz Zboch z Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w kieleckim magistracie. – W proponowanej do niedawna lokalizacji jest za mało miejsca a budowa wymagałaby wyburzenia kilkudziesięciu zamieszkałych domów. Proponujemy zmianę przebiegu obwodnicy od ulicy Bohaterów Warszawy do ulicy Radomskiej. Trasa biegłaby w stronę cmentarza i ulicy Domaszowskiej, łączyłaby się z trasą numer 74 między przedłużeniem ulicy Wikaryjskiej a wiaduktem. Do ulicy Radomskiej wpadałaby nieco ponad ulicą Wschodnią. Ten przebieg nie podoba się mieszkańcom gminy Masłów, ponieważ wchodzi na jej teren, poprzednia trasa omijała ją.

Inwestycja jest na etapie przygotowania przetargu na wykonanie projektu. – Szykujemy dokumentację, bo mamy nadzieję, że pojawią się oszczędności z unijnych programów i otrzymamy dofinansowanie, wówczas budowa obwodnicy mogłaby ruszyć do 2020 roku – dodał.

Budowa obwodnicy pociągnie za sobą zmiany w sieci istniejących dróg, nad którymi pracują już miejscy projektanci. – Na pewno konieczne będą zmiany na ulicy biskupa Jaworskiego oraz na Nowym Folwarku, czyli między Sandomierską a Domaszowska – dodał.

Miejscy projektanci pracują także nad innymi zmianami w sieci dróg miejskich, ale nie wszystkie z nich są realizowane. Często już na wstępnym etapie miasto rezygnuje z nich. Przykładem jest połączenie ulicy Krakowskiej ze Ślichowicami. – Planowaliśmy poprowadzić taką trasę nad Bobrzą, ale pomysł został odrzucony. Droga miała biec przez cenne przyrodniczo tereny i chronione ze względu na ujęcie wody pitnej. Uznaliśmy, że nie warto ich niszczyć taką infrastrukturą. Zaniechaliśmy też pomysłu połączenia ulicy Bohaterów Warszawy i Prostej z Ostrą Górką. W zamian zaproponujemy budowę ulicy o mniejszym standardzie, przedłużenie ulicy Łopianowej.

Na deskach projektantów jest też budowa trasy posłowickiej, która wyprowadziłaby z Kielc ruch na trasie Piotrków Trybunalski- Tarnów. Ma ona prowadzić przez teren gmin Sitkowa-Nowiny i Chęciny a jej przebieg jest uzależniony między innymi od obwodnicy Brzezin.

Radni rozmawiali też o sieci parkingów mieście. W ścisłym centrum niewiele się zmieni, ponieważ nie ma tam miejsca na budowę takich obiektów. Na jego obrzeżach możliwe jest powstanie garaży piętrowych, choć lista lokalizacji jest krótsza niż kilka lat temu. Mogą one powstać przy Kieleckim Centrum Kultury, na placu Wolności i koło dworca kolejowego a także między dawnym kinem Romantica i hotelem Best Western ( jako wspólna inwestycja miasta i hotelu). Z planów wykreślono teren przed Urzędem Wojewódzkim, przed biurowcem „Nidy” przy ulicy Wesołej i na ulicy Solnej. Natomiast w osiedlach ratusz ma przygotowanych 7 lokalizacji parkingów piętrowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie