Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy bloku przy Polnej 3a w Ostrowcu chcą zmian. Mają grzyb na ścianach, a ogrzewanie na prąd

SLA
Anna Śledzińska
W Ostrowcu Świętokrzyskim trwają coroczne zebrania sprawozdawcze rad osiedlowych. Na osiedlu Złota Jesień głos zabrali między innymi mieszkańcy słynnego w mieście bloku przy ulicy Polnej 3 A, ogrzewanego za pomocą energii elektrycznej. Liczą na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej i odciążenie domowych budżetów.

Wybudowany w 2004 roku przez gminę blok przy ulicy Polnej w Ostrowcu, miał być przykładem nowatorskiego rozwiązania. W całości ogrzewany jest z pomocą energii elektrycznej, co wtedy wydawało się władzom dobrym pomysłem.

Szybko okazało się, że ceny energii wcale nie zmalały, wręcz przeciwnie. Mieszkańcy zaczęli się skarżyć na zbyt duże koszty utrzymania mieszkań, domagając się podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do tej pory nic w tej sprawie nie zrobiono.

- W naszych mieszkaniach rośnie grzyb - skarżą się mieszkańcy. - Ogrzanie ich za pomocą prądu, szczególnie w takie mrozy jak mamy obecnie, to ogromny koszt. Wielu naszych sąsiadów w ogóle nie grzeje, a to tylko pogarsza sytuację. Co z tego, że rozkręcimy grzejniki maksymalnie, skoro obok ogrzewania nie ma. Nie dość, że musimy wydać więcej, aby się ogrzać, to jeszcze wkrada się wilgoć. Dzieci rosną z grzybem na ścianie, za szafą i w szafie. Co z tym w końcu trzeba zrobić.

Budynek jest jednym z trzech tego typu w Ostrowcu. Pozostałe wybudowane były przy ulicy Reja. To bloki komunalne, własność gminy Ostrowiec, będące w zarządzie Zakładu Usług Miejskich.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie budynku do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej.
- Mamy wybudowane przyłącze do tego bloku - mówi Dariusz Wojtas, prezes miejskiej spółki. - Jesteśmy w stanie wybudować węzeł na swój koszt, ale kwestia wewnętrznej instalacji należy już do mieszkańców.

Po zakończeniu zebrania rady osiedla Dariusz Wojtas długo rozmawiał z przedstawicielami mieszkańców.
- Jesteśmy w stanie pomóc oszacować koszty wykonania instalacji, jeżeli oczywiście zainteresowany tym będzie Zakład Usług Miejskich. Wiem, że planowane jest w tej sprawie spotkanie. Kolejną kwestią jest stwierdzenie, że tę inwestycję można dofinansować ze środków zewnętrznych. To by na pewno ułatwiło sprawę.

Według Tomasza Perczaka, jednego z mieszkańców bloków, przeszkodą może być to, że część lokatorów w ogóle nie płaci czynszu i ma wobec gminy ogromne zadłużenie.
Jego zdaniem również ciężko wymagać od ludzi poniesienia kosztów wykonania instalacji w sytuacji, gdy nie są oni właścicielami mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto