Konsultacje społeczne przeprowadzono w lipcu w 20 sołectwach gminy Opatowiec. Wzięło w nich udział 1645 mieszkańców - na 2948 uprawnionych do głosowania.
W samym Opatowcu za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się 98,45 procent głosujących, a tylko jedna osoba była temu przeciwna. W sołectwach - "na tak" było 88 procent głosujących.
Ranking całej gminy przedstawia się następująco: za nadaniem Opatowcowi statusu miasta opowiedziało się 89,24 procent mieszkańców, 4,92 procent było "na nie", 5,84 procent mieszkańców wstrzymało się od głosu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wszczęło już procedurę nadania statusu miasta miejscowości Opatowiec. Wyniki konsultacji społecznych nie są co prawda wiążące dla Rady Ministrów, jednak jak pokazuje praktyka, to ważny sygnał przed podjęciem ostatecznych decyzji w Warszawie.
Opatowiec utracił prawa miejskie w 1869 roku, mocą ukazu cara Rosji Aleksandra II - "za karę", za aktywny udział w powstaniu styczniowym. Jeśli teraz je odzyska - przy "krótkiej" ścieżce legislacyjnej może to mieć miejsce 1 stycznia 2019 roku - będzie... najmniejszym miastem w Polsce. Liczy bowiem niewiele ponad 320 mieszkańców.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści
Źródło:vivi24