Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gmin powiatu starachowickiego za wodę i ścieki zapłacą trochę drożej

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
Najwięcej zapłacą mieszkańcy Starachowic i gminy Wąchock. Najtaniej, choć drożej niż w zeszłym roku, będzie w gminie Pawłów

Większość rad gmin w powiecie starachowickim uchwaliło dopłaty do wody i ścieków. Pomoc ma odciążyć domowe budżety. Sprawdziliśmy, w której gminie pod tym względem mieszka się najtaniej, a w której najdrożej.

Starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie podwyższyło z początkiem nowego roku i tak wysokich stawek. Zgodnie z nimi metr sześcienny wody kosztuje 3,76 złotego, a odebranie metra sześciennego ścieków - 7,28 złotego. Stare taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i ścieki mają obowiązywać do końca roku.

Mimo że stawki pozostały na starym poziomie, mieszkańcy Starachowic i tak zapłacą za wodę więcej niż w 2013 roku. W zeszłym roku z gminnego budżetu do każdego metra sześciennego odprowadzanych ścieków miasto dokładało 60 groszy dopłaty. Kosztowało to miejski budżet 800 tysięcy złotych. W tym roku radni nie przeznaczyli pieniędzy na dopłaty. Mieszkańcy zapłacą więc 11 złotych i 4 grosze za pobranie metra sześciennego wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

W górę pójdą też opłaty abonamentowe. Wzrosty nie są duże, średnio o 19 groszy miesięcznie na mieszkanie. Najwięcej zapłacą mieszkający w domkach jednorodzinnych, które rozliczane są co dwa miesiące - o 39 groszy miesięcznie więcej niż dotychczas. Najwyższa opłata abonamentowa dotyczy gospodarstw, gdzie odczyt wodomierza następuje co miesiąc - 8,38 złotego. W gospodarstwach, gdzie wodomierz odczytywany jest co dwa miesiące opłata abonamentowa wyniesie 4,19 złotego. W najlepszej sytuacji są gospodarstwa, gdzie wodomierz odczytywany jest raz na kwartał. Opłata abonamentowa wynosi wówczas 2,80 złotego.

W Wąchocku bez dopłat

Mieszkańcy Gminy Wąchock podobnie jak w zeszłym roku za wodę i ścieki muszą zapłacić wyłącznie z własnej kieszeni. Gmina nie będzie dopłacać ani do wody, ani do ścieków.
Mieszkańcy gminy korzystają z wody z trzech ujęć: z Trębowca, Rataj oraz Skarżyska. Stawki za metr sześcienny są różne w zależności od ujęcia. Najtaniej za wodę płacą mieszkańcy Parszowa, którzy mają wodę ze Skarżyska - 3,21 złotego za metr sześcienny.

Mieszkańcy części gminy, do których dociera woda z Trębowca płacą tak jak mieszkańcy Starachowic i Mirca - po 3,76 złotego. Najdroższa woda pochodzi z ujęcia w Ratajach i kosztuje 4,89 złotego brutto. Ścieki z gminy trafiają doprowadzonej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Oczyszczalni w Starachowicach. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków to 7,28 złotego.

Najdrożej za wodę i ścieki zapłacą ci, którzy mają wodę z ujęcia w Ratajach - 12,17 złotego. Pozostali mieszkańcy zapłacą odpowiednio 11.04 złotego (woda z Trębowca) oraz 10,49 złotego (woda ze Skarżyska). Opłaty abonamentowe dla ujęcia w Trębowcu i Ratajach są takie jak w Starachowicach. Opłata abonamentowa dla mieszkańców Parszowa to 4,19 złotego.

W Mircu bez zmian

W gminie obowiązują takie same stawki zaproponowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jak w Starachowicach. Gmina Mirzec nie dopłaca za mieszkańców do wody, dopłaca za to 1,80 złotego do każdego metra sześciennego ścieków. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców do podłączania domów do kanalizacji. W tegorocznym budżecie na dopłaty do odprowadzanych ścieków zarezerwowano 90 tysięcy złotych.

Wysokość dopłaty nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi 1,80 złotego. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków dla mieszkańców gminy Mirzec to - po uwzględnieniu dopłaty z budżetu gminy - 5,48 złotego. Cena wody jest taka sama jak w Starachowicach i wynosi 3,76 złotego. Łatwo policzyć, że za metr sześcienny wody i ścieków właściciele gospodarstw podłączonych do kanalizacji zapłacą 9,24 złotego. Jeśli chodzi o opłaty abonamentowe, obowiązują stawki takie jak w Starachowicach.

Brody jak w 2013 roku

W gminie Brody większość mieszkańców korzysta z wody z Trębowca dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji w Starachowicach. Tylko Krynki i część Brodów ma wodę z Krynek. Różnicy w cenie wody z poszczególnych ujęć nie ma - wszyscy płacą po 3,76 złotego. Dopłat do wody gmina nie stosuje. Opłaty abonamentowe dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Trębowca są takie jak w Starachowicach, dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Krynek wynoszą 4,41 złotego.

Ścieki odbiera Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach. Cena ich odbioru w 2014 roku, podobnie jak rok temu, będzie wynosić 6,85 złotego za metr sześcienny. Nie zmieni się też wysokość zeszłorocznych dopłat do metra sześciennego ścieków. Dopłata nadal wynosi 2,82 złotego, dzięki czemu mieszkańcy z własnej kieszeni za odbiór nieczystości będą płacić 4,03 złotego za metr sześcienny.

Najtaniej w Pawłowie

Drożej niż rok temu, ale najtaniej w powiecie. Gmina Pawłów jako jedyna dopłaca do zarówno do ceny wody jak i do ścieków. Do metra sześciennego wody gmina dopłaci 16 groszy, (0,24 grosze w 2013 roku), do ścieków - 4,03 złotego (3,84 złotego w 2013). Dopłata do ścieków poszła w górę, bo władzom gminy zależy, aby jak najwięcej mieszkańców podłaczało gospodarstwa do kanalizacji. Obecnie dopłata pokrywa ponad połowę kosztów odprowadzenia ścieków. Metr sześcienny ścieków kosztuje 7,73 złotego, dopłata - 4,03. Ludzie płacą 3,70 złotych netto, czyli 4 złote brutto. Po uwzględnieniu dopłat również woda w Pawłowie kosztuje najmniej -3,13 złotego.

Nowością od 1 stycznia tego roku są opłaty abonamentowe, dotychczas mieszkańcom gminy całkowicie nieznane. Opłata abonamentowa za każdy licznik wynosi 1,95 złotego. Jeśli ktoś ma licznik główny, podlicznik i licznik do ścieków zapłaci potrójnie, czyli 5,85 złotego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie