Mieszkańcy gmin powiatu starachowickiego za wodę i ścieki zapłacą trochę drożej

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
Najwięcej zapłacą mieszkańcy Starachowic i gminy Wąchock. Najtaniej, choć drożej niż w zeszłym roku, będzie w gminie Pawłów

Większość rad gmin w powiecie starachowickim uchwaliło dopłaty do wody i ścieków. Pomoc ma odciążyć domowe budżety. Sprawdziliśmy, w której gminie pod tym względem mieszka się najtaniej, a w której najdrożej.

Starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie podwyższyło z początkiem nowego roku i tak wysokich stawek. Zgodnie z nimi metr sześcienny wody kosztuje 3,76 złotego, a odebranie metra sześciennego ścieków - 7,28 złotego. Stare taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i ścieki mają obowiązywać do końca roku.

Mimo że stawki pozostały na starym poziomie, mieszkańcy Starachowic i tak zapłacą za wodę więcej niż w 2013 roku. W zeszłym roku z gminnego budżetu do każdego metra sześciennego odprowadzanych ścieków miasto dokładało 60 groszy dopłaty. Kosztowało to miejski budżet 800 tysięcy złotych. W tym roku radni nie przeznaczyli pieniędzy na dopłaty. Mieszkańcy zapłacą więc 11 złotych i 4 grosze za pobranie metra sześciennego wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

W górę pójdą też opłaty abonamentowe. Wzrosty nie są duże, średnio o 19 groszy miesięcznie na mieszkanie. Najwięcej zapłacą mieszkający w domkach jednorodzinnych, które rozliczane są co dwa miesiące - o 39 groszy miesięcznie więcej niż dotychczas. Najwyższa opłata abonamentowa dotyczy gospodarstw, gdzie odczyt wodomierza następuje co miesiąc - 8,38 złotego. W gospodarstwach, gdzie wodomierz odczytywany jest co dwa miesiące opłata abonamentowa wyniesie 4,19 złotego. W najlepszej sytuacji są gospodarstwa, gdzie wodomierz odczytywany jest raz na kwartał. Opłata abonamentowa wynosi wówczas 2,80 złotego.

W Wąchocku bez dopłat

Mieszkańcy Gminy Wąchock podobnie jak w zeszłym roku za wodę i ścieki muszą zapłacić wyłącznie z własnej kieszeni. Gmina nie będzie dopłacać ani do wody, ani do ścieków.
Mieszkańcy gminy korzystają z wody z trzech ujęć: z Trębowca, Rataj oraz Skarżyska. Stawki za metr sześcienny są różne w zależności od ujęcia. Najtaniej za wodę płacą mieszkańcy Parszowa, którzy mają wodę ze Skarżyska - 3,21 złotego za metr sześcienny.

Mieszkańcy części gminy, do których dociera woda z Trębowca płacą tak jak mieszkańcy Starachowic i Mirca - po 3,76 złotego. Najdroższa woda pochodzi z ujęcia w Ratajach i kosztuje 4,89 złotego brutto. Ścieki z gminy trafiają doprowadzonej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Oczyszczalni w Starachowicach. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków to 7,28 złotego.

Najdrożej za wodę i ścieki zapłacą ci, którzy mają wodę z ujęcia w Ratajach - 12,17 złotego. Pozostali mieszkańcy zapłacą odpowiednio 11.04 złotego (woda z Trębowca) oraz 10,49 złotego (woda ze Skarżyska). Opłaty abonamentowe dla ujęcia w Trębowcu i Ratajach są takie jak w Starachowicach. Opłata abonamentowa dla mieszkańców Parszowa to 4,19 złotego.

W Mircu bez zmian

W gminie obowiązują takie same stawki zaproponowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jak w Starachowicach. Gmina Mirzec nie dopłaca za mieszkańców do wody, dopłaca za to 1,80 złotego do każdego metra sześciennego ścieków. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców do podłączania domów do kanalizacji. W tegorocznym budżecie na dopłaty do odprowadzanych ścieków zarezerwowano 90 tysięcy złotych.

Wysokość dopłaty nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi 1,80 złotego. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków dla mieszkańców gminy Mirzec to - po uwzględnieniu dopłaty z budżetu gminy - 5,48 złotego. Cena wody jest taka sama jak w Starachowicach i wynosi 3,76 złotego. Łatwo policzyć, że za metr sześcienny wody i ścieków właściciele gospodarstw podłączonych do kanalizacji zapłacą 9,24 złotego. Jeśli chodzi o opłaty abonamentowe, obowiązują stawki takie jak w Starachowicach.

Brody jak w 2013 roku

W gminie Brody większość mieszkańców korzysta z wody z Trębowca dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji w Starachowicach. Tylko Krynki i część Brodów ma wodę z Krynek. Różnicy w cenie wody z poszczególnych ujęć nie ma - wszyscy płacą po 3,76 złotego. Dopłat do wody gmina nie stosuje. Opłaty abonamentowe dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Trębowca są takie jak w Starachowicach, dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Krynek wynoszą 4,41 złotego.

Ścieki odbiera Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach. Cena ich odbioru w 2014 roku, podobnie jak rok temu, będzie wynosić 6,85 złotego za metr sześcienny. Nie zmieni się też wysokość zeszłorocznych dopłat do metra sześciennego ścieków. Dopłata nadal wynosi 2,82 złotego, dzięki czemu mieszkańcy z własnej kieszeni za odbiór nieczystości będą płacić 4,03 złotego za metr sześcienny.

Najtaniej w Pawłowie

Drożej niż rok temu, ale najtaniej w powiecie. Gmina Pawłów jako jedyna dopłaca do zarówno do ceny wody jak i do ścieków. Do metra sześciennego wody gmina dopłaci 16 groszy, (0,24 grosze w 2013 roku), do ścieków - 4,03 złotego (3,84 złotego w 2013). Dopłata do ścieków poszła w górę, bo władzom gminy zależy, aby jak najwięcej mieszkańców podłaczało gospodarstwa do kanalizacji. Obecnie dopłata pokrywa ponad połowę kosztów odprowadzenia ścieków. Metr sześcienny ścieków kosztuje 7,73 złotego, dopłata - 4,03. Ludzie płacą 3,70 złotych netto, czyli 4 złote brutto. Po uwzględnieniu dopłat również woda w Pawłowie kosztuje najmniej -3,13 złotego.

Nowością od 1 stycznia tego roku są opłaty abonamentowe, dotychczas mieszkańcom gminy całkowicie nieznane. Opłata abonamentowa za każdy licznik wynosi 1,95 złotego. Jeśli ktoś ma licznik główny, podlicznik i licznik do ścieków zapłaci potrójnie, czyli 5,85 złotego.

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
z ul.ceglanej

gruby nie bądź uszczypliwy.To nie ten facet o którym myślisz.Tu jest wiele zmyłek.

G
Gość

Sylwek z WW - odpuść sobie te wazelinę. To samo gadasz na mieście i to samo w necie.

G
Gość

to nawet na pogrzebie kampanię robiła? zenuła

s
starachowicka 1

Pani Bożeno jestem pełen podziwu. Czytam to pożegnanie , jest wspaniałe. Pani przebiła nawet ministra prezydenta .Brawo !

Pamięć o ARMII KRAJOWEJ to super historia.Będę głosował na Panią. ktoś z ul.Starachowickiej.

o
obecny na pożegnaniu
W dniu 09.02.2014 o 19:49, Gość napisał:

Mietek sztandary wyprowadzić! Pamiętasz?sztandary wyprowadzono a ty kur.......zostałeś.A krzyż, krzyże ci ty Wąchocki redaktorzyno urbanowy nie-przeszkadzają przypadkiem? możesz to opisać w tej karykaturze gazety.

Już wszystko powiedzieliście . Mietek jest na emeryturze .

Może tylko popisać to co inni nie czytają.Mała szkodliwość społeczna tak to się nazywa.On już nic nie może!

Ale za to są ciekawsze artykuły , wypowiedzi. Pczytajcie naszą radną powiatową BW na stronie Gminy Wąchock . Co jak co Pierwsza klasa wystąpienie na powązkach. Gratulacje Pani Bożeno ( pożegnanie p.Rachtana ps.Halny.) Nikt  z gm.Wąchock

takiego przemówienia by nie wyraził. I jeszcze ta wspaniała dykcja i ta róża.O key.

S
Sołtys ze Wzdołu

Co za grajdół. Psia mać.

G
Gość

Mietek sztandary wyprowadzić! Pamiętasz?

sztandary wyprowadzono a ty kur.......zostałeś.

A krzyż, krzyże ci ty Wąchocki redaktorzyno urbanowy nie-przeszkadzają przypadkiem? możesz to opisać w tej karykaturze gazety.

p
patriota
W dniu 08.02.2014 o 17:45, won od sztandarów napisał:

ja czekam jak Pan W. z ulicy Starchowickiej "utęperuje" swojego kumpla z "partii" pana byłego burmistrza aby swoje lewackie teorie i dydrydamy publkował w gazetach typu "Agora" lub "Nie" nie zaś gazecie "reklamującej" Wąchock wydawanej za pieniążki podatników. Panie eks burmistrzu pana czas minął minął również czas jedynej słuszenej partii a  teraz wara od sztandara. Wąchockie "Urbany".A pan panie W. zajmij się bawieniem wnuków nie agitacją polityczną dla Jarusia.

patrioci dobrze że o tym piszecie komuchów trzeba eliminować i koniec.Sztandary to rzecz święta a nie jakieś wypociny komucha który poszedł w zapomnienie. Najlepiej zlikwidujcie t gazetkę.

Niech komuchy płacą swoimi pieniędzmi.

Z
Zaba
Politykierow z Wachocka nic nie zadowoli. Takie mini polskie piekielko. Wszystko jest zle a bedzie jeszcze gorzej..
w
won od sztandarów

ja czekam jak Pan W. z ulicy Starchowickiej "utęperuje" swojego kumpla z "partii" pana byłego burmistrza aby swoje lewackie teorie i dydrydamy publkował w gazetach typu "Agora" lub "Nie" nie zaś gazecie "reklamującej" Wąchock wydawanej za pieniążki podatników. Panie eks burmistrzu pana czas minął minął również czas jedynej słuszenej partii a  teraz wara od sztandara. Wąchockie "Urbany".

A pan panie W. zajmij się bawieniem wnuków nie agitacją polityczną dla Jarusia.

m
miejski

Te inwestycje to pic na woodę fotomontaż. Ile ulic Wąchocka nie ma asfaltu a będzie mieć tzw.rewitalizację.Brawo , cudo wąchockie.

klaskajcie dalej wąchocczanie władzy ! Może nadejdzie właściwy gospodarz tej gminy. Czekamy na nowego.

g
gość
W dniu 07.02.2014 o 20:55, twój napisał:

Odpowiedź na pytanie co z tymi podwyżkami.A nie czepiaj się dziadków. Tory wyścigowe , siłownie i jeeszcze inne wymysłyA wy mieszkańcy nie widzicie tego! Jak władza chce jechać na rowerach , to za swoje ! Najwyższe podatki w Wąchocku.A podobno mają też być korty tenisowe dla pana J.Wąchock obudź się .Janus ratuj nas.

Po co są radni? Czy burmistrz sam decyduje o tym jakie inwestycje powstaną? Zastanów się czy radni są tylko po to żeby przyklaskiwać , nie mieć własnego zdania? Czy któryś radny się sprzeciwia burmistrzowi? Dziwne, bo obserwując to wszystko ,odnosi się wrażenie, że ustrój się nie zmienił.  Pełna jednomyślność , a mieszkańcy  psioczą, że  robi się nie to co ma służyć całej społeczności, a niewielkiej grupie  . A przy okazji. Z racji, że powstaje tyle parkingów, może niektórzy  powinni objąć stanowiska parkingowych ? Ośmielam się twierdzić, że  byłoby to właściwe miejsce.

Jeszcze słowo w temacie. Podwyżki będą, bo naszym dycydentom  nie zależy na "szarej masie" Płacić trzeba i nie ma zmiłowania. W niektórych gminach są dopłaty. W  Wąchocku nie ma , bo ważniejsze są inwestycje, które z części mieściny mają zrobić cudo . Ciekawe ile takich  "cudów"zaplanowała władza  i jakie korzyści  przyniosą .

 

 

g
gość
W dniu 07.02.2014 o 20:55, twój napisał:

Odpowiedź na pytanie co z tymi podwyżkami.A nie czepiaj się dziadków. Tory wyścigowe , siłownie i jeeszcze inne wymysłyA wy mieszkańcy nie widzicie tego! Jak władza chce jechać na rowerach , to za swoje ! Najwyższe podatki w Wąchocku.A podobno mają też być korty tenisowe dla pana J.Wąchock obudź się .Janus ratuj nas.

Po co są radni? Czy burmistrz sam decyduje o tym jakie inwestycje powstaną? Zastanów się czy radni są tylko po to żeby przyklaskiwać , nie mieć własnego zdania? Czy któryś radny się sprzeciwia burmistrzowi? Dziwne, bo obserwując to wszystko ,odnosi się wrażenie, że ustrój się nie zmienił.  Pełna jednomyślność , a mieszkańcy  psioczą, że  robi się nie to co ma służyć całej społeczności, a niewielkiej grupie  . A przy okazji. Z racji, że powstaje tyle parkingów, może niektórzy  powinni objąć stanowiska parkingowych ? Ośmielam się twierdzić, że  byłoby to właściwe miejsce.

Jeszcze słowo w temacie. Podwyżki będą, bo naszym dycydentom  nie zależy na "szarej masie" Płacić trzeba i nie ma zmiłowania. W niektórych gminach są dopłaty. W  Wąchocku nie ma , bo ważniejsze są inwestycje, które z części mieściny mają zrobić cudo . Ciekawe ile takich  "cudów"zaplanowała władza  i jakie korzyści  przyniosą .

 

 

t
tychowianin

jestem z Mirca popieram Tytusa.Ale coś z tym trzeba zrobić.

Kolega mi mówił , że Pan Janus pracuje w Urzędzie w Mircu.

To może , jak zostanie burmistrzem Wąchocka, bo tak się wszędzie mówi, to pomoże Mircowi.

Drogi panie janus liczymy na pana, my też mamy rodziny w Wąchocku . Pomożemy Panu.Pan niech pomoże nam.

K
Kaligula
W dniu 08.02.2014 o 13:31, wsiowy napisał:

Tytusku to nie kwiecień podjął decyzję.Ktoś cię źle informujeOdnośnie Januska on dużo wie o naszej władzy i to jest jego przewaga a co do lisów na wsi zagryzą ich lokalne wilki.

Nie znasz warunków otrzymywania dotacji z UE dla inwestycji wod-kan, to się nie odzywaj. Decyzję o zakresie inwestycji PWIK zatwierdził ówczesny prezydent i rada miejska Starachowic.

Dodaj ogłoszenie