Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Morawicy dowiedzieli się jak mogą uchronić swoje posesje przed podtopieniami

Ewa Łukomska
Czym są ogrody deszczowe, w jaki sposób samodzielnie je założyć oraz jak ochronić się przed podtopieniami? W ubiegłym tygodniu, w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, odbyła się prelekcja, podczas której mieszkańcy gminy poznali odpowiedzi na powyższe pytania. Konferencja została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki “Z Górki”.

Omówili wiele praktycznych zagadnień

W pierwszej części wykładu omówiono metody zwiększenia retencji wody deszczowej w miejscach publicznych, głównie poprzez zastosowanie ogrodów deszczowych, jako elementu walki z lokalnymi podtopieniami. W kolejnym bloku prelekcji poruszono zagadnienia związane z rolą przydomowych ogródków deszczowych. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są rodzaje ogrodów deszczowych i jak samodzielnie wykonać taki ogród. Specjaliści wyjaśnili, gdzie zlokalizować ogród, w jakiej odległości od posesji powinie się on znaleźć, jak dobrać wielkość ogrodu do wielkości dachu i wybrukowanego podjazdu, jakiego typu roślinność wybrać oraz jak przygotować podłoże. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe. Prelekcję poprowadziła magister inżynier architektury krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Anna Juszczyk.

Jak walczyć z problemem lokalnych podtopień?

- Eksperci mówili o tym, jak w naturalny, nieinwazyjny, a wręcz przyjazny dla środowiska sposób walczyć z problemem lokalnych podtopień, które dotykają nie tylko Piaseczną Górkę, ale i wiele innych miejscowości. Efektem prelekcji ma być zachęcenie uczestników do zakładania publicznych i przydomowych ogrodów deszczowych – mówiła Alicja Jamorska-Kurek, wiceprezes Stowarzyszenia Mieszkańców Piasecznej Górki “Z Górki”. - Koncepcję zakładania ogrodów deszczowych postanowiliśmy zaszczepić tuż przed wiosennymi pracami w ogrodach. Warto podkreślić, że woda opadowa trafiając na nieprzepuszczalne podłoża, takie jak parkingi, ulice, czy dachy budynków, nie może swobodnie przesiąkać w głąb ziemi. Dochodzi wówczas do przeciążenia i zanieczyszczenia odbiorników wody opadowej. Jest to jedna z głównych przyczyn występowania powodzi i lokalnych podtopień. Z tego względu warto zakładać ogrody deszczowe, które pomagają rozwiązać ten problem – przekonuje Alicja Jamorska-Kurek.

Czym jest ogród deszczowy?

Ogród deszczowy to nieznacznie obniżony teren, porośnięty odpowiednio dobraną roślinnością, którego zadaniem jest zmagazynowanie, a następnie filtracja wody opadowej. Jest to możliwe dzięki jego przepuszczalnym warstwom piasku i żwiru. Ogrody deszczowe pochłaniają znacznie więcej wody niż zwykłe trawniki, dzięki czemu pomagają w walce z podtopieniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie