Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nabrzezia, prawobrzeżnej części Sandomierza kultywują dawne tradycje żniwiarskie. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Mieszkańcy Sandomierza i turyści kolejny raz mogli zobaczyć i posłuchać podczas Miejskich Dożynek  w Nabrzeziu, prawobrzeżnej części miasta  jak dawniej wyglądały żniwa. Tradycje kultywują Wojciech i Celina Chmiel ze Stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia". Zobaczcie zdjęcia
Mieszkańcy Sandomierza i turyści kolejny raz mogli zobaczyć i posłuchać podczas Miejskich Dożynek w Nabrzeziu, prawobrzeżnej części miasta jak dawniej wyglądały żniwa. Tradycje kultywują Wojciech i Celina Chmiel ze Stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia". Zobaczcie zdjęcia archiwum UM Sandomierza
Mieszkańcy Sandomierza i turyści kolejny raz mogli zobaczyć i posłuchać podczas Miejskich Dożynek w Nabrzeziu, prawobrzeżnej części miasta jak dawniej wyglądały żniwa. Tradycje kultywują Wojciech i Celina Chmiel ze Stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia". Zobaczcie zdjęcia.

Stowarzyszenie powstało w ubiegłym roku, jednak na swoim koncie ma już kilka prezentacji opisujących dawne tradycje związane ze żniwami.

Wojciech Chmiel, jeden z założycieli stowarzyszenia mówi, że jest dumny z tego, że kultywuje tradycje i przekazuje je młodszemu pokoleniu. - Chcemy pokazywać ludziom kontynuacje dawnych tradycji, kultywujemy tradycje naszych dziadów i pradziadów - mówi Wojciech Chmiel. - To koszenie na początku sierpem, potem kosami. Kosy muszą być odpowiednio nabite pałąkami, które służą do tego, aby to zboże zostało odstawione na ścianę, żeby równo leżało, aby żniwiarki miały lżej, żeby nie plątały się. Dlatego pokazujemy tę tradycję młodszym pokoleniom, szczególnie dzieciom. To konieczność ponieważ ta tradycja zanika i nikt się tym już nie interesuje.

W tym roku członkowie stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia" w organizacji lipcowego pokazu tradycji żniwiarskich w Nabrzeziu współpracowali z Kołem Gospodyń Wiejskich „Nasze sioło” z Zalesia Gorzyckiego. - To wieś leżąca niedaleko nas, która także ma tradycjonalistów - dodał Wojciech Chmiel. - Niektórzy mówią o nas wariaci, bo zajmujemy się takimi rzeczami, że chcemy przekazywać tradycje i co roku powiększamy grono wielbicieli dawnego życia i kultu pracy na roli. Pokazujemy jak dawniej chłop musiał pracować i to ciężko, aby przeżyć.

Pokazy nagradzane są gromkimi brawami o motywują członków stowarzyszenia "Razem dla Nadbrzezia" do podejmowania kolejnych inicjatyw.

Zobaczcie zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto