Mieszkańcy peryferyjnych dzielnic Kielc mają głos, ponad 100 osób przyszło na spotkanie z prezydentem

Agata KowalczykZaktualizowano 
Ponad 100 osób przyszło na pierwsze spotkanie z prezydentem Kielc Bogdanem Wenatą w ramach programu „Peryferia”. Mieszkańcy zgłaszali sprawy do rozwiązania ich osiedlach, aby podnieść poziom życia na obrzeżach Kielc.

- Chcemy stworzyć plan działania na wiele lat dostosowany do możliwości finansowych miasta – mówił prowadzący spotkanie Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w ratuszu.

Wyodrębniono kilkanaście obszarów na terenie Kielc, które nazwano peryferiami jak Łazy, Gruchawka, Nowy Folwark, Dąbrowa Sieje, Nowy Folwark, Białogon, Dyminy, Ostra Górska, czy zachodnia strona ulicy Piekoszowskiej. – Planujemy zorganizować w sumie 8-9 spotkań, poza dzisiejszym pozostałe będą już w poszczególnych osiedlach – dodał.

Na poniedziałkowe spotkanie przyszło ponad 100 osób każdy chciał zabrać głos i zgłosić swoją sprawę. Nie pomogły tłumaczenia, że będzie taka okazja podczas spotkań w dzielnicach.

Problem odpadów gromadzonych przez firmę Eneris zgłosiła mieszkanka Siejów. - Władze miasta pozwalają na czasowe składowanie opadów, ale firma nie nadążą z ich wywożeniem. Wysypisko mamy przez ulicę a wkoło są bloki, domy jednorodzinne i firmy – mówiła. - Smród przy ulicy Witosa jest nie do wytrzymania, okna mamy pozamykane od wiosny do jesieni. Biega mnóstwo szczurów. Od 2005 roku staramy się aby wysypisko zniknęło. Jeśli prezydent stawia na ekologię i zdrowie mieszkańców, to mamy nadzieję, że wreszcie coś się zmieni.

Mieszkaniec Zalesia twierdził, że przez 70 lat nie poprawiono dróg w osiedlu. - Zalesie nigdy nie miało miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ktoś powinien za to odpowiedzieć. Obowiązuje zakaz podziału porzecznego działek, więc nie można gruntów przekazać dzieciom pod zabudowę. Efekt jest taki, że pola leżą odłogiem, porastają je chwasty - mówił.
- Zapisu o zakazie podziału działek nie ma od dawno. Można dzielić działki i budować domy. Plan robimy, jest bardzo trudny, zwłaszcza włączenie nowych dróg do istniejącego układu komunikacyjnego. Nie obejdzie się bez wyburzeń domów – wyjaśniał dyrektor.

Malików upominał się o nową drogę. - Teren przyłączono do Kielc w 1965 i obiecano budowę drogi od Białogonu do Niewachlowa nazwaną autostradą słońca – mówił Tadeusz Węgrzyn. - Mija 55 lat i nic nie zrobiono. A okolica wygląda gorzej niż przy kopaniach w Łagowie.

- Rejon Malikowa nie uznajemy za peryferie, a budowa ulicy Nowomalików jest jedną z najważniejszych planowanych inwestycji- tłumaczył dyrektor Hajdorowicz. - Jej zapowiadany od lat przebieg został oprotestowany przez mieszkańców. Jeszcze w tym roku będzie organizować spotkania w sprawie przebiegu nowej drogi, czy ma być po lewej czy po prawej stronie ulicy Malików

Danuta Klimas z ulicy Piekoszowskiej zgłosiła problem braku pasów na ulicy Piekoszowskiejw rejonie przystanku. - Dzieci chodzą tędy do szkoły. Miejski Zarząd Dróg odpisał nam, że obecność pasów będzie większym zagrożeniem niż ich brak. Nie rozumiemy tego.

Mieszkańcy prosili też o budowę ulic Skalistej i Czachowskiego. Monte Cassiono

Problemy przedstawili też mieszkańcy Słowika. – To dzielnica zaorana przez wszystkich, nawet w tym programie zapomniano o niej - informowała Justyna Biesaga. -Posłowice mają siłę przebicia i doprowadziły do likwidacji ruchu tirów przez ulicę Posłowicką i skierowano go do nas na Chorzowska, gdzie nie ma chodnika. Musimy chodzić ...lasem. Ulicą Tarasową podzielono nam torami kolejowymi i nasłano na stare babki i dzieci sokistów, żebyśmy nie chodzili przez tory do szkoły i kościoła. Każą nam chodzić pod wiaduktem, gdzie nie ma chodników, ale są pędzące tiry. Wodę, kanalizację i telefony wybudowaliśmy za swoje. Urząd Miasta nie dał nam nic. Prosimy o chodniki i kładkę nad torami.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Dymin. – Prosimy o połączenie do ulicy Kalinowej. Do szkoły, przystanku, sklepów ludzie chodzą nielegalnie przez prywatne tereny wydeptaną ścieką przez pola i mokre łąki. Ci co jadą autobusem ubłocone buty zostawiają w sklepie- tłumaczyli mieszkańcy.

-Zamykamy się głównie w sprawach drogowych a to tylko jeden z trzech ważnych elementów. W ramach programu równie potrzebna jest aktywizacja społeczna mieszkańców. Trzeba odpowiedzieć też na pytanie, co będzie dalej po skoczeniu programu „Peryferia”. Jest potrzeba reprezentacja mieszkańców osiedli, współpracują z prezydenta, która nawet miałaby własny niewielki budżet na przykład na remonty chodników – mówił Mateusz Cedro z Dąbrowy.

- To bardzo dobry pomysł. Liczymy na ujawnienie się lokalnych liderów, bo z nimi łatwiej rozmawiać niż z dużą grupą mieszkańców – dodał dyrektor.

Niektórzy krytykowali pomysł. – Mamy 25 radnych, którzy znają potrzeby swoich wyborców. Po co dublować ich działalność tworząc taki program - twierdził Piotr Jakubczyk

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkańcy peryferyjnych dzielnic Kielc mają głos, ponad 100 osób przyszło na spotkanie z prezydentem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
W dniu 12.03.2019 o 19:43, nico napisał:

 To bardzo dobry pomysł

Jesteś IDIOTĄ!!!

zgłoś
s
sygitoyo

Panie Arturze Hajdorowicz

jeżeli dostał Pan po raz kolejny od kolejnej  ekipy  zadanie uszczęśliwiania kielczan poprzez kształtowanie urbanistycznej tkanki naszego miasta - 

to dlaczego w dalszym ciągu nie zadbał Pan skutecznie o stworzenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego całego Miasta Kielce?

A są w okolicy wiochy i miasta, które na to stać,potrafiły to  zrobić i rozwijają się.

Zapraszam do Morawicy, Nowin nawet do Sobkowa

 

zgłoś
n
nico
W dniu 12.03.2019 o 17:47, Kazik napisał:

Odłączyć od Kielc. Te tereny nigdy nie były Kielcami. Bialogon czy Łazy to nie Kielce i nigdy nie były.

 To bardzo dobry pomysł

zgłoś
K
Kazik

Odłączyć od Kielc. Te tereny nigdy nie były Kielcami. Bialogon czy Łazy to nie Kielce i nigdy nie były.

zgłoś
A
Agatha
W dniu 11.03.2019 o 20:46, jj napisał:

W ciągu ostatnich 7 lat wielokrotnie byłem na Siejach i na Witosa. Również latem. Nigdy nie czułem żadnego smrodu z wysypiska. Tym na Witosa już całkiem odwala.

Zapraszam szczególnie w poniedziałek rano kiedy śmieci zalegają od piątku w kontenerach i są już prawie gotowe żeby same udać się na Promnik, po deszczu aromat jest też nieziemski i w upalne dni!!! Jeśli Eneris jest niewydolny logistycznie i nie jest w stanie na bieżąco wywozić śmieci z miasta to niech tego nie robi!!! Jak poprzedni dyrektor nawiązał rozmowy z mieszkańcami, obiecał posadzić choćby drzewa zasłaniające wysypisko to go zwolnili bo rzekomo się zrobił rozgłos!!! Na szczęście nastała nowa władza i ten "pociopek" z rodziny prezydenta wszechkadencji W.L. który pracuje w Enerisie nie będzie miał już takich pleców!!! Muciek też idzie na emeryturę więc jest szansa że się coś zmieni!!! Urzędnicy W.L. mieli inne nosy im nie śmierdziało tylko zawsze przyjeżdżali zimą jak był mróz a wtedy to wiadomo nawet "trup w szafie" nie śmierdzi!! Miasto wydało grube miliony na sortownię to niech z niej korzysta!!! Ja płacę za wywóz śmieci i nie chcę wąchać i oglądać odpadów z całego miasta!!! A jak tobie "jj" jak zrobią takie wysypisko na osiedlu to zrozumiesz że ludziom nie odwala tylko mają rację!!! Pozdrawiam

zgłoś
A
Artur Hajdorowicz
W dniu 12.03.2019 o 09:07, Franz napisał:

Może ktoś mógłby mi wyjaśnić.Która to jest "zachodnia strona ul. Piekoszowskiej" ? Piekoszowska jest położona w osi wschód - zachód. Mylę się?

Zachodnia strona, czyli zachodnia część ulicy (powiedzmy: od węzła z Malikowem na zachód)

zgłoś
F
Franz

Może ktoś mógłby mi wyjaśnić.
Która to jest "zachodnia strona ul. Piekoszowskiej" ? Piekoszowska jest położona w osi wschód - zachód. Mylę się?

zgłoś
G
Gość

Jak na takich spotkaniach nie będzie Papajowej to szkoda czasu dla Wenty.

zgłoś
K
Kilkok

Kolejny dym Wenty!

Mija czwarty miesiąc, a miasto w letargu.

Żadnych konkretnych decyzji, tylko dym.

zgłoś
P
Prawda

Won chamy na wioski a nie się pchacie do mista zlikwidować krus płacić ZUS wtedy możecie mieć coś do powiedzenia

zgłoś
K
Kimirsen
W dniu 11.03.2019 o 22:08, Prezydencie zrób coś napisał:

Tiry na obwodnicę !!!!natychmiastowy zakaz wjazdu Tirów na ulicę Jesionową !!!!Zlikwidować tranzyt W-Z przez osiedla mieszkaniowe !!!!Jest niedopuszczalne żeby przez Jesionową jeździły cysterny,cementowozy,kontenery, platformy z kruszywem, lory, ciągniki z dłużycą, to jest skandal !!!!Gdzie są radni z tego okręgu !!!!

TIRY to są samochody ciężarowe, które coś transportują międzynarodowo. A tam masz lokalny ruch, muszą jakoś lokalne firmy wywieźć to co produkują no nie?
zgłoś
P
Prezydencie zrób coś

Tiry na obwodnicę !!!!
natychmiastowy zakaz wjazdu Tirów na ulicę Jesionową !!!!
Zlikwidować tranzyt W-Z przez osiedla mieszkaniowe !!!!
Jest niedopuszczalne żeby przez Jesionową jeździły cysterny,cementowozy,kontenery, platformy z kruszywem, lory, ciągniki z dłużycą, to jest skandal !!!!
Gdzie są radni z tego okręgu !!!!

zgłoś
P
Prezydencie zrób coś

Tiry na obwodnicę !!!!
natychmiastowy zakaz wjazdu Tirów na ulicę Jesionową !!!!
Zlikwidować tranzyt W-Z przez osiedla mieszkaniowe !!!!
Jest niedopuszczalne żeby przez Jesionową jeździły cysterny,cementowozy,kontenery, platformy z kruszywem, lory, ciągniki z dłużycą, to jest skandal !!!!
Gdzie są radni z tego okręgu !!!!

zgłoś
s
sygitoyo

Zaprosił was Wenta

a pierdział w stołek Hajdorowicz

zgłoś
F
Franek Golas

nie wiem na uja to spotkanie jak ci ludzie na zadupiu mieszkali tak na tym zadupiu mieszkać będą nikt im nie zrobi żadnej drogi bo niby za co jak cała kasa przeżarta i zostały tylko długi do spłacenia 

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3