Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu staszowskiego upamiętnili ofiary masowych zbrodni w miejscu zwanym Czerwonym Krzyżem [ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Wartę honorową przy obelisku w miejscu zwanym Czerwonym Krzyżem wystawili uczniowie klas wojskowych staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wartę honorową przy obelisku w miejscu zwanym Czerwonym Krzyżem wystawili uczniowie klas wojskowych staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jan Mazanka
Czerwony Krzyż, to część lasu w połowie drogi między Staszowem a Osiekiem, prawdopodobnie największe miejsce straceń na ziemi świętokrzyskiej w czasie II wojny światowej. Tu w latach 1940 – 1943, Niemcy rozstrzelali co najmniej 400 Polaków i 900 Rosjan, żołnierzy Armii Czerwonej z obozów jenieckich w Sandomierzu i na Świętym Krzyżu. Jak co roku, 2 września zorganizowano uroczystości aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia.

Oprócz masowych rozstrzelań jeńców radzieckich, mordowano tu także Polaków podejrzanych o działalność partyzancką oraz ukrywających się Żydów. Z dokumentów Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach, która w pierwszych latach 70-tych ubiegłego stulecia, prowadziła śledztwo dotyczące zbrodni w Czerwonym Krzyżu, ustalono, że pierwsze egzekucje miały tu miejsce już w drugiej połowie 1940 roku.

Dokładna liczba pomordowanych nie jest możliwa do oszacowania, gdyż Niemcy zacierając ślady zbrodni, większą część zbiorowych mogił rozkopali a zwłoki pomordowanych spalili, podobnie jak czynili to wszędzie tam, gdzie tylko zdążyli przed nacierającymi wojskami Armii Czerwonej. W pamięci osób pamiętających lata wojny, w szczególności zachowała się tragiczna historia, związana z rozstrzelaniem kilkudziesięciu osób, uczestników wesela: kobiet, dzieci i mężczyzn, których hitlerowcy przywieźli samochodami ciężarowymi zza Wisły. Niestety informacji dotyczących bliższych okoliczności tej zbrodni, jak do tej pory nie udało się ustalić.

Jak co roku, kwiaty przed obeliskiem wzniesionym ku czci pomordowanych złożyli przedstawiciele samorządu powiatu staszowskiego, wojska i policji oraz nauczyciele i uczniowie. Wartę honorową wystawili uczniowie klas wojskowych staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie