Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Rudy Kościelnej nie chcą mieszkać w sąsiedztwie kopalni. Mają poparcie sąsiadów (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Facebook- STOP Kopalni w Rudzie Kościelnej
Już nie tylko mieszkańcy gminy Ćmielów, ale i gminy Bodzechów włączyli się w protest „Stop kopalni w Rudzie Kościelnej”. Chodzi o plany otwarcia na tym terenie kopalni odkrywkowej, którą chce uruchomić spółka Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych.

Sprawa dotycząca uruchomienia na terenie gminy Ćmielów, dokładnie w Rudzie Kościelnej, kopalni wapienia, nabiera szybkiego tempa. Plany powstały już kilkanaście lat temu, jednak do tej pory „leżały w szufladzie”. Światło dzienne ujrzały dopiero kilka miesięcy temu, kiedy właściciele zaczęli starać się o uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Problem w tym, że na przestrzeni lat teren wokół ewentualnej kopalni bardzo się zmienił. Wybudowano nowe domy, osiedlili się tam ludzie, młode rodziny. Dodatkowo przylegać ma ona do obszaru Krzemionek, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sąsiedztwo tego typu kopalni wiąże się z tym, że neolityczny zabytek może stracić swój status.

NIE dla kopalni
Jako pierwsi zaprotestowali mieszkańcy właśnie Rudy Kościelnej, którzy z nową kopalnią mieliby sąsiadować.
Spółka Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych złożyła już w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie burmistrz Joanny Suski z mieszkańcami Rudy Kościelnej, podczas którego wyjaśniała, że jako urzędnik nie może nie może odmówić przeprowadzenia tej procedury. Zaznaczyła jednak, że nie wyda pozytywnej decyzji, nawet jeżeli opinie, na które czeka będą pozytywne.
– Moja decyzja administracyjna, bez względu na to, jaka będzie opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jest na „nie”- dla podkreślenia swoich słów Joanna Suska założyła podczas spotkania koszulkę z napisem „NIE dla kopalni w Rudzie Kościelnej”. Zdaje sobie jednak doskonale sprawę z faktu, że jej negatywna decyzja prawdopodobnie znajdzie się w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, do czego spółka będzie miała prawo.
W 2003 roku w gminie Ćmielów przyjęto bowiem plan zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia powstanie kopalni.
- Wystąpiłam do Rady Miejskiej o podjęcie uchwały intencyjnej, zapowiadającej podjęcie prac związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu- mówi burmistrz Ćmielowa.

Sprzeciw Bodzechowa
Przed kilkoma dniami do protestujących mieszkańców Rudy Kościelnej, Stoków Starych, Małych, Dużych oraz Borii w gminie Ćmielów, dołączyli mieszkańcy Sudołu i Magonii w gminie Bodzechów. Także na ich posesjach pojawiły się ogromne transparenty sprzeciwiające się stworzeniu kopalni. Swój sprzeciw wyrazili na spotkaniu w siedzibie Muzeum na Krzemionkach, na którym obecny był także wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn. Mówiono o tym, że mieszkańcy boją się sąsiedztwa takiego zakładu, ciężkich samochodów, które będą wywozić materiały, pyłu i wszelkich innych niedogodności, które wiążą się z sąsiedztwem kopalni.
-To jest poważny problem, obserwujemy go od pewnego czasu- mówił wójt Jerzy Murzyn.- Zasygnalizowaliśmy od razu, że ciężki transport nie może odbywać się po drogach gminnych. Teraz słyszymy, że zostanie wybudowana pod to droga przez las. Problem jest z usytuowaniem 5 metrów wodociągu w terenie leśnym, a będzie można wybudować drogę. Sudół i Magonie to teren, który bardzo ładnie się rozwija. Działki dobrze sprzedają się, budują się domy. Przybywa przez to pieniędzy do budżetu gminy.

Na sesji 6 sierpnia, radni gminy Bodzechów jednogłośnie przyjęli apel do władz samorządowych gminy Ćmielów o niedopuszczenie do uruchomienia w Rudzie Kościelnej kopalni odkrywkowej. Apel był inicjatywą Tomasza Żądło, radnego z okręgu obejmującego Sudół i Magonie.
- Mówimy stanowcze „nie” budowie kopalni. Zebraliśmy na szybko blisko pół tysiąca podpisów mieszkańców Sudołu i Magonii, żeby zatrzymać te zamierzenia- mówi radny Tomasz Żądło.
W czwartek, 19 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie z mieszkańcami Rudy Kościelnej. Dotyczyło między innymi zamiaru utworzenia na terenie powiatu ostrowieckiego parku kulturowego, który mógłby uchronić tej rejon od sąsiedztwa kopalni. Wzięli w nim udział między innymi dyrektor Muzeum Historyczno- Archeologicznego w Ostrowcu Andrzej Przychodni i wicestarosta powiatu ostrowieckiego Andrzej Jabłoński. Następne spotkanie zaplanowane jest na piątek, 20 sierpnia na godzinę 18 w samym muzeum na Krzemionkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie