Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sandomierza oddali hołd ofiarom terroru niemieckiego z czasów II wojny światowej (ZDJĘCIA)

red
Uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej odbyła się w Sandomierzu w niedzielę, 17 marca.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Udział w wydarzeniu wzięli: Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, Piotr Chojnacki i Jerzy Żyła, zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi, Marek Kwitek, poseł na Sejm, Zbigniew Puławski, prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sandomierzu na czele ze starostą Marcinem Piwnikiem, przedstawiciele Jednostki Wojskowej numer 3533 w Sandomierzu, Światowego Związku Armii Krajowej - Koło w Sandomierzu, organizacji kombatanckich, Sandomierskiej Rady Seniorów, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - Koło w Sandomierzu, Młodzieżowej Rady Miasta Sandomierza, Związku Sybiraków, policji, straży pożarnej oraz sandomierskich szkół. W uroczystości wzięli udział również licznie mieszkańcy miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w Bazylice Katedralnej, której przewodził ksiądz doktor Waldemar Gałązka. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik upamiętniający ofiary terroru niemieckiego w latach okupacji 1939-1945. Tej części wydarzenia towarzyszyły okolicznościowe wystąpienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 według szacunku Biura Odszkodowań Wojennych z 1946 roku Polska utraciła ponad 6 milionów obywateli. Zginęło 220 osób na 1000 mieszkańców. Po zakończeniu działań wojennych okupanci niemieccy od jesieni 1939 roku do 1943 roku przystąpili do realizacji tak zwanej Akcji Inteligencja – AB. 16 marca 1942 roku gestapo wraz z żołnierzami SS i Wehrmachtu, w nocy i o świcie, wdzierali się do domów sandomierzan i aresztowali przedstawicieli miejscowej inteligencji. Byli to między innymi: księża, nauczyciele, urzędnicy magistratu, studenci, sędziowie, uczniowie, lekarze i farmaceuci oraz wojskowi, policjanci, przedstawiciele świata literackiego. Po torturach, które miały miejsce w sandomierskim zamku, większość osób została przetransportowana do KL Auschwitz Birkenau. Niemcy dokonali aresztowań około 200 osób z Sandomierza i powiatu sandomierskiego.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie