Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Starachowic większość spraw urzędowych załatwią bez wychodzenia z domu. Unikatowy projekt w skali Polski

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Mieszkańcy Starachowic większość spraw urzędowych będą mogli załatwić bez wychodzenia z domu. Opłacą składki do szkół i przedszkoli, zapłacą za posiłki w szkołach, sprawdzą stan swoich podatków. To tylko ułamek możliwości wdrażanego systemu, który ma być innowacyjny w skali kraju.

Mieszkańcy Starachowic urzędowe sprawy załatwią bez wychodzenia z domu

Umowę opiewającą na kwotę ponad 5,6 miliona złotych na zakup odpowiedniego oprogramowania w imieniu gminy Starachowice podpisali Prezydent Miasta Marek Materek i przedstawicielka konsorcjum firm realizujących zadanie Pani Paulina Wołodkiewicz.

Na projekt e-usług Starachowice pozyskały środki europejskie w wysokości ponad 12 milionów złotych, projekt wart jest ponad 15 milionów złotych, 3 miliony stanowią środki własne gminy – informuje prezydent Marek Materek. - Dziś podpisujemy kolejną umowę w ramach tego ogromnego projektu, który ma zmienić oblicze administracji w Starachowicach i kontaktu na linii obywatele Starachowic, a administracja, czyli Urząd Miejski i miejskie jednostki organizacyjne, takie jak Park Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły i przedszkola. E-usługi, które wprowadzamy sprawią, że mieszkańcy bez wychodzenia z domu będą mogli załatwiać swoje sprawy przez internet. Będą mogli opłacić składki do szkół i przedszkoli, będą mogli płacić za posiłki w szkołach, sprawdzać stan swoich podatków, sprawdzać dane związane z funkcjonowaniem różnych dziecin miasta, rezerwować sale np. w Urzędzie Miejskim. Wachlarz usług będzie szeroki. Ten projekt sprawi, że miejskie jednostki i urząd zostaną wyposażone w nowoczesne i dobre technologie. To jest wejście na wyższy poziom administracji, w którym myślę, że będziemy pionierami na skalę ogólnopolską, dzięki temu będziemy mogli przetrzeć szlak dla innych samorządów – dodaje prezydent.

System ma być gotowy za rok
- W imieniu lidera konsorcjum firmy Wolters Kluwer Polska cieszymy się na tą współpracę – powiedziała Paulina Wołodkiewicz, przedstawicielka lidera konsorcjum. W konsorcjum mamy zaszczytnych partnerów lokalnych jest to firma Zeto Lublin i firma Softres z Rzeszowa. Naszym podwykonawcą jest również firma Librus, która jest dostawcą dzienników elektronicznych. Myślę, że w ramach tej umowy uda nam się dostarczyć najlepsze systemy jakie funkcjonują na rynku. Mam nadzieje, że za 330 dni spotkamy się w tak samo dobrych nastrojach na odbiorach końcowych – dodała Pani Paulina.

Ogromną pracę w zakresie przygotowania tego projektu, odegrali informatycy pracujący w Urzędzie Miejskim na czele z panem Sebastianem Krawczykiem, kierownikiem referatu obsługi informatycznej, którzy ten ambitny projekt przygotowali i wdrażają w życie już od kilku lat. Jak informuje pan Sebastian, kluczowe było pozyskać partnera, który ma bogate doświadczenie. - Podwaliny pod proces, który teraz realizujemy tak naprawdę zaczęły się wraz z budową miejskiej sieci szerokopasmowej w 2013 roku, połączyliśmy wtedy wszystkie miejskie jednostki węzłem szerokopasmowym. Oznacza to, że gmina posiada już tą infrastrukturę, na której teraz będziemy budować kolejne bardzo ważne usługi, dedykowane mieszkańcom. Okazało się że w dobie pandemii projekt e-usług ma kluczowe znaczenie dla klientów miasta, którzy swoje sprawy będą mogli realizować bezpośrednio z domów – mówi kierownik referatu obsługi informatycznej.

Dzięki realizacji projektu mieszkańcy miasta będą mogli między innymi dokonywać opłat w przedszkolach i szkołach, składać deklaracje podatkowe, sprawdzać stany płatności podatków lokalnych. To również możliwość korzystania z dzienników elektronicznych w szkołach, rezerwacji terminów w halach sportowych, zapisania się na kursy i wydarzenia organizowane przez jednostki gminne takie jak Park Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Miejską Bibliotekę. Ponadto stworzony zostanie portal, na którym będą dostępne wszystkie usługi wdrożone w ramach projektu. Z jednego miejsca będzie można bez problemu przejść do konkretnej sprawy.

Wybudowano nowoczesną serwerownię
Gmina Starachowice projekt „Zwiększenie dostępności e-usług dla miasta Starachowice” realizuje od 2018 roku. W tym czasie wykonano już między innymi audyt systemów teleinformatycznych funkcjonujących w gminnych jednostkach organizacyjnych i w urzędzie oraz wybudowano główną serwerownię czyli ośrodek przetwarzania danych, podstawowy i zapasowy.

Serwerownia jest to obiekt o powierzchni 112 metrów kwadratowych gwarantujący niezawodne i bezawaryjne działanie wszystkich systemów teleinformatycznych miasta. Są to m.in.: informatyczne programy do obsługi finansowej, informatyczne programy oświatowe i systemy, które będą tworzone w celu realizacji usług elektronicznych dla mieszkańców Starachowic. W serwerowni przechowywane będą wszystkie dane zgromadzone w placówkach podległych.

Będą ułatwienia także dla osób z niepełnosprawnościami. Elementem nowopowstałych e-usług będzie system Telefonii VOIP. Telefonia będzie istotnym kanałem komunikacyjnym w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami (niewidzący, słabowidzący), który pozwala na dodanie znacznie większej liczby usług, wykraczających poza typowe funkcjonalności głosowe i telefoniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie