Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mieszkanie za remont". W Kielcach możesz je dostać, jak wyremontujesz pustostan

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Kielcach jest ponad 100 pustych mieszkań należących do miasta. Wszystkie wymagają poważnego remontu, na który Miejski Zarząd Budynków nie ma pieniędzy. Taki lokal można więc dostać na wynajem pod warunkiem, że lokator zainwestuje w tego remont. Chętnych nie brakuje.

To już druga edycja programu „Mieszkanie za remont”. - W ubiegłym roku zaproponowaliśmy 9 mieszkań, zainteresowanych było aż 70 rodzin - informuje Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach. - Umowy zostały zawarte na wyremontowanie ich do końca marca 2021 roku i 2 czy 3 mieszkania zostały już odebrane przez nas i lokatorzy się wprowadzili.

Miejski Zarząd Budynków ogłosił w lutym drugą edycję programu. Do remontu na koszt lokatora przygotowano 10 mieszkań przy ulicach:

  • Norwida 10
  • Piekoszowska 43 - dwa mieszkania
  • Piekoszowska 7
  • Pocieszka 20
  • Warszawska 107
  • Warszawska 109
  • Warszawska 111
  • Żelazna 47-51A
  • Żeromskiego 20-24B

Każde z mieszkań wymaga kapitalnego remontu - wymiany instalacji, okien, sanitariatów, podłóg, malowania. - Na naszej stronie jest lista mieszkań i wykaz prac, które trzeba wykonać oraz szacunkowy koszt, który wynosi zazwyczaj 20-30 tysięcy złotych, ale może być wyższy nawet do 45 tysięcy złotych – dodaje Krzysztof Miernik. - To są sugerowane prace, bo niektóre, na przykład wymiana linoleum na glazurę czy parkiet, zależy już od możliwości finansowych i woli najemcy. My wymagamy wykonania prac związanych z bezpieczeństwem, czyli remontu lub wymiany sieci elektrycznej, gazowej i wentylacyjnej.

Aby skorzystać z programu trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. - Należy być na liście oczekujących na przydział mieszkania od miasta oraz spełnić kryterium dochodowe. Osoba samotna powinna mieć dochód w granicach 1800-3000 złotych brutto a w rodzinie dochód na jedną osobę musi wynosić od 1200 do 1800 złotych. Jeśli na jedno mieszkanie będzie więcej chętnych to o wyborze zdecyduje pozycja na liście oczekujących - dodaje.

Zainwestowane w remont pieniądze można odzyskać w całości albo częściowo. - Zgodnie z regulaminem lokator, który wykona prace uzgodnione z nami i ma na nie rachunki może odliczać je od czynszu nawet przez 60 miesięcy czyli przez 5 lat – dodaje dyrektor.

Chętni mogą się zgłaszać do 26 lutego. Pisemne oferty można przynieść osobiście lub dostarczyć pocztą do Miejskiego Zarządu Budynków.

W Kielcach w ubiegłym roku było 160 miejskich pustostanów, część z nich została sprzedana na licytacji oraz wyremontowana przez Miejski Zarząd Budynków albo lokatorów. Obecnie jest ich 120.

Okazje

Zobacz produkty przeznaczone do pielęgnacji

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie