Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mikromuzeum - Galeria Historii w Koprzywnicy oficjalnie otwarta. Można zobaczyć setki przedmiotów sprzed 1945 roku [DUŻO ZDJĘĆ]

Klaudia Tajs
Mikromuzeum - Galeria Historii w Koprzywnicy oficjalnie otwarta. Można zobaczyć setki przedmiotów sprzed 1945 roku. Okazją do otwarcia Galerii była I Noc Muzeów, jaką zorganizowano w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, w ramach którego działa mikromuzeum.
Mikromuzeum - Galeria Historii w Koprzywnicy oficjalnie otwarta. Można zobaczyć setki przedmiotów sprzed 1945 roku. Okazją do otwarcia Galerii była I Noc Muzeów, jaką zorganizowano w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, w ramach którego działa mikromuzeum. Klaudia Tajs - MGOK Koprzywnica
Nowa atrakcja w Koprzywnicy - Galeria Historii jest już oficjalnie otwarta. Okazją do otwarcia Galerii była I Noc Muzeów, jaką zorganizowano w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, w ramach którego działa mikromuzeum. Wśród licznych eksponatów można zobaczyć imponującą odznakę sołtysa z lat 20-tych czy też klamrę członka Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z przełomu XIX i XX wieku.

Uroczyste otwarcie Galerii w kameralnym gronie z udziałem władz miasta, radnych, współorganizatorów, ich rodzin, mieszkańców pokazało, że powstanie Galerii Historii zapełniło lukę i spełnia oczekiwania wielu mieszkańców, pasjonatów historii oraz wzbogaciło ofertę Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy. To także miejsce, w którym mogą odbywać się lekcje historii czy też cel rodzinnych spacerów z dziećmi. O znaczeniu Galerii Historii na mapie miasta i gminy Koprzywnica mówiła podczas otwarcia burmistrz Aleksandra Klubińska. - Dzięki zaangażowaniu dyrektora domu kultury, ta placówka zaczęła żyć i rozwija się, wiele dobrego się już tutaj wydarzyło - powiedziała Aleksandra Klubińska. - Począwszy od akcji kulturalnych, na ile pozwala nam pandemia, po remont w tym budynku. W 2019 roku została wyremontowana sala główna. W 2020 roku wyremontowaliśmy tarasy. Mamy rok 2021 i zupełnie nowe wnętrze budynku. Jest nowy hol, piękna wystawa, a tam gdzie była szatnia dobrze wykorzystane miejsce na izbę pamięci. Spełniło się czyjeś marzenie. Mieszkańcy tu przychodzą i będą się z tego miejsca cieszyć. Myślę, że w tym miejscu niejedna lekcja historii się odbędzie. Podziwiam zaangażowanie, pasję pomysłodawców i życzę kolejnych sukcesów.

Galeria Historii to miejsce, w którym można zobaczyć tematycznie ułożone i opisane w gablotach militaria z czasów I i II wojny światowej, gazety, butelki, żelazka z duszą świeczniki, latarnie, zegary, monety głównie z zaboru austriackiego i rosyjskiego - przełom XVIII i XIX w. pocz. XX wieku. - Wszystkie odznaki i odznaczenia związane są z II Rzeczpospolitą - powiedział Szymon Wiącek, jeden z inicjatorów powstania Galerii. - Na krótko odzyskaliśmy tę wolność i wszystkie te artefakty były wypuszczone w małej ilości. Czy to były medale, czy odznaczenia dla sołtysa. To są rzadkie rzeczy, bo tych osób piastujących urząd było mało.

W gablotach prezentowane są także fotografie, medaliki, odznaczenia. Jest klamra członka Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z przełomu XIX i XX wieku, i inne pamiątki sprzed 1945 roku. Zgromadzenie przedmiotów stało się zasługą kilkunastu osób, które swoją pasją i zainteresowaniami postanowiły podzielić się z mieszkańcami gminy, regionu i turystami odwiedzającymi Koprzywnicę. To członkowie Grupy Eksploracyjno-Historycznej Wisła, która rozwija swoją działalność pod dachem koprzywnickiego domu kultury.

Ogromny wkład w powstanie Galerii Historii mają: Szymon Wiącek, który spełnił swoje marzenie o koprzywnickim małym muzeum, Mariusz i Joanna Woźniak, Radek Stylski, Radek Wójcik oraz Gustaw Tomczyk, którzy swoimi zbiorami ubogacili koprzywnicką galerię. Na potrzeby Galerii zagospodarowano przestrzeń w holu, która dzięki licznym eksponatom przenosi oglądających w przeszłość. Do oglądania licznych eksponatów zachęca także gospodarz obiektu dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy. - Cieszy nas, że na spotkanie inaugurujące nasze mikromuzeum przyszła tak liczna grupa osób, na szczęście w odstępie czasu - powiedział dyrektor Pitra. - To świadczy o tym, że prezentowana tematyka zainteresowała wielu mieszkańców, także tych młodszych. Cieszymy się, że udało się to zrealizować nawet w takiej mikro formie.

Galeria Historii jest dostępna w godzinach pracy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy od godziny 9 do godzin popołudniowych. Wstęp jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie