Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony młodych drzewek w szkółce w Sukowie - jednej z najnowocześniejszych w Polsce. Jak rosną i gdzie trafią? Zobaczcie zdjęcia i film

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
Trzy miliony sadzonek drzewek leśnych - dębów, buków, sosen i lip produkowanych jest rocznie w jednej z najnowocześniejszych w Polsce szkółce kontenerowej w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie koło Kielc, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Oglądaliśmy jak rośnie najmłodsze pokolenie świętokrzyskich lasów. Zobaczcie zdjęcia i film.

Miliony drzewek w szkółce leśnej w Sukowie koło Kielc

- W naszym szkółce leśnej, która obecnie jest supernowoczesną szkółką drzew leśnych w kraju przez cały rok trwa produkcja sadzonek na kolejne pokolenie lasu. W miejscu starych drzew, które muszą zostać wycięte, leśnicy posadzą nowe, właśnie te, które zostaną wyhodowane w Sukowie

– mówi Dominika Gaj-Gielarowiec - podleśniczy w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie, która oprowadza nas po gospodarstwie.

Zarówno hodowla, jak i zalesianie odbywa się według ściśle określonych harmonogramów i planów. - Nasze sadzonki trafiają do konkretnych miejsc w lasach, z których wycięte zostały stare drzewostany. Muszą one pochodzić z nasion pozyskanych z drzew z danego terenu. Sadzonki hodujemy od nasion, które przyjeżdżają do nas jesienią. Są to nasiona buków, żołędzie, czyli nasiona dębu. Przysposabiamy je do siewu, przechowujemy, następnie przechodzą proces stratyfikacji, czyli przerwania spoczynku nasion, które ma na celu przyspieszenie i wyrównanie kiełkowania nasion oraz proces skaryfikacji, czyli sztucznego uszkadzania okryw nasiennych w celu ułatwienia wnikania wody i gazów do wnętrza i przyśpieszenia kiełkowania - tłumaczy Dominika Gaj-Gielarowiec.

W Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie właśnie odbywa się wysiew nasion. - Zaczął się na początku kwietnia i jesteśmy już z pracą na półmetku. W olbrzymich namiotach młodziutkie sadzonki będą rosły do około połowy maja, z obawy przed przymrozkami, i następnie wyjadą na pola hodowlane. Na wyhodowanie sadzonek jest bardzo niewiele czasu. W październiku małe drzewka muszą być gotowe do wyjęcia ze szkółki na powietrzu i do posadzenia ich na ściśle określonych terenach w lasach całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Oglądaliśmy, jak w supernowoczesnych ogrzewanych namiotach kiełkują nasiona drzew. Zobaczcie zdjęcia

- Tu możemy obserwować wzrost nasion i sadzonek buka, który kiełkuje i rośnie dość szybko. Obok są nasionka innych drzew. Nasiona zastały wsiane do kaset trzy tygodnie temu i w tej chwili mają już kilka centymetrów wysokości. Rocznie produkujemy około trzech milionów sadzonek rocznie dębu, buka, sosny i lipy. W ogromnych namiotach rośliny muszą być systematycznie podlewane. Woda do tego celu pochodzi ze studni gruntowej, ale także pochodzi z wody opadowej. W zależności od pogody i temperatury wewnątrz namiotu, sadzonki zraszane są systematycznie, najczęściej dwa razy na dobę – mówi Dominika Gaj-Gielarowiec.

Rosnące obecnie w szkółce młode drzewka wkrótce zastąpią stare drzewa w naszych lasach. Drewno z wyciętych drzew jest cennym surowcem, który pozyskiwany jest przez cały rok.

- Utrzymujemy się z jego sprzedaży. Drewno to surowiec doskonały, wykorzystywany w wielu branżach. W meblarstwie najbardziej ceniony jest dąb, jesion, buk są doskonałe na przykład na podłogi, sosna z kolei jest najczęściej drewnem konstrukcyjnym. Robi się także z jej drewna papier czy palety – mówi podleśnicza.

Oglądaliśmy, jak w supernowoczesnych ogrzewanych namiotach kiełkują nasiona drzew. Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie