Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minął rok drugiej kadencji Marka Materka. Co jest sukcesem, a co porażką? Jakie ma plany? [DUŻO ZDJĘĆ]

(sts)
Zdjęcia Sławomir Sijer i Archiwum UM Starachowice.
21 października 2018 roku 17 777 mieszkańców Starachowic oddało swój głos w wyborach samorządowych na Marka Materka, który dzięki temu został prezydentem na druga kadencję. Co od tamtej pory zostało zrobione w mieście? Co prezydent uznaje za sukces a co za porażkę?

Największy sukces
- Największym sukcesem była zdecydowanie termomodernizacja wszystkich starachowickich szkół i przedszkoli podlegających organizacyjnie Urzędowi Miasta. A w szczególności zdobycie dofinansowania na to zadanie - mówi prezydent Marek Materek. - To była bardzo ryzykowna decyzja, kiedy postanowiliśmy zwrócić otrzymaną na ten cel dotację. Po przetargu wybraliśmy wykonawcę i wzięliśmy krótkoterminowy kredyt na sfinansowanie prac. Następnie złożyliśmy ponownie wniosek o dofinansowanie, ale już na większą kwotę. Udało się. Uzyskaliśmy dotację, która pozwoliła na spłacenie w całości kredytu. Prace mogły zostać dokończone, dzieci i nauczyciele zyskali komfortowe warunki do pracy, a miasto oszczędza teraz niebagatelne kwoty na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie. Dodam, że gra szła o kilkanaście milionów złotych - dodaje.

Największa porażka
- Największą porażką jest to, że nie udało mi się przenieść Zespołu Szkół Zawodowych numer 3 do nowej siedziby, czyli budynku zajmowanego dotąd przez gimnazjum numer 3 przy ulicy Leśnej - mówi prezydent Materek. Jeden z najlepszych budynków w mieście nie jest w pełni zagospodarowany a starostwo nadal nie ma pieniędzy na zainwestowanie w remont Zespołu Szkół Zawodowych numer 3, a zwłaszcza na wybudowanie nowej hali sportowej. Moim zdaniem potrzeba na to kilka milionów złotych. I to jest porażka - dodaje. - Co o niej zdecydowało? Strach przed zmianami, przyzwyczajenia ludzi i brak zaufania do władz miasta. Na przeciwnej szali kładę przeprowadzkę III Liceum Ogólnokształcącego Integracyjnego do budynku po gimnazjum numer 4. Ta decyzja też nie była popularna, ale okazała sie bardzo trafiona. Uczniowie, w tym niepełnosprawni, mają teraz do dyspozycji przestronne pomieszczenia w budynku przystosowanym do poruszania się na wózkach, nowoczesną halę sportową i boiska, a dzielnica Południe ma pierwszą szkołę średnią - mówi prezydent.

Plany na kolejny rok
- Chcę, aby Starachowice rozwijały się nadal, ale teraz będzie o to trudniej - mówi Marek Materek. - Rząd zobowiązał samorządy w Polsce do zwiększenia wydatków, jednocześnie obcinając dotacje na inwestycje. Samorządy będa się więc zadłużały i podnosiły kwoty podatków. Udało nam się tego uniknąć przez ostatnie cztery lata, ale od stycznia 2020 roku to się niestety musi zmienić. Mimo wszystko będziemy nadal inwestować. Na przykład w wymianę oświetlenia w całym mieście, park miejski czy Lubiankę - dodaje.

Trochę liczb
Przez ostatni rok Starachowice zdobyły pieniądze zewnętrzne na realizację kolejnych, zapowiadanych, przedsięwzięć inwestycyjnych. Około 20 milionów złotych na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, około 6 milionów złotych dotacji na zagospodarowanie 5 stref zieleni na terenie miasta, około 20 milionów na odmulenie i oczyszczenie dna zbiornika Pasternik wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia, około 12 milionów na budowę Nowej Moniuszki, przebudowę ulicy Krańcowej, przebudowę ulicy Fryderyka Lempe wraz z mostem nad Kamienną, na remonty ulic Na Szlakowisku, Stromej, Dolnej, Żytniej, Marii Skłodowskiej Curie, Wierzbowej, Podlesie.

Kwotę 2, 5 mliiona złotych miasta dostało na remont jazu na zbiorniku Lubianka, kolejne fundusze pozyskano na budowę boiska wielofunkcyjnego oraz poprawę infrastruktury edukacyjnej przy Szkole Podstawowej numer 2 na osiedlu Michałów.
Pozyskano środki na remont biblioteki Plastuś. Rozpoczęto rewitalizację Parku Miejskiego za około 12 milionów złotych Zakończono remont alewi Świętego Jana Pawła II. Kilka tygodni temu wybrano wykonawcę budowy 3 budynków wielorodzinnych, łącznie 60 mieszkań na wynajem, które powstaną przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ważne inwestycje
Dobiegły końca następujące inwestycje: modernizacja Centrum Strzelectwa Sportowego „Świt”, przebudowa ulicy Granicznej, budowa ulic Spadowej, Stromej oraz przedłużenia ulicy Słonecznej na odcinku od ulicy Kościelnej do ulicy Staropolskiej a przede wszystkim zakończyła się termomodernizacja wszystkich szkół i przedszkoli podległych Gminie Starachowice.

Gmina Starachowice przekazała budynek byłego Gimnazjum nr 4 na siedzibę III Liceum Ogólnokształcącego, młodzież zyskała lepsze warunki, a osiedle Południe pierwszą szkołę średnią, To było ważne przedsięwzięcie w szkolnictwie.

W ostatnim roku miasto wybudowało dwie nowe Otwarte Strefy Aktywności a trzecia powstnie wkrótce.

Stawiają na ekologię
Starachowice zasłynęły też w regionie ze swoich przedsięwzięć ekologicznych. -
- Zakupiliśmy pierwszy w regionie butelkomat i kaczkomat, uruchomiona została miejska pasieka oraz zamówiliśmy100 budek dla jerzyków, które zostaną zamontowane na wiosnę, naturą uderzamy w komary – wylicza prezydent Marek Materek. - Wprowadziliśmy ponadto ograniczenia w używaniu plastiku w miejskich jednostkach organizacyjnych.

W ciągu minionego roku doszło do połączenia dwóch miejskich spółek w jeden organizm, czyli w struktury Zakładu Energetyki Cieplnej włączono Miejski Zakład Komunikacji. W komunikacji miejskiej wprowadzono e-bilety.
W ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowano 23 projekty zgłoszone i wybrane przez mieszkańców. Dzięki dobrej współpracy z firmą STAR SAN DUO dwa, kolejne STAR-y pojawiły się na edukacyjnej „Ścieżce STAR- a”.

Ciekawe imprezy
Dużo działo się także w strefie kulturalnej. - W ciągu minionego roku wspólnie z mieszkańcami bawiliśmy się na takich imprezach jak: Sylwester pod Gwiazdami, Dzień Dziecka, Kino Plenerowe, Starachowickie Sobótki, Starachowicka Gala Disco Polo, Dni Starachowic 2019, Hip Hop Festiwal Starachowice, czy koncert Zespołu Mazowsze. mówi prezydent. - Przejechaliśmy wspólnie wiele kilometrów podczas rodzinnych rajdów rowerowych, gościliśmy kolarzy z całej Polski na Starachowickiej Strzale, gościliśmy delegacje korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Warszawie, gościliśmy przedstawicieli Komisji Europejskiej i Związku Miast Polskich, swoje święto w Starachowicach obchodził X Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie