Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Kultury pomoże w prowadzeniu muzeum w Ostrowcu i rezerwatu Krzemionki. Minister Piotr Gliński podpisał umowę (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Umowę podpisali w Warszawie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i wicestarosta Andrzej Jabłoński.
Umowę podpisali w Warszawie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i wicestarosta Andrzej Jabłoński. Fot. archiwum prywatne
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu stało się oficjalnie instytucją współprowadzącą Muzeum Historyczno- Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. W poniedziałek, 20 grudnia umowę podpisali w Warszawie minister Piotr Gliński, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Minister kultury i starosta ostrowiecki podpisali umowę o współpracy

Wiele miesięcy starań zostało w poniedziałek, 20 grudnia przypieczętowane podpisaniem umowy między powiatem ostrowieckim a Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Resort będzie współprowadzić Muzeum Historyczno- Archeologiczne w Ostrowcu od 1 stycznia 2022 roku. Chodzi między innymi o wpisane w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w rezerwacie Krzemionki.
- To jest ważny moment, jeszcze parę lat temu nie do wyobrażenia. Będziemy współprowadzić Muzeum Historyczno- Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, razem z powiatem ostrowieckim. To jest decyzja racjonalna, zaangażowanie finansowe ministerstwa i powiatu będzie 50- procentowe- mówił podczas uroczystego podpisania umowy wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że na terenie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach niedawno zakończono ogromna inwestycję, modernizację i remont, które wykonane zostały dzięki unijnej dotacji.
- Chciałem bardzo podziękować gospodarzom tego miejsca, zarówno powiatowi, dyrekcji i załodze muzeum. Instytucja jest prowadzona na bardzo wysokim poziomie, dzięki temu najpierw obiekt został wpisany na listę UNESCO, a teraz może być objęty także pomocą państwa- mówił Piotr Gliński.

Umowę o współpracy podpisali wicepremier Piotr Gliński, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i wicestarosta Andrzej Jabłoński. W tej uroczystej chwili towarzyszyli im senator Jarosław Rusiecki, posłowie Andrzej Kryj, Piotr Wawrzyk i Marek Kwitek, radna wojewódzka Magdalena Zieleń, były starosta ostrowiecki, radny powiatowy Zbigniew Duda i dyrektor Muzeum Historyczno- Archeologicznego Andrzej Przychodni.

- Powiat ostrowiecki zapewniał dotację na prowadzenie muzeum, ale tylko w podstawowym zakresie. Niestety nie jest ona wystarczająca na realizację zadań jakie wiążą się z obecnością na liście obiektów UNESCO, a także w zakresie rozwoju badań naukowych- mówił starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.- Dlatego bardzo dziękuję za podjęcie tak ważnej dla naszej przyszłości decyzji.

Ostrowieckie muzeum do tej pory otrzymywało dotację z budżetu powiatu w wysokości 1,5 miliona złotych, która nie wystarcza na wszystkie działania konieczne do promocji i utrzymania tak ważnego, z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego, obiektu. Kopalnie z okresu neolitu są przecież najstarszym tego typu zabytkiem udostępnionym turystom w Europie. Od 2022 roku, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będzie przekazywać placówce również 1,5 miliona złotych dotacji. Jednocześnie pozostanie ona w zarządzie powiatu ostrowieckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie