Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zarządzenie o badaniu pacjenta przez telefon i internet. Jak działa w Świętokrzyskiem? Nie działa (WIDEO)

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Od 1 listopada 2019 roku pacjent może konsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przez telefon lub internet. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło takie zarządzenie i liczy, że dzięki temu zmniejszą się kolejki w przychodniach. Takie rozwiązanie ma skrócić kolejki do lekarza i ułatwić pracę medykom. Przepis ten dotyczy wyłącznie lekarzy rodzinnych. Sprawdziliśmy jak działa w w Świętokrzyskiem. Okazuje się, że... nie działa w ogóle mimo, że mamy już 5 listopada.

Od 1 listopada 2019 roku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którym pacjenci, nie wychodząc z domu, mogą konsultować się z lekarzami przez telefon lub internet, za pomocą wideopołączenia. Przepisy obowiązywać będą lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej ze specjalizacją z medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych czy pediatrii, pielęgniarek Podstawowej Opieki Zdrowotnej i położnych Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że każda placówka ma obowiązek tak zorganizować swoją pracę, żeby chorzy mogli się z nią skontaktować i otrzymać poradę. - Może wyznaczą dyżury, określą godziny – mówi rzecznik. - W tej sprawie nie potrzebne są aneksy i dodatkowe pieniądze, bo w założeniu lekarz będzie miał mniej pracy. Informacje o nowym rozporządzeniu już dawno trafiły do punktów Podstawowej Opieki Zdrowotnej, każdy miał czas ,żeby się przygotować - dodaje.

Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości. Ta jest... zupełnie inna niż założenie ministerstwa zdrowia. Nie udało się nam znaleźć nikogo, kto wprowadziłby w życie rozporządzenie ministerstwa. Większość lekarzy z którymi rozmawialiśmy jest bardzo krytycznie nastawiona do tego pomysłu. Ale są też jego... zwolennicy.

Czarno widzi takie rozwiązanie Mirella Wojtecka-Grabka, kierownik przychodni „Centrum” przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach. - Nie wyobrażam, sobie tego. Kiedy miałabym odbierać dodatkowo telefony pacjentów, jak dzisiaj jestem sama – mówi. - Pomysły może i dobre, ale u nas dramatycznie brakuje lekarzy - dodaje.

W przychodni „Supramed” przy ulicy Pocieszka w Kielcach personel mówi, że u nich nikt się jeszcze nie zabrał do wdrożenia w życie tego przepisu, było jest na to za mało czasu.

Również lekarz Ryszard Matuliński, kierownik przychodni w Mniowie w powiecie kieleckim dodaje, że u nich w placówce ciężko byłoby te zmiany wprowadzić. - Po pierwsze mamy tłumy chorych, zanim starsza kobieta rozbierze się, ubierze, opowie o wszystkich bolączkach, niekiedy w całej rodzinie, mija mnóstwo czasu – ocenia. - Kiedy ktoś miałby odbierać jeszcze telefony? To pewnie denerwowałoby tych czekających. Mam wątpliwości czy starsza osoba umiałaby telefonicznie dokładnie opisać objawy.

- Ja dzwonię do przychodni godzinami i numer jest wciąż zajęty, po to, żeby się zarejestrować, to kto mi porady udzieli - zastanawia się kielczanka Janina Mróz.

Ale zdaniem Dariusza Saletry, prezesa przychodni „Artimed” w Kielcach takie rozwiązania, tylko niesformalizowane już miały miejsce.

- Przecież często zdarza się, że dzwoni do nas znajomy pacjent, opowiada co mu dolega i pyta co ma dalej robić – informuje doktor Saletra. - To rozwój technologii i pośpiech sprawia, że szukamy nowych wyjść. Mamy już e-recepty, informację z jakich porad korzystaliśmy można sprawdzić w internecie, a to jest kolejny krok do zaoszczędzenia czasu obu stronom. W naszej placówce już myślimy nad organizacją, może ktoś będzie oddelegowany do odbierania telefonów.

Dr Dariusz Saletra, prezes przychodni "Artimed" uważa, że jest to dobre rozwiązanie, korzystne dla pacjentów.
Dr Dariusz Saletra, prezes przychodni "Artimed" uważa, że jest to dobre rozwiązanie, korzystne dla pacjentów. Krzysztof Krogulec

Przychodnie w województwie świętokrzyskim powinny przygotowywać się do wprowadzenia u siebie zmian, ale trzeba pamiętać, że to lekarz ostatecznie zdecyduje czy konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy jednak wystarczy konsultacja telefoniczna.

We wtorek 5 listopada o rozporządzeniu praktycznie nikt w punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie wiedział nie mówiąc już o ich wprowadzeniu. Czy i kiedy rozporządzenie zacznie działać ? Jakich środków przymusu użyje ministerstwo? O tym przekonamy się w najbliższym czasie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie