Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód od wieków darem dla człowieka... czyli słodkie opowieści na zamku w Chęcinach. Jak dawniej wytwarzano miód? (WIDEO, ZDJĘCIA)

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Do Chęcin zawitało wielu miłośników miodu
Do Chęcin zawitało wielu miłośników miodu Aleksander Piekarski
Czy wiecie jak dawniej produkowano miód? Jakie właściwości posiada ten bardzo słodki, złoty napój? Tych i innych pszczelich ciekawostek mogliśmy dowiedzieć się w sobotę, 26 września na Zamku Królewskim w Chęcinach. Tego dnia w scenerii dawnej pasieki wkomponowanej w mury majestatycznej warowni chęcińskiej, o dziejach pszczelarstwa od średniowiecza po dziś dzień mogliśmy usłyszeć od zamkowego bartnika. Mimo niepewnej pogody nie brakowało słuchaczy z różnych stron Polski.

Zamek w Chęcinach miodem płynący... Właśnie w taki sposób możemy określić wydarzenie, jakie odbywa się podczas tego weekendu w zamkowej scenerii Chęcin.

W sobotę, rozpoczęło się dwudniowe wydarzenie, sięgające do źródeł staropolskiego bartnictwa, czyli pierwszej, dawnej formy pszczelarstwa (chowu pszczół i zbierania miodu).

W rolę zamkowego bartnika wcielił się pan Grzegorz Szymański, który wraz z młodszym bartnikiem przyjechał do Chęcin z pobliskiej Zagrody Edukacyjnej "Ostoja Dworska" w Leśnicy (w gminie Małogoszcz).

- Dziś jako zamkowi bartnicy na zamku w Chęcinach opowiadamy o miodzie i o tym, jak to człowiek udomowił pszczoły. Wiemy, że to bartnik udomowił pszczoły. Zaczęło się od kłody - wydrążenia barci w kłodzie na przykład z dębu, lipy czy z sosny. Później nasi praojcowie korzystali z barci pionowej lub poziomej. Taka barć była przykryta słomą czy dechami. Teraz mamy pasieki, a w nich ule - mówił zamkowy bartnik, Grzegorz Szymański.

Dodał, że niegdyś człowiek miał do dyspozycji tylko trzy rodzaje miodu:
- Od dawien dawna były tylko trzy rodzaje miodu. Pierwszy to miód wrzosowy pozyskiwany z wrzosów, drugi - lipowy, pozyskiwany z lipy. Trzeci był spadziowy z drzew liściastych. Dziś tych rodzajów miodu mamy mnóstwo, ponieważ zależy gdzie ta pszczoła poleci i z jakiego kwiatu zbierze nektar i pyłek. Dla wszystkich którzy nas tu dziś i jutro odwiedzą przygotowaliśmy porady, który miód wybrać i na jaką dolegliwość - zachęcał Grzegorz Szymański.

Na jesienny czas zamkowy bartnik poleca miód lipowy.

Czego dowiemy się z poradnika zamkowego bartnika?
Na wątrobę i drogi żółciowe oraz stany zapalne dróg oddechowych najlepiej wybrać miód rzepakowy. Na drogi moczowe, zapalenie gardła i żołądek - wrzosowy. Akacjowy to miód, który warto stosować na schorzenia układu pokarmowego i przeziębienia. Na nerki, drogi moczowe, wątrobę i drogi żółciowe świetnie sprawdzi się miód spadziowy z drzew liściastych. Wielokwiatowy - wzmacnia organizm, odporności, dodaje sił witalnych, a znów miód gryczany powinni stosować anemicy - jest świetny na niedokrwistość i niedobór żelaza.

Mimo niepewnej pogody, przy stoisku bartnika nie brakowało słuchaczy z różnych stron Polski. O dawnym pszczelarstwie chętnie słuchali turyści z Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, a nawet z dalekiego Gdańska.

Kto ma ochotę, nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej o miodzie, jego właściwościach i historii pszczelarstwa, ale również nauczyć się wykonywania świec z miodowej węzy (i zabrać je do domu) - ze słodkiej atrakcji na zamku w Chęcinach może skorzystać jeszcze w niedzielę, 27 września.

Polecamy i zapraszamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie