W finale ogólnopolskim konkursu Mistrzowie Agro 2019 nasi kandydaci zajęli miejsca na podium. Drugie miejsce w kraju wśród kół gospodyń wiejskich zajęły Widełczanki z gminy Daleszyce w powiecie kieleckim, a trzecie lokaty - Hucisko z gminy Stąporków w powiecie konecki wśród sołectw i Jesionowy Dworek z Bud koło Buska Zdroju wśród gospodarstw agroturystycznych.

W czwartek, 7 listopada zakończyło się głosowanie w ogólnopolskim finale akcji Mistrzowie Agro 2019. Brali w nim udział zwycięzcy w każdej kategorii z województwa świętokrzyskiego. Ostatecznie na podium krajowym miejsca zajęła trójka naszych finalistów.

Drugie miejsce w kraju wśród kół gospodyń wiejskich należy do Widełczanek z Widełek w gminie Daleszyce w powiecie kieleckim. Koło gospodyń w Widełkach zawiązało się w kwietniu 2019 roku i tworzy je dziesięć gospodyń: Dorota Łabęcka, Anna Chajzler, Teresa Wójcik, Jadwiga Filipczak, Magdalena Bernat, Zofia Bernat, Renata Kosela, Emilia Adwentowicz, Ewa Adwentowicz, Mariola Bernat i jeden gospodarz Marian Filipczak.

Są niezwykle aktywne, słyną z wyjątkowych pierogów, znakomicie też śpiewają. - Jesteśmy bardzo szczęśliwe i dumne. Cieszymy się, że możemy promować naszą gminę i województwo na arenie krajowej - mówi w imieniu pań Magdalena Bernat, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Widełczanki. - Dziękujemy wszystkim za mobilizację i wsparcie, zwłaszcza w ostatnich godzinach głosowania. Dziękujemy mieszkańcom Widełek i gminy, wicemarszałek województwa pani Renacie Janik, panu burmistrzowi Daleszyc Dariuszowi Meresińskiemu oraz panu staroście Mirosławowi Gębskiemu i całemu starostwu - zaznacza pani Magdalena.

CZYTAJ WIĘCEJ: Widełczanki Kołem Gospodyń Wiejskich Roku 2019 w powiecie kieleckim i województwie. Panie gotują z sercem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Hucisko zajęło trzecie miejsce w kraju wśród sołectw.
Hucisko zajęło trzecie miejsce w kraju wśród sołectw.

Trzecie miejsce w kraju wśród sołectw zajęło Hucisko z gminy Stąporków w powiecie koneckim. Sołectwo liczy ponad 700 mieszkańców, którzy wspólnie angażują się do zmian i rozwoju miejscowości.
- Wszyscy cieszymy się bardzo. Jest to duma, prestiż dla naszego Huciska - mówi sołtys Paweł Bartosiński. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom za potężną mobilizację, dziękuję za wsparcie wszystkim, którzy głosowali, przyjaciołom naszego sołectwa, pani burmistrz Dorocie Łukomskiej, pani Katarzynie Sorn, dyrektor Domu Kultury w Stąporkowie, całej gminie. Tak wielki odzew sprawił, że czujemy się docenieni, jest satysfakcja. Bardzo dziękuję - zaznacza.
CZYTAJ WIĘCEJ: Hucisko Sołectwem Roku 2019. Wielka moc tkwi w mieszkańcach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jesionowy Dworek zajął trzecie miejsce w kraju wśród agroturystyk.
Jesionowy Dworek zajął trzecie miejsce w kraju wśród agroturystyk.

Zaś wśród gospodarstw agroturystycznych w kraju trzecie miejsce w Polsce zajął Jesionowy Dworek z Bud koło Buska Zdroju. Właściciele Teresa i Grzegorz Wójciccy prowadzą agroturystykę opartą o 40-hektarowe stawy rybne z atrakcjami dla fanów wędkowania i całych rodzin oraz osób szukających spokojnego wypoczynku. - Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy, wiemy, że wspierali nas nasi goście z całej Polski. Czujemy się docenieni, jest to dla nas ogromna satysfakcja. Goście mają do nas zaufanie, wiedzą, że tu znakomicie wypoczną, zjedzą pyszne regionalne dania, powędkują, poobserwują przyrodę, świetnie się przy tym wszystkim bawiąc - mówią gospodarze.
Jesionowy Dworek Gospodarstwem Agroturystycznym Roku 2019 w powiecie buskim. Kusi wypoczynkiem na stawach i wśród przyrody [ZDJĘCIA]

Miejsca w pierwszych dziesiątkach wśród wszystkich finalistów w kraju zajęli także Bogusław Kornalski ze Starego Węgrzynowa w powiecie jędrzejowskim - 10 wśród rolników, Ryszard Znój z Brzezin w gminie Morawica w powiecie kieleckim - 8 miejsce wśród sołtysów oraz Barbara Sufin z Pawłowic w powiecie jędrzejowskim - 9 wśród gospodyń.

CZYTAJ WIĘCEJ O LAUREATACH:

Wielka gala finałowa z wręczeniem nagród odbędzie się podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie koło Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE: MISTRZOWIE AGRO Znamy zwycięzców ogólnopolskiego finału!