Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie Agro 2020. Zespół "Kunowianie" trzecim Kołem Gospodyń Wiejskich w Polsce! Taki zespół to skarb

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum prywatne
Zespół „Kunowianie”, którego członkowie są mieszkańcami gminy Kunów, został Kołem Gospodyń Wiejskich Roku 2020 w powiecie ostrowieckim. Zwyciężył też w klasyfikacji wojewódzkiej, zaś w konkursie ogólnopolskim odniósł niespotykany dotąd w powiecie sukces, zajmując trzecie miejsce.

„Mistrzowie Agro” to największy w Polsce plebiscyt wiejski i rolniczy. Organizatorami akcji są ogólnopolski serwis i magazyn dla rolników „Strefa Agro” oraz dzienniki regionalne ukazujące się w każdym województwie. Co roku przyznawane są prestiżowe nagrody w kategoriach Rolnik Roku, Sołtys Roku i Koło Gospodyń Wiejskich Roku.

Takiej radości wśród Kół Gospodyń Wiejskich powiatu ostrowieckiego, na początku głosowania nikt się nie spodziewał.
Owszem- „Kunowianie” są doskonale znani w swoim środowisku, ale dopiero udział mieszkańców w głosowaniu pokazał, jak bardzo są cenieni i lubiani

Wyróżnia ich muzyka
Wiele Kół Gospodyń Wiejskich wsławia się w swoich środowiskach cudownymi, pysznymi wypiekami i regionalnymi potrawami. Są takie, którym nikt nie dorówna w tworzeniu pięknego rękodzieła, pielęgnujące tradycje naszych babć. Są też grupy, które chcą prezentować swoje talenty muzyczne i do takich właśnie należy Koło Gospodyń Wiejskich „Kunowanie”. Koło, w którym co ciekawe- dużą i ważną rolę odgrywają także panowie.

Zespół ludowy „Kunowianie” znany jest doskonale w powiecie ostrowieckim. Większość imprez miejskich, gminnych i powiatowych o charakterze folklorystycznym, odbywa się właśnie z udziałem utalentowanych mieszkańców gminy Kunów.
Niektóre panie są prawie od początku

Koło Gospodyń Wiejskich i zespół mają wspólna, nierozerwalną historię. Samo Koło powstało w gminie Kunów w 1965 roku. Jego działalność skupiała się głównie na organizowaniu kursów gotowania i szycia oraz podnoszeniu świadomości kobiet mieszkających na wsi.
Gospodynie koła miały swój zespół wokalny „Kunowianki”, który po dołączeniu kapeli przybrał nazwę „Kunowianie”.
- W naszym zespole nadal są panie, które pamiętają początku Koła Gospodyń Wiejskich i dołączyły do niego krótko po jego powstaniu- mówi Aleksandra Ołubiec, członkini zarządu Koła.- Wtedy jak wiadomo Koła Gospodyń skupiały się po pierwsze na integracji kobiet na wsiach, a po drugie na ich edukowaniu w wielu dziedzinach. Środki na utrzymanie pochodziły z tego, co paniom udało się zasiać i potem sprzedać. W tym wspierały je kółka rolnicze.

Aleksandra Ołubiec podkreśla, że obecnie kunowskie Koło w niczym nie przypomina tego sprzed niemal 60 lat. Jego członkowie idą z duchem postępu, korzystają z internetu i za jego pośrednictwem przekazują światu to, co udaje im się stworzyć.

Kapela jak się patrzy
Jest tego niemało tym bardziej po tym, jak grupa postanowiła oprzeć swoją działalność na muzyce.
Najpierw panie zaczęły sobie po prostu „podśpiewywać”, potem doszedł nich akordeonista, a w końcu cała kapela, którą prowadzi instruktor Paweł Cieślik. To osoba bardzo doświadczona w kierowaniu grupami muzycznymi, przede wszystkim opierającymi się na folklorze. Paweł Cieślik, sercem związany z „Kunowianami”, jest też opiekunem innych grup i zespołów w okolicy. Wspólnie z mieszkańcami pielęgnuje świętokrzyskie tradycje pokazując, że to co oparte w historii i zwyczajach sprzed lat, nie musi być nudne czy niemodne. Przeciwnie, to dzięki takim ludziom folk znów stał się popularny, a wracanie do korzeni- modne.
- To on wpadł na pomysł stworzenia kapeli i całego zespołu- mówi Aleksandra Ołubiec.- To był duży zastrzyk pozytywnej energii i wyszedł nam tylko na dobre. Poziom muzyczny bardzo się podniósł, zaczęłyśmy występować publicznie.

Zespół „Kunowianie” towarzyszy mieszkańcom przy ważnych uroczystościach, ale też inicjuje ważne wydarzenia.
Tak było z przypomnianą tradycją puszczania wianków w Noc Świętojańską, chodzeniem z Palmą Wielkanocną czy kiermaszami świątecznymi, które w normalnym czasie są stałym punktem świętowania w gminie Kunów. Mają wtedy okazję zaprezentować się wszystkie koła gospodyń z gminy i nie tylko.

Kołu przewodzą obecnie Dorota Cieślik i Monika Sałata, a należą do niego 24 osoby. Jak podkreślają gospodynie to, że jako grupa postawili na muzykę nie znaczy, że inne dziedziny zostały zupełnie zapomniane. Panie pieką, gotują, wyszywają serwetki, haftują, a nawet robią bombki na szydełku. Ich piękne palmy podziwiać można co roku w okresie Wielkanocy.
- Bardzo ważna jest dla nas także współpraca z młodym pokoleniem- podkreśla Aleksandra Ołubiec.- Cieszymy się, mogąc występować z zespołami dziecięcymi, a jeszcze bardziej z faktu, że młodzież sama tę współpracę proponuje.

Zespół „Kunowianie” wystąpi na finałowej gali Mistrzów Agro w Nadarzynie pod Warszawą, gdzie jako zdobywca trzeciego miejsca, będzie ambasadorem całego województwa świętokrzyskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie