Mistrzowie Kuchni - Robert Sowa, Teo Vafidis oraz Jakub Steumark na konkursie kulinarnym w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

Monika Kluzek
Monika Kluzek

Wideo

Zobacz galerię (20 zdjęć)
Ośmioro adeptów sztuki kulinarnej stanęło we wtorek, 26 listopada, przed niełatwym zadaniem. Uczniowie kieleckiej szkoły musieli przygotować łososia dla wymagającego jury. Dania oceniał między innymi słynny restaurator - Robert Sowa.

Wyjątkowe przedsięwzięcie zorganizowane zostało w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Konkurs Kulinarno-Edukacyjny “Da Vinci” wzbudził ogromne emocje wśród uczniów, bo było o co walczyć.

Zwycięzca konkursu został automatycznie nominowany do autorskiego konkursu Roberta Sowy Kulinarny Talent 2020 roku a także stał się pierwszym uczestnikiem tego wydarzenia podczas Targów Gastronomicznych EuroGastro 202.

Konkurencja była naprawdę ostra. W konkursie rywalizowało ośmioro uczniów świętokrzyskich klas gastronomicznych. W kieleckiej szkole pojawili się przedstawiciele z Zespołu Szkół numer 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu oraz Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

Osobą odpowiedzialną za cały konkurs jest Michał Markowicz, znany świętokrzyski szef kuchni, który obecnie pracuje w restauracji "Da Vinci" w Podzamczu koło Kielc. Był on również głównym organizatorem przedsięwzięcia.

- Inspirację czerpaliśmy z postaci Leonarda Da Vinci, który znacznie wyprzedzał swoją epokę. Chcieliśmy, żeby uczniowie tez przygotowali dania niesztampowe, nietypowe i kreatywne - mówił Michał Markowicz.

W jury zasiedli nie tylko przedstawiciele Polskiej Inicjatywy Kulinarnej ale również Mistrzowie Kuchni - Robert Sowa, Teo Vafidis oraz Jakub Steuemark. Tematem przewodnim konkursu było promowanie szkolnictwa zawodowego, wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji i rozwijania swoich umiejętności zawodowych.

- Zwracałem uwagę głównie na to, żeby nie było to sztampowe przygotowanie potrawy. Wymagaliśmy od młodych ludzi więcej kulinarnego szaleństwa. Chcieliśmy, żeby stworzyli coś, co nas zaskoczy i... udało im się - mówił Robert Sowa, słynny polski kucharz, restaurator.

Świętokrzyscy uczniowie spisali się na medal a wybór zwycięzcy nie należał do łatwych zadań.

Po długich dywagacjach jury zdecydowało się “umieścić” na podium przedstawicieli Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego z Kielc.
III miejsce zajęła Agata Bzinkowska, która przygotowała łososia z puree z czerwonej kapusty kiszonej, migdałami i pietruszką. Na miejscu drugim znalazł się Karol Lipski, który postawił na roladkę z łososia nadziewaną kiszoną kapustą z sosem mandarynkowym, żelką szczawiową, parowaną bezą ziemniaczaną i rydzami gotowanymi w syropie z czarnego bzu. Zwycięzcą konkursu został Dawid Stąpór, który przygotował bigos rybny.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody.

Pierwsza “trójka” dostała także dyplomy i puchary ufundowane przez restaurację “Da Vinci” z Podzamcza koło Kielc.

POLECAMY: JEDZENIE I ZABAWA

Dodaj ogłoszenie