Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleczne Laury 2022. Najlepsi hodowcy krów w Świętokrzyskiem nagrodzeni. Dariusz Szymkiewicz z pucharem, Michałów z mnóstwem dyplomów

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Wideo
od 16 lat
Dariusz Szymkiewicz z Sarbic Drugich w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim najlepszym hodowcą krów w Świętokrzyskiem, stado jersey ze Stadniny Koni w Michałowie w powiecie pińczowskim pierwsze w kategorii tej rasy w Polsce! W czwartek podczas "Mlecznych Laurów 2022" w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach właściciele najlepszych stad krów zostali nagrodzeni.

Mleczne Laury 2022. Nagrodzono najlepszych hodowców krów w Świętokrzyskiem

W czwartek, 5 maja podczas uroczystej gali Mleczne Laury 2022 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uhonorowano najlepszych hodowców krów w województwie świętokrzyskim. Ranking został przygotowany przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w oparciu o dane pochodzące z tak zwanej oceny wartości użytkowej z roku poprzedniego, które dotyczą ilości i jakości pozyskiwanego mleka, zawartości białka i tłuszczu, a także zdrowotności zwierząt. Mamy zatem informację, jakie ilości mleka pozyskują hodowcy ze stad i jakiej jakości jest to surowiec.

Wedle danych za rok 2021 w rankingu hodowców na pierwszym miejscu w województwie uplasował się Dariusz Szymkiewicz, który gospodarstwo prowadzi z żoną Ewą w Sarbicach Drugich w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim. Ich stado osiągnęło wynik 11 914 kilogramy mleka średnio od sztuki rocznie, zachowując przy tym wysokie parametry białka (3,53 procent) i tłuszczu (3,85 procent). Mają 40 krów dojnych.

- Na takie wyniki pracuje się latami. To stała, systematyczna, codzienna praca. Podstawą są najlepszej jakości pasza, genetyczny dobór par bydła, zdrowie krów. Tylko zdrowe krowy dadzą dużo dobrego mleka, dbamy o nie bardzo, by miały jak najlepsze warunki - zaznaczał Dariusz Szymkiewicz.

Tak prezentowaliśmy jego gospodarstwo

Stado jerseyek z Michałowa najlepsze w Polsce

Najwięcej nagród w różnych kategoriach odebrała Monika Słowik, prezes Stadniny w Michałowie, która w strukturach ma hodowle krów ras jersey oraz holsztyno - fryzyjskiej. Od lat odnoszą sukcesy na arenie krajowej - są pierwsze pod względem wydajności w całym kraju w swojej rasie. Stado liczy około 300 sztuk, w tym 120 krów dojnych. Osiągnęło wynik 7850 średnio od sztuki rocznie.

- Takie wyniki osiąga się historią... - podkreśla prezes Słowik. - Jerseye to historia Michałowa. Swego czasu ściągnął je dyrektor Ignacy Jaworowski, jako araby wśród krów. Potem kultywowała prace pani Urszula Białobok [red. - wieloletni główny hodowca w Stadninie Koni w Michałowie], która mówiła, że jej krowy muszą być najpiękniejsze - zaznacza.

Jak wyjaśnia, praca nad wydajnością to stałe czuwanie nad zdrowiem krów od momentu ich narodzin. Wspierają w tym systemy elektroniczne. Bardzo dużą wagę przywiązuje się do żywienia oraz genetyki. Stadami zajmuje się wykwalifikowana kadra z zootechnikami na czele - Marzeną Liśkiewicz, która ma pod opieką jerseye, oraz Daria Róg, zajmująca się stadem rasy holsztyno - fryzyjskiej, pracę lekarską wykonują Agnieszka i Bartłomiej Kozłowscy. - Nasi pracownicy wykonują obowiązki z wielkim zamiłowaniem i oddaniem. Te wyniki to przede wszystkim ich zasługa - podsumowuje prezes Monika Słowik.

Zobacz także gospodarstwa będą w czołówce Świętokrzyskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie