Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i gniewni z lat 80. „Raport z marzenia o Polsce” na deskach Kieleckiego Centrum Kultury

Tomasz Trepka
Co mogło powstać z wywiadów ze studentami zaangażowanymi w walkę o wolną Polskę? Interesujący spektakl, który w wyjątkowy sposób opowiada historię opozycji z lat osiemdziesiątych. Został wystawiony w Kielcach w środę, 12 grudnia - dzień przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Przedstawienie, które zostało zaprezentowane w Kieleckim Centrum Kultury to przede wszystkim marzenia młodego pokolenia. Nie wszystkie się ziściły, niektóre jedynie częściowo. Z dzisiejszej perspektywy niektóre mogły się wydawać nawet nierealne. Jednak wszystkich studentów-opozycjonistów łączyło jedno – sprzeciw wobec komunistycznej władzy.

– Uczucie marzenia towarzyszyło wielu pokoleniom Polaków. Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że żyjemy w wolnym kraju, mieliśmy możliwość świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety, ale w 1939, a następnie w 1945 roku roku tę wolność znów straciliśmy. Pamiętajmy, że 13 grudnia 1981 roku społeczeństwo znów stanęło do walki. To niezwykle smutne i dramatyczne dla wielu Polaków wydarzenie. Stan wojenny sparaliżował nie tylko nasze życie, ale również nasze umysły. Dziś ciągle borykamy się z naszą tożsamością i świadomością – mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Czy możemy być dumni i zadowoleni z obecnej sytuacji naszego kraju? Odpowiedź, co dobitnie pokazał spektakl, nie jest prosta. Można bowiem powiedzieć, że każdy miał w owym czasie swoje własne wyobrażenie o przyszłej Polsce. Każdy pragnął czegoś innego. „Raport z marzenia o Polsce” w reżyserii Jarosława Tochowicza to nie tylko historia walki, ale również nierzadko dramatycznych wyborów przed którym stało młode pokolenie Polaków z lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku.

Nie wszyscy ze studenckich działaczy opozycyjnych chcieli natychmiastowego „rozwalenia” komunistycznego systemu. Spektakl pokazuje, że marzenia o wolnej ojczyźnie ewoluowały stopniowo, wraz z postępującym upadkiem władzy w Polsce. Jedną z pierwszych gwarancji, które chciano uzyskać było złagodzenie aparatu cenzury oraz zagwarantowanie prawa do wolności zgromadzeń. Niektórzy studenci dopiero z czasem zaczęli żądać ostatecznej rozprawy z komunizmem i wprowadzenia ustroju wzorowanego na gospodarce wolnorynkowej.

Organizatorami spektaklu były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie NSZ 1980.

„Niepodległa w obiektywie”

Spektaklowi towarzyszyło rozstrzygnięcie skierowanego do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, zorganizowanego przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach konkursu fotograficznego „Niepodległa w obiektywie”. – To piękny wyraz uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs pozwolił na pokazanie swoich uczuć i identyfikowania się ze słowami „ojczyzna”, „wolność” i „niepodległość” – dodała doktor Koczwańska-Kalita.

Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac dotyczących miejsc pamięci z regionu świętokrzyskiego związanych z wydarzeniami z lat 1914-1918. Wyboru najlepszego zdjęcia dokonali internauci za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Zwycięskie okazały się fotografie wykonane przez Pawła Szymkiewicza oraz Weronikę Celejowską, miejsce drugie przypadło Bartłomiejowi Stylskiemu, a trzecie Paulinie Bator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie