Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik w sądzie. Młodzi ludzie znieważyli komunistyczny obelisk pod Włoszczową?

Rafał Banaszek
We wtorek, 23 stycznia przed włoszczowskim Sądem Rejonowym odbyła się pierwsza rozprawa o znieważenie pomnika partyzantów polskich i radzieckich w Rząbcu, który oblało czerwoną farbą trzech mężczyzn z powiatu koneckiego.

Rozprawa była nietypowa, z uwagi na duże zainteresowanie nią mediów oraz przybycie dość licznej publiczności. Podczas rozprawy niektórzy słuchacze trzymali nawet... różańce w ręku.

Na ławie oskarżonych zasiadło trzech kawalerów w wieku 21-23 lat – mieszkańców powiatu koneckiego, podejrzewanych o znieważenie pół roku tego kontrowersyjnego pomnika z 1952 roku, leżącego na obrzeżach gminy Włoszczowa.
Rozprawę prowadził sędzia Wojciech Szyposzyński. Już sam początek posiedzenia był dość zaskakujący. Oskarżeni, którzy podczas przesłuchania na policji we Włoszczowie przyznali się do zarzutów, w sądzie nagle zmienili zdanie. Żaden nie przyznał się do zarzucanego czynu, choć każdy z nich opowiedział dokładnie, co nim kierowało, gdy to robił…

Rzecz działa się w nocy 23 września ubiegłego roku, około godziny 22 - w przeddzień obchodów 73. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Rząbcem. Do tej wioski przejechali z powiatu koneckiego w czwórkę (trzej mężczyźni z dziewczyną) z konkretnym zamiarem.
W lesie, nieopodal pomnika komunistycznego zdjęli tablice rejestracyjne z samochodu, żeby nikt ich nie rozpoznał. Jeden z nich udał się z puszką czerwonej farby pod pomnik i oblał nią obelisk. Wcześniej osoby te, jak przyznały, spożywały alkohol w samochodzie. Kilka chwil później, gdy już odjeżdżali, zostali zatrzymani przez policję.

Co nimi kierowało? Jak przyznali – głównie szkalujące treści wyryte na pomniku, propagujące komunizm oraz „haniebne” - ich zdaniem - obchody, które odbywają się tutaj co roku. Twierdzili, że to niedopuszczalne, że 30 lat po obaleniu komunizmu w Polsce nadal istnieją takie relikty poprzedniego ustroju i propagandy.

Dlaczego więc na policji przyznali się do winy i poddali dobrowolnie karze, a w sądzie już nie? - Bo na policji byliśmy zastraszeni. Policjanci wmawiali nam, że grozi nam więzienie, wysokie grzywny i przeszukania domów. Czuliśmy się jak w areszcie w czasach stalinowskich. Przyznaliśmy się w strachu – opowiadali w sądzie. Jeden z nich wyraził nawet skruchę.
Oskarżeni twierdzili, że są działaczami społecznymi, patriotami, opiekunami kombatantów, pasjonatami historii, którzy którzy uczą dzieci historii w szkołach i tak naprawdę nie zależało im na zniszczeniu pomnika, tylko nieprawdziwych – ich zdaniem – treści na obelisku, które szkalują Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych.

Opowiadali, że w sprawie rząbieckiego pomnika spotkali się nawet z wojewodą świętokrzyskim, prosząc Agatę Wojtyszek, żeby ten obelisk - zgodnie z ustawą dekomunizacyjną – zniknął z przestrzeni publicznej, gdyż propaguje totalitarny system komunistyczny. Interweniowali też do kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Te informacje zweryfikuje włoszczowski sąd na kolejnym posiedzeniu.

Jak się okazuje, oskarżeni mężczyźni działają także w Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię i brali udział jako statyści w głośnym filmie fabularnym „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”, którego premiera odbyła się rok temu w Kielcach.
Obrońca oskarżonych z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wnioskował o umorzenie postępowania i uniewinnienie swoich klientów z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu.

Oskarżyciel posiłkowy, reprezentujący opiekuna pomnika - Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, skomentował krótko zachowanie młodych ludzi: - Istnieją cywilizowane metody przekazywania swoich poglądów.
Rozprawa sądowa we Włoszczowie została odroczona do 1 marca. W roli świadka będzie zeznawać między innymi koleżanka oskarżonych. Na rozprawie mają się też pojawić przedstawiciele stowarzyszenia, które opiekuje się obeliskiem. Zostaną przesłuchani pod kątem organizowanych tam cyklicznych uroczystości rocznicowych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

27 piłkarzy Korony po rundzie jesiennej. Od najgorszego do najlepszego

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Houston: Polski lekarz Stanisław Burzyński walczy z rakiem, konkurencją i amerykańską biurokracją

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie