Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Niemcy i Polacy wspólnie zwiedzali mauzoleum w Michniowie. Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Młodzi Niemcy i ich polscy rówieśnicy odwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Młodzi Niemcy i ich polscy rówieśnicy odwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jacenty Kita
44-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami z Coswig Gymnasium w Dreźnie w Niemczech oraz VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach odwiedziła Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wcześniej młodzi Niemcy i Polacy uczyli się wspólnej, trudnej historii w Berlinie.

Goście z Niemiec przyjechali do nas z rewizytą, licealiści z Kielc w kwietniu byli w Berlinie. Uczniowie z obu szkół odwiedzili miejsca pamięci nawiązujące do wspólnej historii Polski i Niemiec. Odwiedzili Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, pomnik pomordowanych Sinti i Romów, Bebelplatz - miejsce drastycznych poczynań hitlerowskiej propagandy (tam w 1933 roku odbyło się palenie książek). - Na trasie odwiedzanych miejsc znalazły się również siedziba niemieckiego parlamentu Reichstag, Brama Brandenburska, Checkpoint Charlie - w każdym z tych miejsc polscy i niemieccy nauczyciele przybliżali młodzieży historię z nimi związaną – mówi Jacek Jaros, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach.

-Mauzoleum w Michniowie pokazuje tragedię polskiej wsi w czasie II wojny światowej, za pomocą architektury, światła i dźwięku – mówił gościom dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.

Merytoryczną pomocą podczas zwiedzania służyły doktor Katarzyna Jedynak, doktor Justyna Staszewska i Agnieszka Malinowska. Z młodzieżą spotkał się też wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka. Podczas tygodnia spędzonego w naszym regionie młodzież uczestniczyła w zajęciach z różnych przedmiotów, odwiedziła też Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, sanktuarium na Świętym Krzyżu i Park Etnograficzny w Tokarni. Program współpracy otrzymał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zobaczcie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie