Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieńcza cera płata figle. Specjalista dermatolog radzi jak pielęgnować cerę trądzikową

Oprac. /KAK/
internet
Gdy cera zaczyna się zmieniać, z delikatnej dziecięcej staje się grubsza, porowata, błyszcząca to znak, że zaczyna się okres dojrzewania. Jak zmienić dietę, by cieszyć się dobrą cerą, jak pielęgnować cerę trądzikową - wyjaśnia dr Maria Pyzio-Gutkowska, znana kielecka specjalistka dermatologii.

- Na początku pojawiają się dyskretne zmiany: nosek trochę się świeci, trzeba częściej myć włosy, potem zauważamy pojawiają się ciemne kropki wągrów na skórze, pojawiają się inne krostki - mówi dermatolog. - Wszystko dlatego, że narządy płciowe, które w wieku dziecięcym były w uśpieniu, zaczynają produkować hormony. To pod ich wpływem zmienia się całe ciało, również skóra. Wzrasta wydzielanie sebum czyli substancji tłuszczowej, pokrywającej skórę. Jest ona bardzo dobrą pożywką dla bakterii, dochodzi też do rogowacenia ujść gruczołów łojowych - pojawiają się się stany zapalne. Pojawia się trądzik pospolity zwany młodzieńczym.

Zmora młodzieży

Trądzik umiejscawia się tam, gdzie jest największe skupisko gruczołów łojowych na ciele. W przypadku twarzy to strefa T czyli: czoło-broda-nos. Trądzik pojawia się też na plecach i barkach, dekolcie. Zmiany najczęściej pojawiają się w wieku 11-13 lat, choć jest to proces indywidualny, zależny od wielu czynników. Jednak procesy te nieco wcześniej rozpoczynają się u dziewczynek. Czas dojrzewania trwa średnio do 18-20 roku życia. Oczywiście zdarzają się wyjątki i choroba może trwać nawet do 40.

Zła wiadomość jest taka - nie można uniknąć okresu dojrzewania i każdy z nas go przechodził. Trądzik w tym wieku, według statystyk, dotyka od 60 procent - nawet do 100 procent młodych ludzi. Objawy są różnie nasilone: u jednych może to być zaledwie kilka zaskórników na czole, a u innych bardzo duże zmiany -zaskórniki, krostki, duże nacieki zapalne, przebarwienia, a nawet małe blizny.

Dieta pomoże

Co wpływa na stopień nasilenia zmian? Są to czynniki genetyczne, kosmetyki, niektóre leki, czynniki środowiskowe czy stres, który nasila objawy trądziku.

Dieta również ma wpływ na objawy młodzieńczej choroby.-Jedzenie typu fast-food, kakao i czekolada, ostre przyprawy, alkohol tylko pogarszają stan cery. Natomiast pomaga racjonalne, zdrowe odżywianie, tak potrzebne nie tylko skórze, ale i całemu organizmowi - mówi dr Pyzio-Gutkowska. To, co powinno znaleźć się w diecie młodego człowieka narażonego na trądzik to: warzywa, ciemne pieczywo i produkty zbożowe, niskotłuszczowy nabiał, ryby, drób, oliwa z oliwek i owoce.

Właściwa pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę trądzikową, by objawy choroby się nie nasilały? - Po pierwsze zawsze należy rano i wieczorem oczyszczać cerę wodą ze środkiem przeznaczonym dla cery trądzikowej: pianką, żelem, płyny micelarne. Szeroki wybór znajdziemy w drogeriach jak i aptekach - dodaje dermatolog. - Nie należy stosować agresywnie działających mydeł czy kosmetyków z zawartością alkoholu. Niszczą one tylko naturalny płaszcz ochronny skóry i staje się ona wówczas bardziej podatna na zakażenia. Preparaty alkoholowe można natomiast stosować punktowo na stany zapalne. Zalecam także stosowanie maseczek oczyszczających z glinkami lub peelingów enzymatycznych raz w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem będą na co dzień preparaty matujące, kremy ochronne.

Nie wyciskać!

Z gamy perfumeryjnych specyfików wybierać należy tylko te przeznaczone specjalnie dla trądzikowej cery. To bardzo ważne, gdyż stosując na przykład zbyt tłusty krem nanosimy na skórę dodatkową warstwę tłuszczu i sami prowokujemy powstawanie nowych zmian - wyjaśnia pani doktor. - Pod żadnym pozorem, nawet gdy urośnie duża krosta z białym czubkiem, nie należy skóry wyciskać czy wygniatać! Roznosimy wówczas stan zapalny po skórze i prowokujemy powstawanie blizenek lub przebarwień.

Jeśli zmiany trądzikowe są duże i pomimo odpowiedniej pielęgnacji i odżywiania nie ustępują, a wręcz nasilają się, najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Specjalista ustali pielęgnację, a w razie potrzeby również leczenie. A leczenie jest przewlekłe, wymaga dużej cierpliwości i wzajemnej współpracy, systematycznego postępowania oraz codziennej pielęgnacji skóry. Tylko wtedy osiągnie się sukces - dodaje dermatolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie