Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Bogorii Skotnickiej wraca do korzeni

/GOP/
Młodzież z Bogorii Skotnickiej w gminie Samborzec sięga do lokalnej tradycji. Jak uczynić ją atutem i jak żyć nią na co dzień młodzi mieszkańcy tej niewielkiej wioski dowiedzą się na Podhalu lub na Żywiecczyźnie.

Stowarzyszenie Miłośników Wsi Bogoria Skotnicka we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Samborcu przystępuje do realizacji projektu pod nazwą "Tradycją malowane - tradycją odmienione".

- Bogoria Skotnicka to wioska mająca bardzo ciekawą historię i utalentowanych, chętnych do działania ludzi, którzy tę historię noszą w sobie i chcą ją przekazywać dalej - mówi Marta Ordon z Gminnego Centrum Kultury.

Projekt będzie stanowił kontynuację wcześniejszych działań, których efektem było między innymi wystawienie spektaklu związanego z Sobótką i dawną Bogorią.

Teraz planowany jest wyjazd na Podhale lub na Żywiecczyznę. - Te regiony stanowią enklawę kultury ludowej w Polsce. Mieszkająca tam młodzież się jej nie wstydzi, przeciwnie - żyje z nią na co dzień. Chcemy pokazać dzieciom z Bogorii, że tradycja i dla nich powinna być ważna, że może być ich mocną stroną, bowiem korzenie i świadomość tego, skąd się jest, daje siłę na przyszłość - kontynuuje Marta Ordon.

Przedstawicielka samborzeckiego centrum ma nadzieję, że podczas wizyty studyjnej uda się spotkać z braćmi Golec. Prowadzą oni fundację działającą na rzecz zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego regionu wśród dzieci i młodzieży.

Oprócz wyjazdu planowane jest przygotowanie wystawy, również w wersji multimedialnej, która ma pokazać Bogorię dzisiejszą i tę z przeszłości. - Będzie to dobra okazja, by dzieciaki spojrzały nieco inaczej na swoich dziadków, ciocie czy wujków - dodaje pani Marta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Koordynatorka projektu liczy na to, że owocem działań będzie stworzenie zespołu obrzędowego.
W Bogorii powstała już wcześniej Izba Regionalna. W izbie mieszczącej się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej można obejrzeć kilkadziesiąt autentycznych przedmiotów codziennego użytku, między innymi zabytkowe, rzeźbione łoże małżeńskie, stary zegar, sprzęt rolniczy i sieci rybackie. Są także stare fotografie.

Na realizację nowych działań stowarzyszenie otrzymało dotację z programu "Działaj Lokalnie", finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Akademię Rozwoju Filantropii. Program realizuje Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie