Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze Skarżyska-Kamiennej poznawała w Chmielniku historię zagłady ludności żydowskiej w okupowanej Polsce

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Młodzież ze Skarżyska-Kamiennej zwiedziła "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku
Młodzież ze Skarżyska-Kamiennej zwiedziła "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku OEM "Świętokrzyski Sztetl"
W Chmielniku grupa uczniów ze skarżyskich szkół miała możliwość zapoznania się z realizacją polityki niemieckiego okupanta wobec Żydów w latach II wojny światowej.

Młodzież ze Skarżyska-Kamiennej w Chmielniku

Skarżyska młodzież zwiedziła Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, obejrzała wystawę czasową o „Akcji Reinhardt”, a na koniec wizyty wzięła udział w lekcji muzealnej pod tytułem „I odjechała mała dziewczyna w ciemnym wagonie”.

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentuje ona cele niemieckiej polityki antyżydowskiej i etapy jej realizacji na okupowanych ziemiach polskich. Poszczególne plansze zostały poświęcone likwidacji getta w Lublinie, stworzonym specjalnie na potrzeby Aktion „Reinhardt”, obozom zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz włączonym w realizację mordu niemieckim obozom koncentracyjnym KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz.

Czym była "Akcja Reinhardt" i jak ją realizowano w regionie świętokrzyskim?

W 1942 roku niemieckie władze okupacyjne przystąpiły do planowego wymordowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich w tak zwanym Generalnym Gubernatorstwie i Bezirku Białystok. Operacji nadano kryptonim „Reinhardt”. W jej wyniku od marca 1942 roku do listopada 1943 roku zginęło około 2 miliony Żydów.

W okupacyjnym dystrykcie radomskim, w granicach którego znajdowała się Kielecczyzna, Aktion "Reinhardt" rozpoczęła się w z 4 na 5 sierpnia 1942 roku od wysiedlenia ludności żydowskiej z małego getta na Glinicach w Radomiu. Getto kieleckie zostało wysiedlone w dniach 20-24 sierpnia. W największym getcie na tym terenie, w Częstochowie, akcja wysiedleńcza trwała od 22 września do 7 października. Każdej akcji towarzyszyła ogromna brutalność i przemoc. Osoby chore, kalekie, starsze, kobiety w ciąży były bez pardonu mordowane na ulicach. Pozostałych formowano w kolumny marszowe i pędzono do najbliższej stacji kolejowej, gdzie czekały już posypane wapnem bydlęce wagony, kierowane do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Ponieważ część osób próbowała wszelkimi sposobami uniknąć wywózki, 10 listopada 1942 roku ukazało się niemieckie zarządzenie tworzące żydowskie enklawy tak zwane getta wtórne, w których zgromadzono kilkanaście tysięcy Żydów. W styczniu 1943 roku zostały one zlikwidowane, a ich mieszkańcy zamordowani w obozach zagłady. W kolejną fazę (trzecią) zagłada przeszła po okresie „wysiedleń” z lata i jesieni 1942 roku Niemcy sukcesywnie likwidowali getta szczątkowe, ogłaszając kolejne miejscowości „Judenfrei” (wolne od Żydów), natomiast uciekinierów żydowskich skazali na natychmiastową śmierć.

Szacuje się, że w wyniku przeprowadzonego przez państwo niemieckie ludobójstwa w dystrykcie radomskim, w ramach Aktion "Reinhardt", wywieziono na śmierć 360 tysięcy Żydów. Wiele tysięcy zginęło podczas towarzyszących wszystkim akcjom wysiedleńczym masowych rozstrzeliwań.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie