Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina najlepsza w Polsce! Jaka była ich droga do sukcesu? (WIDEO)

albo
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin najlepsza w Polsce!
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin najlepsza w Polsce!
Od wielu lat Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina reprezentuje nasze województwo podczas ogólnopolskich konkursów i festiwali dla orkiestr strażackich. Niejednokrotnie ta wszechstronnie uzdolniona grupa przywoziła najwyższe odznaczenia i tytuły. Podobnie było podczas ostatniego, 47 Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, który odbywał się od 14 do 16 czerwca - młodzieżowa orkiestra okazała się najlepsza i zdobyła Grand Prix festiwalu.

Najlepsi w grze, najlepsi w tańcu
Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina podczas 47 Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych odbywającego się w Inowrocławiu spośród siedmiu zakwalifikowanych orkiestr (w tym jednej zagranicznej, z Białorusi) zdobyła najwyższe tytuły. Krasocińscy orkiestranci zajęli drugie miejsce w rywalizacji koncertowej oraz pierwsze miejsce za musztrę paradną. Suma punktów zdobytych w tych konkurencjach pozwoliła na przyznanie Grand Prix festiwalu właśnie Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Krasocina.

Ciężka praca zwieńczona sukcesem
Tegoroczny festiwal był zwieńczeniem wielomiesięcznej ciężkiej pracy całego zespołu, wpieranego i przygotowywanego przez kierownictwo orkiestry oraz specjalnie na tę okazję zaangażowanych instruktorów. Występ w Inowrocławiu poprzedzony był weekendowymi warsztatami muzycznymi. Tydzień wcześniej orkiestra dopracowywała repertuar i szlifowała umiejętności pod okiem znanych nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w całej Polsce muzyków i instruktorów, między innymi Kuby Waszczeniuka, Tomasza Świątczyńskiego, Zbigniewa Pasieki, Michała Dyni, Dariusza Kozieła, Izy Kudroń, Krzysztofa Gajdy i Adriana Malickiego.

Dyrygent Leopold Kwapisz zdradził kilka szczegółów z przygotowań i samego festiwalu: - Czas przygotowań do festiwalu był bardzo intensywny i pracowity. Podobnie było w Inowracławiu. Pierwszy dzień festiwalu wymagał od zespołu pełnej mobilizacji. Jak tylko zajechaliśmy na miejsce zrobiliśmy próbę musztry, orkiestra przebrała się w uniformy, a instruktorzy, dyrygenci musieli uczestniczyć w odprawie w teatrze w Inowrocławiu. O godzinie 15 rozpoczęło się muzyczne współzawodnictwo wszystkich orkiestr w kategorii przemarszu. Drugim etapem rywalizacji było wykonanie czterech utworów koncertowych na scenie amfiteatru, a zakończeniem zmagań orkiestr był pokaz musztry paradnej. To wszystko wymagało od nas dużego skupienia i zaangażowania - mówił Leopold Kwapisz.

- Nasza grupa: muzycy oraz mażoretki liczy około 70 osób. Przygotowanie poszczególnych części występu było wielkim wyzwaniem. Do orkiestry należą studenci i uczniowie, których na co dzień nie ma w Krasocinie, ponieważ uczą się w innych miastach, dlatego organizowanie wspólnych prób było bardzo trudne. Często spotykaliśmy się w niepełnym składzie, a repertuar był bardzo wymagający, ponieważ był zupełnie nowy. Podobnie układ musztry paradnej był zupełnie nowy. Pomimo tych różnych wyzwań i trudności udało nam się zdobyć ten wspaniały tytuł, z którego jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, ale nie osiadamy na laurach, ponieważ intensywnie przygotowujemy się do kolejnych festiwali - mówił dyrygent Leopold Kwapisz.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina od 28 do 30 czerwca będzie brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Białymstoku. Krasocińscy muzycy znaleźli się wśród 10 spośród ponad 800 orkiestr. Tydzień później jadą na kolejny festiwal do Suchowoli.

Podczas festiwalu krasocińskim muzykom kibicowała 20 osobowa grupa z orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej Piekoszów, która specjalnie na tą okazję wybrała się do Inowrocławia.

O tym, jak ciężką pracę trzeba włożyć w przygotowanie do muzycznego sezonu, przekonał się wójt Ireneusz Gliściński, który zadebiutował z orkiestrą na festiwalu w pokazie musztry paradnej: - Przygotowania do festiwalu oraz sam występ wymagał od nas wszystkich dużego zaangażowania i wielu godzin prób. Ja sam na prośbę dyrygenta, pana Leopolda Kwapisza dołączyłem do musztry paradnej i wraz z innymi muzykami grałem na puzonie. Graliśmy bardzo dobre utwory oraz zatańczyliśmy świetną choreografię przygotowaną przez panią Iwonę Duszę. Najtrudniejszym zadaniem było jednoczesne skoordynowanie dwóch elementów gry i tańca, ale udało się z najlepszym wynikiem z czego jesteśmy bardzo, bardzo dumni - powiedział wójt, Ireneusz Gliściński.

Oprócz całej orkiestry pod wodzą kapelmistrza Leopolda Kwapisza ogrom pracy, który zaowocował takim sukcesem włożyli: Iwona Dusza, która przygotowała choreografię i musztrę, zastępca kapelmistrza Krystian Pawłowski i pozostali instruktorzy. Zarząd Orkiestry pomagał przy organizacji wyjazdu. Dyrektor Zespołu Szkół w Krasocinie, Krzysztof Jasiowski udostępniał obiekty szkolne podczas przygotowań. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiemu i Gmina Krasocin wsparła orkiestrę finansowo.

Historia orkiestry
Orkiestra Dęta z Krasocina jest jedną z najstarszych orkiestr dętych województwa świętokrzyskiego. Powstała w 1905 roku z inicjatywy proboszcza tutejszej parafii – księdza Teodora Urbańskiego. W 1926 roku patronat nad orkiestrą objęła Straż Ogniowa (dzisiejsza Ochotnicza Straż Pożarna). Orkiestra jako jedyna brała udział we wszystkich wojewódzkich (województwa świętokrzyskiego, wcześniej kieleckiego) przeglądach orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, od 2003 roku jest najlepszą orkiestrą dętą w regionie. Od 2005 roku przy Orkiestrze działa utworzona w Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie grupa taneczna „Aplauz”, której choreografem jest Iwona Dusza. Grupa działa pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej. Kapelmistrzem orkiestry od 2017 roku jest Leopold Kwapisz.

Jednym z największych sukcesów zespołu było zajęcie II miejsca w koncercie głównym (koncert + przemarsz) oraz I w konkursie musztry paradnej na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Płocku w 2015 roku. Obecna nazwa zespołu, którą posługuje się od 2002 roku brzmi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie