Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej miejsc w najlepszych liceach w Kielcach! Uczniowie i ich rodzice w panice

ksz,sw
Uczniowie i rodzice wpadają w panikę. Boją się ,że w najlepszych kieleckich liceach zostanie zmniejszona liczba klas. Tak będzie w rzeczywistości - nieoficjalnie ustaliliśmy, że w czołowych liceach znacznie zmniejszy się liczba klas - o sumie o około 15-20 procent.

Wszystko przez to, że tym roku do szkół średnich pójdą dwa roczniki uczniów – ci kończący ósmą klasę szkoły podstawowej oraz ostatni rocznik gimnazjum. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w najlepszych liceach utworzonych zostanie znacznie mniej klas niż w latach ubiegłych. Cięcie będzie na tyle duże, że z dzieci, które nie dostaną się do najlepszych szkół można byłoby utworzyć jeszcze jedno duże liceum. Władze miasta na razie obiecują tylko, że nie będzie lekcji w soboty. W piątek zwołują w tej sprawie konferencję - transmisja na echodnia.eu od 13.15.

„Nauczyciele mówią wprost, że i tak się nie dostaniemy”

Do redakcji "Echa Dnia" coraz częściej dzwonią zaniepokojeni rodzice uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich gimnazjów. Ich obawy dotyczą oczywiście tego, że dla ich dzieci zabraknie miejsc w najlepszych liceach.

W poniedziałek jedna z mam nie przebierała w słowach opisując zbyt pospiesznie jej zdaniem realizowaną reformę oświaty.

- Moja córka ma średnią 5,5 a mimo to usłyszała od swojej nauczycielki, że i tak nie dostanie się do najlepszych liceów w Kielcach, bo do szkół średnich pójdą dwa roczniki uczniów a miejsc w prestiżowych placówkach będzie tyle samo, co w latach ubiegłych, bo budynki nie są przecież z gumy. Pierwszeństwo mają laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych, więc logiczne, że by uczeń ni będący laureatem mógł dostać się do prestiżowej szkoły musi mieć bardzo wysoką średnią i znakomity wynik na egzaminie - mówiła kobieta.

Wygląda na to, że obawy są uzasadnione.

Ile miejsc w kieleckich liceach? Na razie bez szczegółów

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Kielcach Anitę Stanisławską. Pytaliśmy, czy faktycznie obawia się problemów? Czy już wiadomo, ile będzie miejsc w najlepszych kieleckich licach? Czy ilość ta zostanie zmniejszona, zwiększona czy jednak faktycznie będzie oscylować w granicach z lat ubiegłych?

- Jesteśmy aktualnie na etapie uzgadniania z dyrektorami poszczególnych szkół ostatecznych decyzji dotyczących naboru do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, dlatego jeszcze nie mogę podać ostatecznych danych – odpowiedziała pani dyrektor.

Wyjaśniła, że w najbliższy piątek, 11 stycznia odbędzie się w tej sprawie spotkanie z rodzicami i przedstawicielami miasta.

Co to za spotkanie? Transmisja live na echodnia.eu

W piątek, 11 stycznia o godzinie 13.30 odbędzie się spotkanie z wiceprezydentem Kielc, Marcinem Różyckim. Tematem spotkania będzie rekrutacja do szkół średnich. W oficjalnej informacji czytamy:

"W związku z tak zwanym podwójnym rocznikiem (absolwenci 3 klas gimnazjów i 8 klas szkoły podstawowej) 20 grudnia 2018 roku odbyło się w Urzędzie Miasta spotkanie z wiceprezydentem Kielc, panem Marcinem Różyckim oraz pełnomocnikiem prezydenta Kielc – panią Danutą Papaj. Podczas spotkania zgromadzeni rodzice uzyskali zapewnienie, że w Kielcach nie będzie pracy w systemie 6-dniowym (nie będzie lekcji w soboty) oraz odbyła się dyskusja i zapewnienie, że zostaną uwzględnione opinie rodziców. Informacje, jakie są potrzeby i możliwości miasta w zakresie zapewnienia absolwentom tak zwanego podwójnego rocznika miejsc w szkołach średnich zostaną przedstawione podczas spotkania, które odbędzie się w piątek, 11.01.2019 roku o godzinie 13.30 w Urzędzie Miasta Kielce, Rynek 1, sala Urzędu Stanu Cywilnego (parter)".

Na echodnia.eu będzie na żywo transmisja z piątkowej konferencji.

W najlepszych kieleckich liceach klas będzie mniej

Warto dodać, że tak zwany podwójny rocznik oznacza, że do szkół średnich trafi od 1 września 2019 roku jeden rocznik więcej - absolwenci gimnazjów pójdą do pierwszej klasy liceum w cyklu 3-letnim, absolwenci klas ósmych do pierwszej klasy liceum w cyklu 4-letnim.

Największe i najlepsze kieleckie licea miały dotychczas w roczniku: I Liceum imienia Żeromskiego - 7, II Liceum imienia Śniadeckiego - 9, VI Liceum imienia Słowackiego - 10 klas; III Liceum imienia Norwida - 7 klas, IV Liceum - 6 klas, V Liceum imienia Ściegiennego - 7 klas. W cyklu trzyletnim oznaczało to odpowiednio 21,27 ,30, 21, 18,21 klas;

Żeby zapewnić taką samą jak dotychczas dostępność do najlepszych liceów musiałby się powiększyć do odpowiednio 28, 34, 40, 28 , 24 i 28 klas. Dyrektorzy prawie wszystkich czołowych liceów są zgodni - w obecnych warunkach jest to absolutnie niemożliwe.

- My mamy 21 oddziałów, pracujemy od 7.30 do 16.15 . Nie jesteśmy w stanie dobudować większej liczby sal żeby przyjąć tyle oddziałów ile sobie życzy Urząd Miasta. Kiedyś, przed laty było 27 oddziałów i szkoła pracowała do 18. Nie możemy do tego wrócić - mówi dyrektor I Liceum w Kielcach, Waldemar Pukalski.

- My mieliśmy 21 oddziałów, docelowo gotowi będziemy na 24 , przyjemy więc po 6 klas. Więcej nie damy rady - mówi dyrektor III Liceum imienia Norwida Andrzej Zdeb.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy w większości czołowych liceów klas będzie mniej. Trwa jeszcze ostateczne uzgadnianie ale przymiarki są takie - w "Słowackim" zamiast 10 - 8; w "Śniadeckiem" zamiast 9 - 7 lub 8; w "Żeromskim" zamiast 7 - 5 lub 6; w "Norwidzie zamiast 7 na 6, W "Ściegiennym" prawdopodobnie zamiast 7 - 6, tylko w IV Liceum gdzie w działało też gimnazjum nadal pozostanie 6 klas. Taki plan i tak oznacza szkoły muszą się powiększyć , w niektórych liceach lekcje się będą kończyć około godziny 18.

To oznacza, że do najlepszych szkół publicznych będzie się dostać znacznie trudniej niż dotychczas. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy dyrektorzy czołowych liceów proponowali znaczne zmniejszenie liczby oddziałów, nieco ulegli po naciskach w jakich w ostatnich dniach byli poddawani przez władze miasta. Fakty są jednak takie , że w sześciu czołowych publicznych liceach w rankingu, ułożonych według wyników z matury 2018, w sumie utworzonych od września będzie zamiast 46 oddziałów jakie były we wrześniu 2018 - tylko około 38-40 we wrześniu 2019. To oznacza, że uczniowie z nieco słabszymi wynikami musza trafić do słabszych liceów lub zdecydować się na technika lub szkoły zawodowe.

"Nazaret" i "Kostka" się powiększają

Czołowe licea niepubliczne są w lepszej sytuacji. Zarówno w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek imienia Świętej Królowej Jadwigi - najlepszym w rankingu wyników matur w województwie, jak i w Zespole Szkół Katolickich imienia Stanisława Kostki prowadzone były gimnazja. Jest więc miejsce na powiększone liceum. Dla wielu dobrych uczniów mamy więc dobre informacje - w "Nazarecie" zamiast dotychczas 2 oddziałów będzie 3; w "Kostce" - 3. Ta ostatnia szkoła też nieco się powiększy - obecnie są trzy klasy maturalne, oraz po dwie 1 i 2. We wrześniu 201 do zarówno w liceum 3-letnim jak i 4-letniego będzie po 3 oddziały.

Niestety reforma wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość polegająca na likwidacji gimnazjów będzie w Kielcach bardzo bolesna. Jej ciężar i złość rodziców spadnie na władze samorządowe.

Poprzednia ekipa rządząca miastem Kielce z prezydentem Wojciechem Lubawskim na czele praktycznie nie zrobiła nic w sprawie przystosowania liceów do nowych wyzwań.

Nowa - prezydenta Bogdana Wenty chyba nie doceniła skali problemu - na poważnie zajęto się problemem w styczniu, nadal trwają więc gorączkowe dyskusje. Trudno spodziewać się ,że przez pół roku uda się rozbudować szkoły, wybudować nowe pomieszczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie