Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo atrakcji z okazji Dni Szydłowa

Marcin JAROSZ [email protected]
Zbrojni po raz kolejny będą bić się w Szydłowie o królewski miecz Kazimierza Wielkiego. To jedna z wielu atrakcji rozpoczynających się w najbliższą sobotę Dni Szydłowa
Zbrojni po raz kolejny będą bić się w Szydłowie o królewski miecz Kazimierza Wielkiego. To jedna z wielu atrakcji rozpoczynających się w najbliższą sobotę Dni Szydłowa Archiwum
W sobotę najazd zbrojnych, potyczki i bitwa o zamek. W niedzielę muzyka bratnich miast i narodów oraz koncert zespołu Classic. Szydłów zaprasza do wspólnego świętowania 680 rocznicy nadania praw miejskich
Classic – grupa muzyczna założona w 1992 roku w Iłowie.W ubiegłym roku Classic było saportem legendarnego „Modern Talking” podczas ich koncertów w P
Classic – grupa muzyczna założona w 1992 roku w Iłowie.
W ubiegłym roku Classic było saportem legendarnego „Modern Talking” podczas ich koncertów w Polsce. Archiwum

Classic - grupa muzyczna założona w 1992 roku w Iłowie.
W ubiegłym roku Classic było saportem legendarnego "Modern Talking" podczas ich koncertów w Polsce.
(fot. Archiwum)

Oj, będzie się działo. Tylu powodów do zabawy jeszcze w Szydłowie nie było. Największym z nich jest przypadające właśnie teraz 680 lat od momentu nadania praw miejskich.

Historyczna waluta

Właśnie z tej okazji ujrzą światło dzienne "4 Władysławy", pierwsza w historii lokacji miasta lokalna moneta. Będzie nią można płacić w wybranych punktach lub zachować jako cenną i unikatową pamiątkę z polskiego Carcassonne. Szydłowska waluta będzie miała 27 milimetrów średnicy. Na rewersie Bramę Krakowską wraz z murami i symbole Szydłowa, po lewej herb a z prawej śliwkę. Na awersie popiersie Władysława Łokietka, któremu Szydłów zawdzięcza prawa miejskie, natomiast obok nominał.

Po raz pierwszy będzie ją można zobaczyć i kupić już w najbliższą sobotę 27 czerwca o godzinie 14, gdzie zostanie zaprezentowana na specjalnym stoisku Mennicy Polskiej. Mosiężna moneta o wartości 4 złotych została wytłoczona w nakładzie 20 tysięcy sztuk. Jej wzór wyszedł spod ręki Sławimora Micka, znanego kieleckiego rzeźbiarza. Mimo, że emisja jeszcze się nie rozpoczęła, to Gminne Centrum Kultury, które jest emitentem lokalnego dukata otrzymało zamówienia na blisko 2 tysiące sztuk. Kto przybędzie po monetę nie uniknie spotkania ze zbrojnymi, którzy masowo zjadą do warowni, aby wziąć udział w XI Turnieju o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego i stoczyć nocny bój o zamek.

Zbroje, armaty i krwawa bitwa

Na placu zamkowym będzie można podziwiać Ligę Baronów z Warszawy, Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski i Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie i Zespół Tańca Zamku Szydłów, Zespół Tańca Dawnego Belriguardo z Lublina, Kieleckie Bractwo Artyleryjskie oraz Teatr Ognia i Szermierki Historycznej "Skorpion". Wielkie świętowanie w Szydłowie rozpocznie się w sobotę 27 czerwca od parady grup odtwórstwa historycznego spod kościoła Wszystkich Świętych poprzez Rynek do kościoła św. Władysława i na plac zamkowy. Tam w południe rozpocznie się msza święta polowa. Po nabożeństwie nastąpi uroczysta prezentacja rycerzy oraz oficjalne rozpoczęcie XI edycji Turnieju Rycerskiego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

Około 13.30 publiczność będzie mogła obejrzeć pokaz jazdy z okresu X-XI wieku czyli początków państwa Polskiego. Około 14 odbędzie się inscenizacja nadania praw miejskich dla Szydłowa przez Władysława Łokietka. W tym samym czasie na stoisku Mennicy Polskiej nastąpi promocja lokalnego dukata "4 Władysławy".

Dyskoteka z laserami

Pokazy i potyczki zbrojnych trwać będą nieprzerwanie do godziny 20. Widzowie zobaczą między innymi pokazy walk z okresu wojen polsko - krzyżackich i Potopu Szwedzkiego oraz zwyczaje panujące na dworach średniowiecznych, tańce renesansowe czy swawole kozackie i hulanki szlachty polskiej XVII wieku. Finałem będzie prezentacja oddziałów okresu wojen napoleońskich. Po tak obfitej lekcji historii przyjdzie pora na wyłonienie zwycięzcy turnieju i wręczenie królewskiego miecza.

O godzinie 21 w wielkiej bitwie o zamek zbrojni zetrą się w krwawym boju. Kiedy już kurz z pola bitwy nieco opadnie będzie można przenieść się w czasy nowoczesne. Wszystko za sprawą cheerleaderek z grupy Enigma. Około 21.40 odbędzie się pokaz tańca z ogniem po którym rozpocznie się dyskoteka z pokazami laserowymi. Didżeje poprowadzą imprezę przez całą noc.
Malarstwo, muzyka, taniec i film

Niedzielna część obchodów będzie miała charakter niemal wyłącznie artystyczny. Już o godzinie 13 w szydłowskiej Synagodze będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Mariana Czapli oraz rzeźby Wacława Staweckiego. O godzinie 15 w gospodzie rycerskiej zostanie otwarta wystawa malarstwa Aleksandra Yasina. Pół godziny później na placu zamkowym zostanie uroczyście zainaugurowany trzeci Międzynarodowy Przegląd Folkloru Bratnich Miast i Narodów.
Będzie to znakomite spotkanie z folklorem w międzynarodowym wydaniu, które trwać będzie aż do wieczora. Na scenie pojawią się między innymi Zespół folklorystyczny "Terchovan" ze Słowacji oraz zespoły z Białorusi i Ukrainy. Oprócz tego na scenie zagra Kapela Góralska z Łącka, Kapela z Lubczy, Zespół tańca Towarzyskiego "Świat Tańca" z Szydłowa oraz "Szydłowianki" z Szydłowa… pod Opolem. Na scenie pojawi się również Zespół "Kasztalon" z Korytnicy.

O godzinie 19.40 zaplanowano koncert pierwszej gwiazdy wieczoru, czyli zespołu "Classic". Formacja prezentująca tylko i wyłącznie muzykę taneczną z pewnością porwie publiczność do szaleńczej zabawy. Po koncercie będzie można odetchnąć na chwilę od głośnej muzyki i przenieść się w świat filmu.

Lunapark i cegiełki dla Szydłowa

Na 21.40 zaplanowano pokaz trzech obrazów wyreżyserowanych przez Andrzeja Pęczalskiego. Publiczność będzie mogła obejrzeć filmy "Epitafium dla Szydłowa", "Tren dla miasta Szydłowa" oraz multimedialną prezentację "Szydłów przez Stulecia". Ostatnim akcentem tegorocznych Dni Szydłowa będzie dyskoteka, która rozpocznie się około 22.30.

Jak co roku do Szydłowa przyjedzie Lunapark z Czech oraz wielu wystawców. Będzie coś dla najmłodszych i coś dla spragnionych odrobiny dreszczyku. W niedzielę na zamku będzie można obejrzeć stare zdjęcia Szydłowa zaprezentowane na specjalnej wystawie. Podczas całej imprezy zarówno w sobotę jak i niedzielę będzie można kupić specjalną cegiełkę. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wykonanie koncepcji zagospodarowania zamku w Szydłowie. Wstęp na Dni Szydłowa Wolny.

Organizatorem Dni Szydłowa jest Komitet Honorowy Obchodów 680-lecia Nadania Praw Miejskich dla Królewskiego Miasta Szydłowa, Urząd Gminy, Gminne Centrum Kultury w Szydłowie oraz Fundacja Wspierania i Rozwoju Szydłowa.
Patronat honorowy nad imprezą objął Viktar Gaisenak Ambasador Białorusi w Polsce. Honorowym patronatem oraz wsparciem finansowym imprezę objęli: Bożentyna Pałka - Koruba Wojewoda Świętokrzyski oraz Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Głównym sponsorem Dni Szydłowa jest firma "Ekoplon". Patronat medialny sprawuje Echo Dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie